O kolik výkonnější bude nová generace procesorů Intel?
Ve srovnání s tím, jak roste výkon grafiky, kdy s každou novou generací se v podstatě dočkáme dvojnásobného výkonu, to u procesorů zdaleka neplatí. Tedy s výjimkou přidávání jader, kdy je logické že když ze 4jádra uděláte šestijádro, tak to přinese větší nárůst výkonu, než když 45nm dvoujádro vyrobíte 32nm.
Důkazem může být fakt, že když srovnáte 45nm Core 2 Duo řady E7000/800 dáte ho na 3GHz a vedle toho postavíte dvoujádrový 32nm Core i3/5, vypnete mu TURBO a HT nastavíte 3,0GHz, zjistíte, že oba procesory mají stejný výkon. Core i3/5 přináší nárůst výkonu jen díky vyšší frekvenci a HT a TURBO technologii. S napětím tak očekáváme, jestli nová architektura Sandy Bridge, přinese také něco nového na poli výkonu samotného jádra.
Intel tvrdí, že by Sandy Bridge mělo být asi o 20% výkonnější než současné 32nm modely – a to jak dvoujádra, tak čtyřjádra. Nicméně to nemusí znamenat, že oba procesory budou na stejné frekvenci. Do těch 20% se tak klidně může počítat další zvýšení frekvencí a další optimalizace přídavných technologií. Od Sandy Bridge se ale hodně očekává, zejména se totiž utká s kompletně novou architekturou procesorů AMD a tak bude zajímavé sledovat, zda se třeba nezopakuje situace Athlon64 vs Pentium4, ze které už Intel nebude moci poněkud neférově vybruslit, kdyby ho náhodou nové AMD opět zaskočilo.
Ale zatím to nemusíme řešit, protože Sandy Bridge by mělo dorazit z nových architektur sice jako první, ale pořád až v Q1 2011 a AMD pak přijde se svými novinkami v Q2 2011. Celý letošní rok tak budeme mít se současnými modely, které v průběhu roku budou jen frekvenčně zrychlovat. Největší letošní desktopové novinky nás čekají již velmi brzy a to šestijádra.
když srovnáte 45nm Core 2 Duo řady E7000/800 dáte ho na 3GHz a vedle toho postavíte dvoujádrový 32nm Core i3/5, vypnete mu TURBO a HT nastavíte 3,0GHz, zjistíte, že oba procesory mají stejný výkon
Proč by jsi ale vypínal Turbo, když si tyhlety dvoujádra koupíš za nekřesťanské peníze ? Podle mě Intelu nešlo o výkon oproti E7000/8000, ale o nové technologie. Core i3/i5 6xx podporují Turbo, jsou vyrobeny novým 32nm postupem, mají v sobě integrovanou grafiku atd, navíc i5 6xx má HyperThreading.Osobně bych si je nekoupil, i když mají navrch v technologiích oproti AMD, ale já radši fyzické čtyřjádro AMD ,v optimalizovaných aplikacích pro vícejádrová CPU těmhle X2 natře řiť i Athlon II X4 za 2x nižší cenu.
Ved to napisal jasne, slo len o to dokazat, ze takt-na-takt su pri rovnakej frekvencii tie procesory vykonovo rovnake bez ohladu na vyrobny proces. Setriace funkcie su zalezitostou novych procakov, keby ich mal E7000/8000, vykonom by bol na urovni Core i3/i5 6xx.
Na druhou stranu je to jedině dobře pro AMD - nová generace procesorů AMD bude mít podobné "fičury" a náskok Intelu by se mohl trošku snížit.
Samozřemě pro nás zákazníky je to hodně špatný. Hlavně z pohledu na Intel, který je nesmyslně drahý.
Bohužel vývoj SW a her uvíznul na nule - takže není nutné zvyšovat výkon procesorů. Dneska je největší brzdou pc především HDD. Alespoň do té doby dokud se masověji nerozšíří SSD dísky.
Ja to ani nepocitim. Mam klasicek HDD a necitim nejaky nedostatek vykonu. Ze musim cekat 25 vterin po zapnuti PC me zily netrha. SSD vidim cim dal vic jen jako takovou machrovinku a vic nic. Uzitecne pro nekeho kdo dela velke fotky nebo videa. Jinak ale ne.
No problém je v tom, že ve většině prodaných počítačů stačí na provoz jen zobrazovač a 3D akcelerace není třeba. Proto také Intel prodá tolik grafik kolik prodá.
tak na takt ukazuje zaujimave veci.. ale vzdy to treba brat ako celok.. tj. aj to TURBO.. tj. aj navysenie frekvencii.. kompletka.. ale zasa potom ktore modely zobrat na porovnanie? asi vzdy najvykonnejsi z danej architektury..
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!