Nová generace APU procesoru AMD slibuje opravdu velký generační nárůst výkonu. CPU i iGPU.
Nebýt divného názvu, kterým chce AMD, a hlavně výrobci OEM notebooků, využít současné módní AI horečky, bavili bychom se jinak o nových RYZEN 9040U tedy přímého nástupci podvedených RYZEN 7040U/8040U. Nicméně protože AMD chtělo být tedy „zajímavé“, tedy přesněji výrobci počítačů chtěli, aby AMD tlačilo nic neříkající buzzword AI jako jej tlačí oni, tak STRIX POINT co by nová generace klasických APU, má tedy ono přihlouplé označení RYZEN AI HX 300.
Ignorujme tedy podivný název, nový RYZEN AI 9 HX 370 je přímým nástupcem RYZEN 9 8x40/7x40 série (HAWK POINT), která byla postavena na malém 4nm APU čipu s 8jádry/16vlákny ZEN 4 a k tomu RDNA 3 integrované grafice s až 12jednotkami (Radeon 780M). Nová generace v podobě STRIX POINT je o něco málo větším čipem, stále však na stejné 4nm výrobě TSMC, díky čemuž může vyjít dříve a za lepší ceny než 3nm konkurence ze strany Intelu (nyní také vyráběným u TSMC).
Uvnitř už najdeme ne 8/16, ale rovnou 12jader/24vláken, všechny ZEN 5 architektury. 4 jádra z toho mají o něco více cache (ZEN 5) a 8jader mají méně cache, protože jde o „hustější“ tzv. ZEN 5C. Nicméně po stránce architektury samotné, výbavy jader z hlediska instrukcí a schopností, jsou stejné. Nejde tedy o koncept jako u konkurenčních Intel procesorů, které mají dvě, nebo už dokonce tři zcela odlišné architektury CPU jader v jednom procesoru. Kromě toho je součástí nové APU čipu AMD opět také integrovaná grafika, která má nově 16jednotek RDNA 3.5 architektury a nese u HX 370 modelu označení Radeon 890M.
Znovu připomínám, RYZEN AI 9 HX 370 je vyráběný stejným TSMC N4 procesem, jako předchozí RYZEN 9 8840U/7840U a má stejné základní 28W TDP. Reálnou maximální spotřebou v boostu je pak jako obvykle 54W v praxi. Podle úniků od výrobců počítačů má RYZEN AI 9 HX 370 na těch až 54W výkon srovnatelný s desktopovými CPU s podstatně vyšším TDP.
Zajímavý je pak výkon integrované grafiky Radeon 890M, který o více jak 50% dokáže překonat výkon Radeon 780M na tom stejném 54W limitu. Výkon v 3Dmarku se navíc blíží neintegrované 50W mobilní RTX 3050 grafice. To všechno AMD přitom dokáže na stejném 4nm procesu s jedním malým klasickým monolitickým x86-64 APU o stejných 24-54W, jako u předchůdce. Výhodou navíc je, že je univerzálně výkonný všude. Nemá žádné problémy s tím, že by někde nefungoval. Natož byste museli řešit něco s emulací aplikací jako u SnapDragon X. Nemá ani problémy s Windows schedulerem a správným přiřazováním jader s různou architekturou, protože má jen jednu architekturu. Integrovaná grafika má pak všechny technologie jako velké RDNA 3 grafiky, a tedy nejlepší kvalitu a výbavu ovladačů a špičkovou podporu všech her. Samozřejmě nově má i NPU, tedy výpočetní akcelerátor, využívaný hlavně pro některé AI operace.
Papírově to tedy vypadá na vynikající, dost možná vůbec nejlepší univerzální mobilní PC řešení své generace. A výrobci notebooků naznačují, že to není jen na papíře. AMD také uvede tuhle novou generaci ZEN 5 APU dříve, než čipletové verze ZEN 5 v desktopu. Notebooky s RYZEN AI 9 se totiž objeví v prodeji už v průběhu července, čipletové desktopové RYZEN 9000 procesory pro AM5 až v samém závěru měsíce, reálně ve velkém tedy až v srpnu. Kdy se dočkáme desktopových variant RYZEN AI 9 300 APU alias „RYZEN 9000G“, není jasné. Ovšem pochybuji, že jsou prioritou s ohledem na velký zájem výrobců mobilním PC (OEM). Jinak RYZEN AI 9 300 série nebude celkově nejvýkonnější mobilní platformou AMD po stránce CPU výkonu. Tou budou opět mobilní čipletové verze odvozené od desktopových RYZEN 9000, tedy 45W+ modely s až 16jádry/32vlákny ZEN 5 ale jen malou iGPU Radeon. Ty se představí později tento rok pravděpodobně jako RYZEN 9000HX série. Z hlediska výrobců ultramobilních PC i AMD jako takového, jsou však ta nová STRIX POINT APU tím hlavním procesorovým produktem pro klasická PC, kde dnes výrazně převažují prodeje mobilních PC nad desktopem (už zhruba 75 ku 25). Není tedy divu, že jde na trh jako první z celé nové ZEN 5 generace procesorů AMD …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|