Společnost AMD se hrabe ze dna a prozatím překonává očekávání a pracuje na novinkách.
AMD se docela daří zlepšovat svou situaci, i když stále nemá vyhráno. Za Q1 2011 ohlásila příjmy ve výši 1,61 miliardy dolarů při 510 milionech zisku. Proti Q1 2010 příjmy narostly o 2%. Čistý zisk ale narostl o 98%. AMD však klesla hrubá marže, což může být dáno změnami v produktové nabídce.
Příjmy z procesorů narostly a to i přes to, že klasické procesory AMD ztrácejí podílově na trhu. Příjmy totiž hnaly nové APU procesory FUSION, které AMD nestíhá dodávat. Aktuálně už prodalo přes 3 miliony těchto procesorů. Jejich průměrná prodejní cena je ale výrazně níže než u běžných procesorů AMD a nic jako FUSIOn AMD nikdy v takových počtech neprodávalo.
FUSION procesory zasahují i do grafického segmentu. Jednak proto, že v podstatě ubírají prostor klasickým grafikám, ale také proto, že současné FUSION CPU vyrábí TSMC ve stejných továrnách, kde se vyrábí 40nm GPU. A AMD se snaží uspokojit poptávku zejména po FUSION procesorech, takže část výrobních kapacit u TSMC, které využívaly 40nm GPU, těch slouží pro FUSION APU. Navíc se neopakuje situace z minulého roku na grafickém trhu, kde loni touto dobou konkurenční NVIDIA neměla proti HD 5000 co nabídnout. Procesory tedy proti minulému roku o 3% zvýšily příjmy, GPU naproti tomu o něco spadly.
AMD to ale kompenzuje právě FUSION procesory, které navíc velmi brzy dostanou významnou posilu v podobě Llano procesorů pro běžné PC segmenty. Také už jen 2 měsíce zbývají do nástupu procesorů nové generace, které by také měly situaci AMD podstatně zlepšit. A když jsem u nich, tak se objevilo pár novinek:
- AMD Bulldozer v parametrech
Nové 32nm procesory AMD zcela nové architektury Bulldozer, jsou hotové a vyrábějí se! První vzorky už zamířili i k novinářům, takže se začali dostávat ven první informace a první screeny. Samozřejmě CPU-z není schopno zatím nové procesory správně identifikovat. Nemají toho s těmi současnými procesory AMD ani Intel mnoho společného. Je to skutečně zcela nová architektura, první od uvedení K8 (používaná s malými změnami dodnes) v roce 2003.
Jak už odemně víte, Bulldozer je v podstatě označení dvoujádrového modulu, ze kterých jsou nové procesory modulárně tvořeny. Samotné procesory zatím nevíme, zda budou mít nějaké označení, zatím víme jen o označení FX. Už ale také víme číselné značení:
Na svět se dostaly i údaje o frekvencích, které nové X4/X6 a X8 procesory ponesou. Není příliš překvapením, že při 32nm výrobním procesu, který AMD použije úplně poprvé, budou základní frekvence začínat kolem 3GHz. Všechny nové procesory budou mít Turbo režimy a nárůst frekvence v nich bude dosahovat až 1GHz! Takže u nejrychlejších modelů se v Turbo režimech objeví takty kolem 4GHz. To je pro začátek velmi slušné, protože jak víme, tak každých několik měsíců se objeví rychlejší modely.
Oficiálně by se nové procesory AMD měly představit na CES v červnu a na trh by se do prodeje měly dostat kolem 20.6.2011. Pasovat budou do většiny současných revizí desek AM3, ale samozřejmě primárně se všemi funkcemi a podporou rychlých DDR3 1866MHz pamětí jsou určeny pro nové AM3+ desky s novými čipsety AMD 900, které dorazí s nimi.
- 28nm GPU od AMD již brzy na Radeon HD 7000
Ale to není všechno. AMD si také extrémně rychle a naproti všem očekáváním pospíšilo s 28nm GPU. První vzorky už jsou nějakou dobu vyrobeny a věci jdou tak dobře, že žádné další revize prý nejsou zapotřebí a AMD tak počítá s tím, že finální vzorky 28nm čipů, tak jak půjdou do výroby, rozešle výrobcům grafik už velmi brzy v tomto kvartále.
Zatím běží 28nm testovací produkce u TSMC, ale brzy se rozjede i 28nm výroba u GlobalFoundries. Obě jsou ale trochu rozdílné a AMD proto má dva různé teamy. S 28nm se počítá pro následující generaci APU čipů s kódovými označeními Krishna a Wichita. Samozřejmě ale také pro GPU na grafické karty Radeon HD 7000.
Objevily se kódová označení nástupců současných HD 6000 modelů. Dočkáme se tedy 28nm grafických modelů Tahiti, New Zealand, Lombok, Heathrow, Thames, Wimbledon a Chelsea. Zatím však skutečně nelze říci, kdy se objeví na trhu. Zdá se ale velmi pravděpodobné, že současné 28nm první čipy u TSMC jsou zmenšené HD 6800 (5D) s architekturou HD 6900 (4D). Pokud by věci šly hodně dobře, tak nejdříve by se první HD 7000 grafiky mohly na trhu objevit v srpnu-září. Ale toto datum berte jako velmi optimistické a není vůbec jasné, zda TSMC je se svým 28nm procesem produkovat takové množství čipů, aby to na uvedení grafik na trh stačilo. Nicméně zdá se být stále pravděpodobnější, že se prvních AMD Radeon HD 7000 grafik dočkáme už ke konci roku a ne až příští rok. Nepředpokládám však, že bychom se letos dočkaly nástupců HD 6900 modelů. Vzhledem k současnému rozvržení sil mezi desktopové a mobilní PC, jsem toho názoru, že jako první se představí právě 28nm čipy pro mobilní PC a v zápětí i jejich desktopové verze. Na větší čipy a nové Radeon HD 7950/7970/7990 přijde řada až později a to už bude s největší pravděpodobností až v Q1 2012.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|