Máme tady pár novinek o nový 32nm procesorech AMD, které všichni s napětím očekáváme.
Nedávno jsme se mohli pobavit na jistém IT sranda webu, který se už totálně zdiskreditoval, článkem českého zlOBRa, který si z nás ze všech dělá často dobrý den a jež opět pustil ven pár jedových slin a zcela mylných informací o výkonu nových Bulldozer procesorů. Protože nové Bulldozer procesory se už dostaly (záměrně) mezi některé testery, utíkají samozřejmě některé výsledky ven. Ale vše je tradičně řízené, není totiž únik jako únik ;). Samozřejmě oficiálně„neoficiálních“ úniků využívají někteří koumáci, kteří si hrají v photoshopu a postují údajné výsledky testů. Na internetu tak kolují i, mírně řečeno, úsměvné výsledky, které mají ukazovat výkon nových procesorů.
Podle některých by nové 32nm procesory byly dokonce několikrát slabší než současné 45nm Phenom II modely :), kdyby byly pravdivé – a to nemluvím ani o tom, že i výkon 32nm Llano procesorů by výkon Bulldozerů převyšoval :D. Přesto je jsou někteří čeští rádoby redaktoři schopni vyvěsit na web a operovat s nimi jako věrohodnými a dělat z nich články a senzace. Je samozřejmě rozdíl mezi uveřejňováním spekulací a jasných nesmyslů. Nicméně na webu, který už se proslavil lhaním a manipulací s výsledky a údajným únikem z číny, kde používali české Windows, a jehož autor má BAN za manipulaci s fakty a lhaní na většině světových diskusních fórech, kde se podobné věci berou, se už nelze divit ničemu. Protože já, stejně jako řada dalších, už znám reálné možnosti a výkon Bulldozer procesorů, mohu vám s jistotou říci, že v podstatě až na jeden starší únik, žádný ze současných údajných výsledků neukazuje nic použitelného. To je zatím vše, co k tomu můžu říci. Pokud půjde vše podle plánu, nedozví se veřejnost skutečný výkon Bulldozer procesorů dříve, než v červnu.
Mohu vás ale uklidnit, výkon nových Bulldozer procesorů je skutečně velmi slušný a v mnoha ohledech překvapí (v některých více, v některých méně). Konkurence k Intelu to bude, a bude to i souboj o příčky nejvyšší. I když Intel je celkem klidný, Sandy Bridge má ještě slušnou frekvenční rezervu a také z kraje příštího roku Intel vyjede s Ivy Bridge modely, takže mu ani nemusí vadit, když případně budou současné modely o něco horší ve srovnání s Bulldozerem. A pokud jde o pozice nejvyšší, jistí to Intel novými obřími procesory Sandy Bridge-E do LGA2011, které dorazí v říjnu a ty asi sotva prohrají s o polovinu menšími procesory AMD do AM3+. Je to tedy hlavně AMD, kdo musí zapracovat a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by nedokázalo konkurovat a naštěstí to nevypadá, že by se měla opakovat situace Phenom I.
Pokud jde o procesory Llano, tak ty jak víte, jsou 32nm modely současné architektury s integrovanou DX11 grafikou a jsou určené pro FM1 patici, která bude společná pro mobilní i desktopový segment. Llano procesory tedy do AM3+ patice nedáte. AMD nejnověji slibuje docela rychlý nástup nové platformy a už ve 3Q chce dodat na 3 miliony těchto čipů.
Obě nové platformy dorazí i spolu s novými čipsety. Pro FM1 patici to budou nové A75/55, kde bude největší událostí nativní podpora USB3.0 (samozřejmě kromě SATA6G). Tento čipset tak bude vůbec prvním čipsetem, který USB3.0 bude nativně mít.
Pro AM3+ desky jsou připraveny AMD 900 čipsety. Nové čipsety spolu s pozměněnou konstrukcí desek přinesou rychlejší sběrnici pro komunikaci mezi CPU a čipsetem. Také ale nové šetřící funkce. Ty by měly umožnit snížení spotřeby celé desky i samotného procesoru. Naproti tomu zde budou vylepšené možnosti taktování, i co se správy napájení týká. Nové desky a čipsety dokáží přesněji kontrolovat a také dokonce dodat více energie, než ty dnešní. Osobně ještě doufám v posílení výkonu SATA a tak dále. Nicméně zásadně by se nové čipsety od těch současných lišit neměli, přeci jen ty dnešní fungují velmi dobře. Desky s AM3+ paticí se dají koupit už dnes, má je ASrock a Gigabyte, ale jsou stále s AMD800 čipsety. Plný potenciál použijí až AM3+ desky, které už dorazí velmi brzy.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|