Dalších pár přehledných roadmap, které zachycují, jak bude postupovat nahrazování stávajících modelů Intel Core 2 procesorů …
Tento rok nás čeká uvedení prvních procesorů Core i7 a Core i5 do patice LGA 1156. Tyto procesory budou čtyřarové a jejich označení již známe. Core i7 870, Core i7 860 a Core i5 750. Ty se objeví od září. Tím bude pro letošní rok uvádění novinek ze strany Intelu pravděpodobně vyčerpáno. Hned v Q1 2010 ale začne velké přeskupování modelů. Z trhu začnou mizet všechna Core 2 Duo i Core 2 Quad procesory. Modely Q9400/q8400 a E8400 nahradí nové modely Core i5 660 a Core i5 650. Procesory řady Core i5 6xx budou dvoujádrové a budou mít podporu HT. Samozřejmě se jedná o modely postavené na 32nm jádrech Clarkdale.
Do nižších cenových segmentů pak přijdou procesory Core i3 540 a 530, které doplní ještě low endové modely s nesmrtelným názvem Pentium. Všechny procesory jsou samozřejmě postaveny na architektuře NEHALEM, pasují do patice LGA 1156 a mají jen integrovaný řadič pamětí typu DDR3. Trochu smutnou zprávu mám pro ty, kteří čekají na nové šestijádrové procesory Gulftown. Ty budou náležet do patice LGA 1366 a bohužel se nepotvrdily spekulace o jejich vydání už letošní rok. Bohužel se neobjeví ani v Q1 2010. Čekat je můžeme pravděpodobně až v květnu příštího roku. Do té doby budou hrát na LGA 1366 hlavní roli stávající 45nm modely Core i7 9xx.
Pokud tedy plánujete nějaký ten upgrade, či v tomto případě spíše nákup celého nového stroje, tak na platformě Intel teď znáte přibližné časové období, kdy se nových procesorů dočkáte. Letos tedy zájemci o nějaký cenově zajímavý model procesory na LGA 1156 asi mít důvod k radosti nebudou. Ceny nejlevnějšího Core i5 750 na 2,66GHz, které ovšem nemá HT podporu, začínají minimálně na 4000 korunách včetně DPH.
Ale je na tom krásně vidět ta velikost a nadvláda Intelu, tam kde konkurence obmění celou nabídku za nový procesory prakticky za měsíc, tak on nemá problém počkat pulrok s vydáním hotových procesoru, když si vyrobci desek pisknou, ze potrebujou vyprodat sklady, no a gulftowny to je ještě lepší, i když už jsou dávno funkční vzorky, tak oni si mužou jeste rok počkat, než ho vydají. Pro AMD z toho vyplývají 2 věci, a to jest, že Intel v nejbližších letech vykonem nepřekona a druhá, že se Intel bojí antimonopolního uřadu, takže nebude dávat vykonejsí procesory za stejny peníze jako AMD, nebo počká s vydáním, třeba rok. Ať žije pokrok v mezích konkurence
i kdyby Intel opravdu chtěl tak by AMD již dávno zašlápnul. Naštěstí inteláci nejsou uplně blbý, protože v okamžiku kdy by mněl Intel monopol na x86 CPU tak by to značně ublížilo nejen jim samotným ale celkovému trhu s PC jako takovému. A taky by se dalo čekat že by se potom jiní výrobci (hlavně teda IBM) semknuli a přišli by s nějakou jinou platformou, která by se pokusila x86 poslat pod kytičky.
Ale u Intelu jde jasně vydět že s novinkama nespěchá a taky záměrně nasazuje vysoké ceny aby stále drželi nějakých tych 80% na trhu
Kéž by se IBM už s někým pořádně semknulo(třeba s Transmetou,Sparcem). Ale asi maj dost prachů z patentů, tak je k tomu nic nenutí aby podusili Intel (a pohřbili x86 i s tím blbým licencováním).
A komu by tim prospeli ? Teda krome asi 1% lidí, kterí vedí co od pocítace vlastne chtejí. Samy sobě asi ne, protože sice mají licenci od intelu, ale to je asi tak vsechno, protože bez dalsích technoogii udělají maximalne lepší 486, oni sice mají mnoho vlastních technologii, ale dnesni software jezdí na SSE, MMX atd... takže by si jedem myslel, že by si udelali vlastní, ale co na to Microsoft ? No do WIndows2000 byly Wokna multiplatformní, ale jak zname z Linuxu a x verzí ruzných baličku pro x ruznych platforem, to asi neni to pravy co by si přáli běžní uživatele a tuplem i Microsoft. Coz me privadí k tomu ze nejvetsí problem neni ani tak Intel ale zpetná kompatibilita, což je ale paradoxně i nejvetsí vyhoda platformy WIntel. Ono kdyby ji uživatelé nevyžadovali tak i Intel vyráběl RISCový procesory a vlastně vyrobil i Itanium, ale jak to dopadlo ? Kdo by do toho šel po tom neuspechu ?
A řešení ? Byly tu dvě, zaprvý AMD mohla koupit nVidii, misto ATi, protože nVidia je co se tyce vyvoje procesoru a skupovaní vsech moznych firem stim souvisejích docela vepředu, takže by mohla AMD pomoct technologiema a taky samozrejme marketingem. Ale jelikož hodnota nVidie byla jina nez ATi, tak to dopadlo jak to je. Ale pořád je tu další moznost a to ta, že by u IBM přešli starý trauma z vystrnadění z vyroby PC a koupili by celý AMD, čímž by byl problém vyřešen.
mno já bych to nějak dramaticky neviděl, PC s procesorem s cenou od 4 000 Kč výš moc lidí nekupuje z celkového množství kompů Procesorový mainstream je někde mezi 1 500 - 3 000 Kč Takže zezačátku budou prodeje i5 spíš okrajová záležitost, kór když ten nejlevnější neumí HT a máme krizi. Ty desky neumí tu rychlejší satu a ani USB 3.0. Navíc brzo vyjdou na trh 32 nm procáky. Pár nadrženců určitě poletí do krámů po vydání, rozumní dál kráčí vyrovnaným krokem.