Intel si vzorky nových čipů není schopen uhlídat, takže tady máme prakticky kompletní test.
Nová série procesorů Intel v podobě Core 13000 řady, zamíří alespoň papírově na trh na přelomu září/říjen. V tuto chvíli už jsou tedy stanoveny finální specifikace procesorů a testovány a dodělávány základní desky Z790 a podpora pro Z690. Intel si ale jako tradičně nedokáže pohlídat všechny vzorky, a tak se jeden dostal do rukou „nepovolaného“. A ten udělal fakticky kompletní recenzi nevydaného Core i9-13900K.
Novinka má proti 12900K vyšší takty a více těch menších jader. Místo dosavadních větších 8jader/16vláken + menších 8jader/8vláken, má novinka 8/16 + 16/16, tedy dohromady 24jader/32vláken. A má i vyšší takty s boostem rovnou 5,5GHz! Intel prý bude tradičně lhát a mlžit o TDP, kdy udáváno je 250W TDP. Realita je o poznání horší, protože těch 250W je PL2 hodnota. Čip má ale i dokonce PL4, a ta je, a teď se raději posaďte, neuvěřitelných 420W!!! Ano, to je příspěvek Intelu k řešení současné energetické krize.
Až 420W pro mainstreamový jen 24 jádrový procesor. Jestli si říkáte, že to musí být problém uchladit, tak máte pravdu. V trvalejší zátěži má sice procesor až 5,24GHz boost na všech jádrech, ovšem při 100°C a 399W TDP, takže ani použité 360mm AIO si s tím pořádně vlastně neporadí. Efektivita je zkrátka něco, co se Intel rozhodl u nové generace RAPTOR LAKE procesorů naprosto ignorovat. Ví totiž, že jeho RAPTOR LAKE proti ZEN 4 nemá vlastně co nabídnout. Pokud by chtěl udržet rozumnou efektivitu a nižší spotřebu jakou má současná Core 12000 série, která už tak není moc dobrá, tak by se stejným 10nm čipem s ještě více jádry musel snížit takty a tím pádem i výkon, Realita totiž je, že RAPTOR LAKE je ALDER LAKE s vyššími takty a vyšším počtem menších jader. To je všechno. IPC je podle testů totožné – žádný generační nárůst v tomto ohledu:
Veškerý výkon je tedy hnaný čistě nárůstem počtu jader a vyššími takty, a tedy protože jde o stále 10nm monolitický čip, tak obrovským nárůstem spotřeby. Podle provedených testů dokáže být Core 13900K výkonnější o zhruba 30-35% v průměru, ale v řadě aplikací je jen o 10-15% výkonnější (speciálně u aplikací využívající méně jader). Jen výjimečně je to více a to hlavně v testech, kde mají vliv paměti, kdy tester použil extrémně rychlé DDR5 6400MHz.
Ač to vypadá na výkonově zajímavý posun, upozorňuji na fakt, že je to za cenu té reálné 300 až 400W spotřeby samotného CPU, což opravdu není adekvátní. A co by mainstreamový procesor pro mainstreamovou platformu je to naprosto neakceptovatelně vysoko, a to nemluvím o situaci ve které se nacházíme, tedy uprostřed energetické krize chce Intel uvádět takový mainstreamový produkt? AMD zřejmě navíc nebude mít velký problém, to výkonově minimálně dotáhnout se Zen4. A to přes fakt, že chystá zatím „jen“ maximálně 16jádrový/32vláknový RYZEN 9 7950X procesor pro AM5, který ovšem bude mít jen cca 165W reálné TDP v praxi, tedy běžně méně než poloviční spotřebu proti Intelu s podobným výkonem! Core i9-13900K tedy vypadá na extrémně diskutabilní produkt, ale Intel jednoduše nic lepšího dnes nedokáže …
Pokud si myslíte, že se u finálních desek na Z790 platformě a finálních procesorů něco změní, tak vás zklamu. Z toho co mě bylo řečeno jde fakticky o finální výkon, lišit se o moc nebude, protože ani nemůže. Ladit se bude jen ta spotřeba, protože je extrémní. Vše ostatní je dané, odpovídá generačnímu posunu, který je žádný. Má to jen víc menších jader na monolitickém čipu na stále stejné 10nm výrobě pro stále stejnou platformu. Nic skutečně nového RAPTOR LAKE není a nepředstavuje. Nicméně výrobci HW to evidentně řeší po svém, v posledních dnech se začaly na trh uvádět běžné zdroje s 1200W, 1400W, 1600 Wa 1800W! Což o mnoha věcech vypovídá …
Zdroj: videocardz.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|