Vyšší výkon, výrazně nižší spotřeba a přitom to stále není ZEN ani 14nm. Bristol Ridge překvapuje.
Nedávno představené procesory BRISTOL RIDGE jsou poslední generací 28nm procesorů AMD. Přes starý výrobní proces je posun výkonu a hlavně efektivity dost markantní a mnohé překvapí. BRISTOL RIDGE staví na poslední verzi architektury BULDOZZER jménem EXCAVATOR, která byla opravdu značně vylepšena od původní verze. Vylepšena byla také grafická karta, která má nyní generaci GCN3. To všechno stále na 28nm výrobě ovšem už pro zbrusu novou AM4 platformu a zcela nové čipové sady a s podporou DDR4 pamětí.
Bohužel procesory a desky se zatím do prodeje běžně nedostaly, k dispozici je mají jen OEM výrobci, přesto se objevil celkem podrobný test, který proti sobě postavil nový AMD A12-9800 (AM4) a AMD A10-7870K (FM2+). Parametrově jde v obou případech o 4 jádrové procesory se 4 vlákny a integrovanou grafikou s 512 výpočetními jednotkami a oba jsou vyráběny starším 28nm procesem. Ale tady podobnost zcela končí.
Přes stejný výrobní proces se novinka pyšní vylepšenou architekturou CPU i GPU a hromadou nových úsporných funkcí. A12-9800 běhá na až 4,2GHz na procesorových jádrech a 1108MHz pro GPU část. Starší A10-7870K má proti tomu až 4,3GHz na CPU ale jen 866MHz na grafické části. A12-9800 má podporu nativně DDR4-2400MHz (testováno bylo ale jen s 2133MHz), zatímco A10-7870K má podporu DDR3-2133MHz. Co ale asi překvapí, že zatímco minulé top modely A10 mají TDP 95W, nová A12-9800 má jen 65W. A papírové parametry zcela odpovídají realitě!
V Cinebench R15 je novinky o 6% výkonnější na všech jádrech a o 7% na jednom jádru. V testech převodu videa je také novinka o něco rychlejší.
V kombinaci s grafikou GTX 1070 stoupl i herní výkon, měřeno v Tomb Raider a v Total War:
Nárůst výkonu je znát i v PCMarku a 3DMarku:
- Značný nárůst výkonu integrované grafiky!
AMD modelem A12-9800 opět má v ruce bez pochyb nejvýkonnější procesor s integrovanou grafikou na trhu. Přes stejný počet jednotek je vylepšená architektura znát, stejně jako vyšší frekvence a v kombinaci s výkonnějšími DDR4 je nárůst výkonu opravdu impozantní:
Testované hry v pořadí: Talos Principle, Total War: Warhammer, Tomb Raider (low) a Battlefield 4
Průměrný výkonový nárůst je 21 – 37% ve FullHD rozlišení. Podobně to dopadá i u 3DMarku, kde grafika u A12 je o až 32% výkonnější než ta u současného A10! To ale není všechno …
- Vyšší výkon a nižší spotřeba při 28nm?!
Co asi nejvíce překvapí je s jakými provozními vlastnostmi toho nový A12-9800 dosahuje. Přes stále stejnou 28nm výrobu má tedy měřitelně lepší procesorový výkon a o 30% lepší grafický výkon, který má vůbec nejlepší ze všech procesorů s integrovanými grafikami na trhu (včetně Intel modelů s IRIS PRO). Papírově překvapivě nízké 65W TDP proti současným 95W se potvrzuje i v praxi:
A12-9800 žere v plné zátěži o 30W méně! V klidových stavech je spotřeba dokonce poloviční. Pravda, řada z toho jde určitě i na vrub mnohem úspornější platformě AM4 v kombinaci s DDR4 proti FM2+ s DDR3, ale prostě na 28nm procesor je to úžasné a mnohem modernější 14nm procesory konkurence nejsou o moc efektivnější a nedokáží s touhle spotřebou nabídnout ani náhodou srovnatelný výkon grafické karty.
Nižší spotřeba se projevuje i v teplotách. V testu naměřili 68°C v klidu a 78°C v zátěži pro A1-7870K, ale 49°C v klidu a pouze 57°C pod zátěží u A12-9800! Procesor by měl v prodeji být kombinován s AMD WRAITH chladičem.
Na internet se také dostal pokus s taktováním a první pořádné fotky sestavy AM4. Ta obsahovala tedy A12-9800 procesor s AMD WRAITH chladičem a vše běželo na zbrusu nové základní desce ASUS OCTOPUS B350 velikosti mATX:
Výsledek taktování v této konfiguraci? Velmi solidních 4,8GHz při pouhých 1,325V!
Asi se shodneme, že AMD docela překvapilo. Osobně jsem nečekal od 28nm generace procesorů už nic velkého, ale tohle?! Jasně, procesorově maximálním výkonem stále zaostává za konkurencí, ale ten procesorový výkon prostě není nijak malý natož nedostatečný a navíc je u nového modelu lepší a to dokonce o víc, než o co Intel zvyšuje běžně výkon nových generací jeho procesorů. Navíc je to stále vlastně stará architektura.
V šoku jsem ale upřímně z výkonu té integrované grafiky, zejména při té reálné spotřebě! 30% výkonu navíc a spotřeba celého procesoru o tolik nižší, to je prostě na 28nm procesor neuvěřitelné. Pravda, ukazuje to také přínosy vlastní nové AM4 platformy, která vylepšuje výkon a efektivitu u všeho, včetně třeba výkonu diskového systému:
Jediné co se dá asi kritizovat je fakt, že AM4 platforma a nové procesor se dosud běžně neprodávají. Asi těžko teď někdo bude doporučovat FM2+ platformu, když má AMD tohle! Pokud někdo chce procesor s integrovanou grafikou, která by měla něco zvládat, na trhu najde nic lepšího a přes stále 28nm výrobu, myslím, že tohle může být prodejní hit. Jako první představení AM4 platformy v praxi je to hodně působivé a to vlastně o nic moc nejde. Za rok touhle dobou už uvidíme APU procesory postavené na 14nm a ZEN architektuře, ještě dříve, začátkem příštího roku dorazí pak výkonné ZEN procesory bez grafiky. Každopádně pokud doteď někdo nevěřil, že AMD dokáže stáhnout náskok Intelu jak ve výkonu, tak hlavně v efektivitě, myslím, že už asi pochybovat nemusí. Když AMD dokáže tohle na 28nm, co asi dokáže na 14nm?!
Zdroj: test na BODNARA
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|