Společnost Intel pracuje na procesorech nové generace s architekturou Sandy Bridge, ty by stejně jako chystané procesory AMD, měly být CPU s GPU vše na jednom čipu. Jako první se na trh chystají 32nm procesory Sandy Bridge, které pravděpodobně ponesou označení Core i7 nadále. Nejrychlejší z nich by měl být nativně čtyřjádrový CPU s GPU a měl by být mainstreamem, který výkonově nahradí čipy Core i7 930 apod. Sandy Bridge budou i dvoujádrové procesory s GPU, vše na jednom kusu křemíku a ne jako dnes. Nová generace procesorů Intel pak spatří světlo světa až v Q1 2011 a ne tedy letos, jak bylo plánováno. Integrované grafické jádro Intel má být 32nm a má být 2x výkonnější než jsou ty nová grafická jádra v Core i3/5 procesorech.
Spolu s novou generací CPU přijde i nová generace čipových sad. Jestli budou nové procesory kompatibilní s LGA 1156/1366 nevím, snad ano. Nové čipsety ponesou označení generace 6. Očekával bych tedy X68 a P65. Co přinesou? Nativní podporu SATA 6Gbps a pravděpodobně i USB 3.0, jinak nic nečekaného. Čipsety dnes tvoří už jen spojovací články a základní výbavu desek, vše funkčně důležité včetně řadiče pamětí a dokonce i těch grafických jader, se integruje do CPU.
jo taky se tesim konecne budou frekvencne ty procesory podobne (myslim tim OC v CPU kdy nekteri nebyli schopni pripustit ze intel beha na vyssich frekvencich nez AMD)
pokud se nemylim, tak v Buldozeru by melo cast vypoctu zpracovavat GPU a neslysel jsem ze by neco takoveho planoval intel, takze by to mohla pro AMD byt vohoda
Podle toho co prosakuje neoficiálně z AMD-ATI a o čem se drbe tak Bulldozer bude něco jiného než Sandy Bridge.Sandy Bridge by měl být ekvivalentem jádra Bobcat.U bulldozeru je situace jiná na něm se maká už 2 nebo 3 roky a má dostat AMD-ATI opět na výsluní.U Buldozeru se počítá s GPU jako s kooprocesorem.
no doufam ze budou kompatibilni 1156/1366 ale jak zname intel tak bych se ani nedivil kdyby novej socket - preci se nebudou chovat jako AMD, kde desky jsou kompatibilni od AM2 - AM3... (male nevine rypnuti do intelu)
V tom se mě AMD líbí, dá se uvažovat na další upgrade :-) Mno sem zvědav na platformu Leo :-) Buldozera + HD 6xxx + nějaké SSD + 6x 120Hz monitory + 3D a budu spokojen :-D
Přesně tak nejúspěšnější a nejdéle sloužící byl Socket A.Páni na tom běhalo CPU(klobouk dolů ten se zapíše do historie)Takové uhnutí z filosofie AMD byly Socket 754 a 939.Pokud jde o socket AM2 AM2+ AM3 tak si všimněte že CPU šla osadit téměř vždy na 2 sousedící Sockety AM2 a AM2+.Později to už jsme v přítomnosti socket AM2+ a AM3.Takhle Intel nikdy sockety nenavrhoval.
Socket A ještě částečně žije díky AMD Geode NX. Takže zápis do historie je jistý, ale až někdy v budoucnu - někdy jsem četl že na geode NX udělali podporu i pro DDR2.
ja mam sAM2, doska nedavno oslavila 3. narodeniny. Povodne tam bol A64 3000+, neskor A64 x2 4200+, A64 x2 5400+BE a teraz AII x4 620. Umna teda vyhrava jednoznacne sAM2.
Kyby jste si přečetl mé upřesnění příspěvku DeaDDog který je v podstatě správný.Já jej jen upřesnil aby ho někdo nechytil za slovo a vida ono se stalo.Tohle ale nemuselo být zvláště když to napíšete pode mne.
ne to nepujde ale, phenomy sly do AM2 i AM2+ a phenomy II jdou jak do AM2+ tak i do AM3 myslim ze todle se snazil autor postu pripomenout,... taky sem cul sumy ze buldozer by mnel jit osadit i do AM3 (i kdyz mozna bude mit nativne paticu napr AM3+ ,...)
velkou vyhodou podobnosti patic je podle mne i to, ze maj tusim i stejne drzaky na chladice
Jo to že by měl jít Bulldozer do AM3 bych měl jásat(používám ho)ale rozum mi říká že to nebude možné.Integrované GPU jádro bude mít dle mého požadavek na větší propustnosti paměťové sběrnice tak že čekám kanál navíc(možná si vystačí s vyšší frekvencí sběrnice a pamětí ale tomu příliš nevěřím).což bude znamenat více pinů na socketu (potažmo na CPU).S ostatním by si mohl vystačit díky menšímu výrobnímu procesu by mohl mít spotřebu zhruba stejnou jako dnes tak že piny s napájením se přidávat nemusí a vnitřní komunikační sběrnice CPU-GPU piny nepotřebuje ale stejně to vidím na jiný socket.
DD psal ze pro buldozer X6 o kterem je clanek zatim nebude nova patice ... ani pry zatim neni v planu, ja mu to verim nemam duvod mu neverit, este jsem se ho na to extra ptal .... no ale kazdopadne uvidime
Nene, buldozer bude až 32nm. X6 je pořád normální phenom jenom trochu upravenej. Jak to dopadne se socketem pro bulldozer se ještě uvidí - podle mě není kompatibilita se současným AM3 reálná.
THX za upresneni..., mas samo pravdu.... A takze jako DD mi asi reknes ze nema DDR2 radic to je jedna z tech zmen asi co ? Nemyslim tedy po tom co jsem zde zjistil buldozer ale Phenom II X6
Tak jiné změny tam asi nebudou když se jima AMD moc nechlubí - snad jen ten dynamic boost, což bude řešit asi nějaký menší vnitřní obvod. Revoluce bude až v roce 2011-bulldozer.
Z konkurenčních důvodů si myslím, že by AMD mělo jeden paměťový kanál přidat. U Opteronu se to tuším u 12-ti jádra vyřeší spojením dvou kusů procesorů v jeden => tím pádem 4 kanál (o tom už se kdysi psalo).
3 Základní desky - jedna s AM2, druhá s AM2+, třetí s AM3
3 CPU - jeden AM2, druhá s AM2+, třetí s AM3
Zjisti si kolik kombinací by jsi mohl z těchto CPU a desek sestavit.
3 Základní desky - jedna s LGA775, druhá s 1156, třetí s 1366
3 CPU - jeden LGA775, druhy s1156, třetí s1366.
Zjisti si kolik kombinací by jsi mohl z těchto CPU a desek sestavit.
Tak zjišťuj, vzdělávej se a mimochodem - o špatném intelu jsem nic nepsal tak mírni paranoiu done !!
EDIT : Ano Sephinothf, ještě na chladiče jsem zapomněl. Pro člověka co kupuje chladiče třeba za 1500 Kč a víc, to je obrovská výhoda. Koupil jeden super kvalitní na AM2 a je vysmátej do dneška (edit - ano i AM3). Ten kdo kdysi koupil na LGA775 k němu určitě neměl "příslušenství" umožňující montáž na budoucí sockety 1156 nebo 1366.
drzaky jsou dokonce stejne nejenom AM2, AM2+, AM3 mozna i AM3+ ale i postarsi L1...:-) zaroven bych s rypl do intelu ze opet kopiruje AMD
http://www.asus.com/product.aspx?P_ID=GXcdRoGS08S794qS&templete=2
coz je zalezitost stara temer 4roky, myslim tim ten dual CPU co ted intel vydal...:-) myslim ze to dneska je uplne zbytecne - tenkrat 4CPU do desktopu proste neexistovaly a bylo to jedine cenove prijatelne reseni 2 x dualcore FX-72 2,8GHz i po te co vysli X4 na 2,8GHz tak to ma temer stejny vykon.
pro doplnění bych dodal ještě ty předtím co byli od doby kdy přestali bejt kompatibilní na urovni socketu
Intel: slot1, socket 370
AMD: slot A
a pokud by jsi chtěl brát tak zkus osadit novej procesor do starý desky se stejnou paticí u intelu často nepojede na plno diky tomu že puvodně bylo nizký fsb a nově bylo vyšroubovaný nahoru takže jsi stejně musel kupovat novou desku
Ale do slotu 1 byly redukce na socket 370, stály 200Kč. Osobně jsem měl Celeron 300A, pak jsem dokoupil redukci fc-pga a nacpal tam celeron 1100. Na desce Abit BH6.
Tak nějak jak DD píše, že deska už je jen spojovací materiál mě napadá, proč když byl aktuální s775 byly desky s G31/G41 sehnatelné za 1000Kč a kdo chtěl hi-end P35/45/X38/X48, tak si prostě připlatil, tak proč teď všechny desky jsou "tak drahé"? Uvede se P51/H51 od 1000Kč, nebo na tom chce Intel vydělávat, když už vlastně nVidie nekonkuruje?
To je tim ze realita je slozitejsi a drazsi nez teorie - lepsi desky pouzivaj kvalitnejsi soucastky, vetsi HSF, potrebuji vicevrstve PCB aby mohli poskytnout nektere moznosti oproti levnejm verzim atd.
Pochopitelne k tomu se musi pripocitat naklady na vyzkum a vyvoj a zisk pro vsechny zucastnene.
Pokud Intel nehodla do graficke casti zahrnout nektere casti z Larrabee tak se AMD nema ceho obavat a porad ma i pres handicap v podobe o jedne stupen horsiho vyrobaku velkou sanci byt zase chvili na spici diky spolecne skutecne spolupraci(nikoliv jen komunikaci jako je tomu nyni) CPU+GPU v podobe APU, coz je ale podle mne jedina a posledni sance(pro nastavajicich 6-7let) jak zmenit pomery na trhu a AMD aby ziskalo vetsi cast nez dnes....
Tak a ted trochu konspiracnich teorii :
Pokud se APU do roka nedockame tak Intel bude mit dost casu se na to pripravit a pote temer okamzite zareagovat, ale mozna je uz predem rozhodnute americke vedeni AMD ze nedaji Abu-Dhabi do ruky prilis mocnou zbran(APU) oproti Intelu protoze ten je preci jenom ciste americky....
(Ponechme pro tuto uvahu stranou reci o tom kdo koho na kolik procent vlastni, nejsou podstatne jelikoz uz jeden(AMD-Ati) bez druheho(GF a dalsi) nemohou zit)
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!