V poslední době se objevilo hned několik věcí, který vylepšují výkon existujících CPU.
Není příliš obvyklé, aby dlouho po vydání nějakého procesoru, výrazně rostl jeho výkon. U AMD RYZEN 3000 série k tomu ale dochází. Nebavím se teď o nějakém 1-2% rozdílu na hranici chyby měření. V některých aplikacích jsou už teď procesory RYZEN 3000 po několika posledních aktualizací BIOSů, ale i Windows atd., rychlejší o několik znatelných %. Běžně. A vypadá to, že tomu není konec.
Nový BIOS 1.0.8.1 ComboV2 určený hlavně pro RENOIR, ale samozřejmě fungující i pro RYZEN 3000, tedy ZEN2 procesory jako celek, překvapivě znatelně snižuje latence. A to jak latence mezi jádry, tak latence pamětí.
- Vlastní zkušenosti z praxe ....
Protože jsem takovému znatelnému zlepšení nevěřil, otestoval jsem to sám. S RYZEN 9 3950X jsem pozoroval s novou AGESA v2 1.0.8.1 i vyšší běžné takty v základním nastavení. Hlavně však latence mezi jádry procesoru spadla z 64,9ns na 60,5ns! O 2ns klesla také latence u DDR4 3200MHz pamětí, které s tím mám spárované. Spotřeba se přitom liší jen o pár W. A vše se navíc zdá perfektně stabilní. Je samozřejmě jisté, že výsledek se může a bude lišit individuálně konfigurace od konfigurace, ale přesto to vypadá, že tu to zlepšení je.
A v reálných aplikacích to dělá běžně zhruba kolem 3-5% výkonu navíc. To není zanedbatelné a nevzpomínám si, že bych takové zlepšení u vlastně „starých“ procesorů kdy viděl. A v poslední době to není jediná možnost, jak podstatně zlepšit výkon, ale i vlastnosti, RYZEN 3000 ZEN 2 série.
Nezávislá CTR aplikace pro RYZEN od tvůrce DRAM Calculator vzbudila velkou pozornost i u samotného AMD. Aplikace je stále ve vývoji, a sám mám možnost ji testovat a používat. Nedivil bych se, kdyby AMD samo některé prvky zařadilo od aktualizací BIOSu pro ZEN 2. Nicméně doposud můj ThreadRipper 3960X už v kombinaci s CTR delší dobu běží stabilně na vyšším taktu a s nižší spotřebou, než má v základu bez CTR. Mám zhruba o 5% vyšší výkon, ale o 17W nižší spotřebu než v továrním nastavení. A to bez vyladěných pamětí. Zkrátka AMD a jeho RYZEN 3000 mají rozhodně rezervy a zdaleka nejedou na hranici možnosti v základu. Ale je to pochopitelné, ZEN 2 je vlastně nová architektura proti ZEN1/ZEN+. Současně je to první velký 7nm procesor na světě a na trhu je teprve 1 a čtvrt roku, takže chápu, že je vlastně stále ve vývoji. O to šílenější je, že už za měsíc AMD představí ZEN 4. Ten má ještě výraznější změny v architektuře, prakticky zcela nová je stavba celého CPU. A k tomu je vyráběný na ještě lepším 7nm procesu.
Takže ano, je škoda, že loni při vydání RYZEN 3000 neukázaly plný výkon a vlastnosti, jakých jsou schopny dnes dosahovat, ale nemyslím si, že jim to zase tak moc uškodilo :). A protože mnoho jejich uživatelů si je plánuje ještě nějakou dobu nechat, jsou možnosti zlepšení výkonu a vlastností o dalších několik %, které se teď objevují, jistě vítány. Pokud se tedy objeví nový BIOS pro vaši desku, asi bych aktualizaci zvážil. Na druhou stranu nové RYZEN procesory se ZEN4 architekturou jsou za rohem. Přejít na ně bude pro mnoho lidí velmi snadné díky pokračující kompatibilitě s AM4 a starší RYZEN 3000 se pořád dají slušně prodat. A pokud ZEN4 přinesou alespoň část toho, co vypadá že nabídnou, jsou ta zlepšení, která RYZEN 3000 dnes dostávají jen slabý odvárek … :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|