Další porce zajímavých novinek o 7nm procesorech RYZEN, které prozradilo AMD.
AMD před E3 představilo podrobně ZEN2 včetně řady technických informací a podrobností, které na E3 z pochopitelných časových důvodů už nezmínilo. Někteří tedy o nich asi nevíte. Tak se na pár dalších zajímavostí podívejme.
- Windows 10 konečně dostává lepší optimalizaci pro ZEN architekturu!
Microsoft a jeho Windows do této doby nevyužíval správně procesory AMD. Zásadně se to projevovalo zejména u ThreadRipper procesorů, které na Windows platformě mají znatelně nižší výkon než třeba pod Linuxem, a to v podobných aplikacích a úlohách. Windows scheduler je mizerný, což ovšem není novinka ani žádné velké tajemství. AMD nás už dávno informovalo, že na tom s Microsoftem pracuje, ale znáte Microsoft. Nicméně konečně máme dobré zprávy.
Nové aktualizace Windows přináší výrazné zlepšení podpory a chování procesorů se ZEN architekturou v tomto OS. Konkrétně například již systém správně rozděluje zátěž jader na ta nejvhodnější, počítá s architekturou CCX bloků atd. To vše přispívá k výrazně rychlejším reakcím systému, úspoře energie, menším zpožděním a také zvýšení výkonu v řadě případů. V některých případech vyšší zátěže na CPU mohou být přínosy výkonu až 15% u her a 6% u dalších aplikací.
Kompletní vylepšení bude aktivní s novými aktualizacemi Windows a také novými ovladači pro čipsety AMD po vydání nových RYZEN 3000 procesorů. Dosavadní měření výkonu, včetně těch, které dodalo AMD, zatím ale nezohledňují tato vylepšení. Stejně tak je ve srovnání s konkurenčními procesory Intel měřeno bez aplikovaných záplat a oprav, které u Intel platformy snižují výkon a stabilitu. Jsme tedy docela zvědaví, jaký bude výkon v reálném nasazení, kde bude vše aplikováno.
- Podpora operačních pamětí u RYZEN 3000 – fungují i 5000 MHz DDR4
AMD také prozradilo podrobnosti kolem optimalizace a podpory pamětí na nové X570 platformě v kombinaci s RYZEN 3000 ZEN2 architekturou. A můžeme se těšit na další boost výkonu. AMD dokázalo opět snížit latence a zvýšit podporované rychlosti.
Nový řadič navíc zvládá jak takty synchronizované s rychlostí Infinity Fabric vnitřní sběrnice procesoru (1:1), tak nově můžete aplikovat děličku (2:1), která umožní i mnohem vyšší takty pamětí, ale za cenu zhoršení latencí. Nicméně díky té děličce AMD demonstrovalo na MSI X570 desce funkční osazení pamětí 2x 8GB při rychlosti DDR4 5133MHz bez extrémního chlazení apod. Pokud tedy budete chtít používat extrémně rychlé paměti, budete moci. Nicméně v režimu 1:1, kdy rychlost pamětí bude nadále odpovídat rychlosti vnitřní sběrnice CPU, AMD zatím uvádí maximum 3733MHz při CL17, což má ale i nejnižší latenci. Tohoto nastavení by měly být kvalitní paměti, které zvládají DDR4 3600MHz CL16, pravděpodobně schopny. Samozřejmě vzhledem k cenám, budou verze s 3200 – 3600MHz pro většinu uživatelů nejvhodnější. AMD současně také potvrzuje další vylepšení obecné kompatibility RAM s RYZEN procesory.
Vylepšení se dočkal i RYZEN MASTER, tedy taktovací utilita, ve které můžete detailně nastavovat jak procesor, tak paměti, včetně monitoringu atd. Můžete zde také snadno aktivovat PBO, tedy automatické šikovné taktování, které plně využije potenciál vašeho CPU, bez snížení výkonu na jádro, zbytečně vysoké spotřeby a složitého ladění.
- 7nm RYZEN ThreadRipper dostane 64 jader/128 vláken?!
AMD také oficiálně potvrdilo, že opravdu chystá 7nm RYZEN ThreadRipper procesory. Můžete očekávat obrovský posun výkonu, protože pochopitelně když mainstreamová řada RYZEN 9 pro dvoukanálovou platformu AM4 dostala 12 a 16 jader, je jasné, že AMD musí přidat v rámci ThreadRipper. Je dokonce otázkou, zda vůbec budou v nabídce „jen“ 12 a 16 jádrové ThreadRipper modely. Osobně si myslím, že ano. Smysl budou mít kvůli ceně, a přeci jen X399 platforma nabízí podstatně více PCIe linek než X570, také 4kanálový řadič atd. Určitě ale budou v nabídce 24 a 32 jádrové a vrchol prý budou tvořit 48 a 64 jádrové modely. Tedy dvojnásobek proti současnosti. Nicméně ceny budou určitě vyšší, očekával bych tak kolem 2500 – 3000 dolarů za 64jádro, což je ale pořád pecka. Navíc reálně, Intel nemá naprosto nic, čím by mohl po jakékoliv stránce konkurovat, tenhle procesor porazí Intel na výkon jádra, na IPC, na výkon celku, efektivitou, cenou, technologickou pokročilostí i platformou.
Osobně bych také očekával ohlášení nové platformy, kdy sice do stávajících desek X399 půjdou určitě nové 7nm TheadRipper procesory také osadit, ale pochopitelně nová platforma by měla nabídnout PCIe 4.0 atd. Takže můžeme čekat X499 nebo X599? Není ale jasné, kdy se dočkáme. Jisté je, že se 100% dočkáme. AMD by údajně celkem rádo stihlo ještě letošní rok, ale není to prý bezpodmínečně nutné. Z více zdrojů jsem slyšel, že máme počítat s tím běžným 5ti měsíčním odstupem, které vždy byl mezi vydáním RYZEN pro AM4 a pro TR4. Vzhledem k tomu, že 7nm RYZEN 3000 dorazí 7.7.2019, vycházelo by případné vydání ThreadRipper procesorů nejdříve na prosinec. A to není úplně ideální doba na vydávání novinek. Každopádně dříve jak ke konci roku se určitě nedočkáme a v úvahu tak přichází i již dříve spekulované lednový CES 2020, kdy si tahle firma svými produkty opět říká o hlavní slovo a hlavní prezentaci celého veletrhu, tak by se tam na AMD prezentaci 64 jádrový / 128 vláknový desktopový procesor určitě slušně vyjímal.
Každopádně nebojte se, že byste někteří museli trpět na těch mainstreamových pouze 12 a 16 jádrových procesorech. Ano, ještě nedávno by 16 jader v mainstreamu znělo jako sci-fi, pro některé výrobce počítačových procesorů to sci-fi stále je. Ale pro AMD už není otázkou, jestli nabídne 64 jádrový procesor pro náročné PC uživatele, ale otázkou je zda to bude letos nebo až o měsíc později v příštím roce ;). Každopádně už se nemohu dočkat, určitě přejdu minimálně ze 16jádrového TR 2950X na 32jádro, protože těch 16 jader je už skoro low end ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|