Část nových zranitelností SPECTRE se týká všech procesorů, část ale opět výhradně Intelu.
Na začátku letošního roku se veřejnost dozvěděla o několik značně kontroverzních zranitelností, které mají hlavně procesory Intel. Část zranitelností SPECTRE se týká spíše operačních systémů, nicméně týkají se všech procesorů (AMD, INTEL, ARM atd.) a opravy pro ně nezpůsobují žádný pokles výkonu ani problémy se stabilitou systémů. Bohužel vážnější část SPECTRE a MELTDOWN problémů a zranitelností se týká výhradně Intel procesorů a záplaty způsobují pokles výkonu, horší stabilitu a v některých případech dokázaly vyřadit PC úplně po aktualizaci.
Situace je opravdu vážná, protože Intel ještě nevyřešil tu první sadu problémů, aktualizace, BIOS a update pro první verze SPECTRA a MELTDOWN vycházejí neustále a stále způsobují měřitelný pokles výkonu v řadě aspektech, i horší stabilitu systému a poslední aktualizace které byly součástí update Windows 10, dokonce museli být pro některé Intel systémy pozastaveny úplně. Navíc řada systémů není zabezpečena a měla by být, protože škodlivý SW všeho druhu se na objevené a využitelné zranitelnosti výrazně zaměřuje. Bohužel problémům není konec …
Už před několika týdny vyšlo najevo, že existují další verze zejména SPECTRA problému a objevených zranitelností, o kterých veřejnost zatím neví, které však hlavně Intel (na jehož naléhání bylo prodlouženo utajení nových problémů před veřejností) stále řeší. Opravy a záplaty měly být dostupné už začátkem května, což ale Intel nestihl. Nyní vycházejí oficiálně najevo první podrobnosti nové sady a verzí problémů a opět se týkají hlavně té díry v architektuře Intel, kterou Intel roky využíval ke zvýšení výkonu v řadě oblastí, tedy možnosti přístupu nezpracovaných dat do jádra systému.
Intel ale není sám, který musí na nová zjištění reagovat, ovšem má zdaleka nejvíce práce, protože ostatní procesory nejsou zdaleka tak postižené, protože jednoduše nemají určité prvky architektury, které jsou bezpečnostní riziko. Proto se AMD zatím většinou úspěšně jakékoliv problém v tomto duchu vyhýbají a ke snižování výkonu tím, že ten prvek architektury musí aplikace přestat využívat, se ho netýká. Bohužel aktuální informace tvrdí, že Intel nedokáže nové problémy vyřešit záplatou bez toho, aby nebyl postižen výkon. Aktuálně dostupné záplaty a nové chyby snižují výkon o 2 – 8%, tedy opět, další snížení, kdy Intel sám přiznal a změřil, že podobné snížení výkonu měly za následek i opravy předchozích variant SPECTRE a MELTDOWN problémů.
Zatímco u současných generací procesorů Intel (SKYLAKE/KABY LAKE/COFFEE LAKE, což je jedno a to samé) je sice hlavně v benchmarcích ten pokles výkonu nepříjemný a je vidět a znát (zejména testy SSD trpí poklesem výkonu i o 15% v praxi), tyto čipy stále mají dost výkonu v praxi, aby běžný uživatel nic moc nepostřehl. Problém však je, že u slabších procesorů se 2 jádry anebo u starších generací je pokles výkonu v souvislosti se záplatami i v praxi znatelnější. U her jsme si všimli a změřili v poslední době znatelné propady minimálních FPS u mnoha Intel čipů atd.
Ve své podstatě jde stále o stejné problémy, kdy se však nachází nové a nové způsoby zneužití objevených zranitelností a musí se tak zdokonalovat záplaty. Částí problémů jsou postiženy úplně všechny čipy na trhu všech architektur a výrobců, největší problémy má ale Intel, právě kvůli tomu, že jeho procesorová architektura už 10 let dovoluje přístup nezpracovaného kódu do jádra systému, a to právě proto, že v některých ohledech to dokáže věci urychlit. Je to ovšem také obrovské a dnes už bohužel prakticky zneužitelné bezpečnostní riziko, takže se tomu musí zabránit, což ovšem najednou znamená, že Intel prostě mají neopravitelnou díru v sobě a záplaty nutí nepoužívat něco, co spousta aplikací mnoho let používala. Intel čipy tím tak nutně přichází i výkon ale také přichází problémy se stabilitou a chodem, kdy saháte na něco, co bylo prostě roky používáno a je na tom řada věcí závislá. Je téměř vyloučeno, že by se to dalo vyřešit bez potíží, které s tím Intel prostě má. Vše vyřeší až skutečně nová architektura a generace Intel procesorů, na což si ovšem ještě počkáme.
Mnozí uživatelé se tak ptají na to, jak zabránit instalacím těch záplat a aktualizací, které se stávající povinnou součástí velkých UPDATE pro LINUX i WINDOWS. No jednoduše je neinstalovat, ovšem osobně si myslím, že to není správné řešení. Řešením by bylo vyměnit čipy za méně děravé nebo neděravé a rozhodně neignorovat problémy s tím spojené. V žádném případě nedoporučuji aktualizace vypínat a ignorovat. Moc dobrých rad prostě v této situaci není, problém je to hlavně Intelu a ten se k tomu čelem příliš nestaví. Prodávat procesory o kterých ví že tu díru fyzicky mají, je prostě divné. Chápu, že by Intel neměl co prodávat (procesory bez té díry nemá), ale když by dnes výrobce auta prodávat něco s výrobní vadou na brzdách, a jako řešení nabízel lépe polstrovanou palubní desku, taky by to asi nebylo OK.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|