Výroba čipů je stále větší legrace a aktuální zprávy říkají, co nás čeká v dalších kvartálech a letech.
Všechny ty pěkné procesory, grafiky a počítače, všechno je závislé na klíčové věci. A to je výroba čipů. A tahle oblast je stále větší oříšek. Každý nový pokročilejší výrobní proces je dražší a dražší. Ještě před několika lety to byla otázka jednotek miliard dolarů, dnes v tom výrobci utápí desítky miliard dolarů. Není tedy divu, že z celého zástupu menších či větších výrobců čipů, zůstaly už jen dva, kteří jsou na absolutním vrcholu. A i tady se zdá, že TSMC v poslední době technologicky lehce poodskočilo SAMSUNG. Co do objemu výrobu je ale stále významný a více než konkurenceschopný Intel, ten však už nestačí technologicky.
Máme tady několik zajímavých nových informací kolem výroby čipů, které budou ovlivňovat situaci v mnoha dalších měsících, kvartálech a nejbližších letech. Začněme tedy třeba právě u Intelu …
- Intel má obrovské problémy!
nevyřešil vůbec nic! 10nm je rozbitá, 7nm v nedohlednu.
Končí další rok, další kvartál a přes opakované sliby společnosti Intel, kterým dnes už může věřit jen blázen, co myslíte? Ano, Intel nevyřešil vůbec nic! 10nm procesory měly být ve velkém na trhu v roce 2016/2017. Máme konec roku 2020 a jediné 10nm procesory Intel na trhu, jsou ultramobilní čipy, které navíc tvoří jen malou část prodejů. Tu navýší až příští rok, tedy 2021, kdy se 10nm rozšíří na výkonnější mobilní varianty. Intel tak už snad bude mít v roce 2021 většinu mobilní produkce na 10nm. Ale není z toho nadšený. Proč?
Protože výtěžnost 10nm výroby je stále špatná, zdaleka nedosahuje 14nm a navíc ani ty 10nm čipy nejsou konkurenceschopné v mnoha ohledech, takže Intel nemůže tlačit ceny tak vysoko, jak by potřeboval, naopak je tlačen k jejich snižování. Intel sice částečně vyřešil problém, kdy 10nm nedokázalo dosahovat vysokých taktů, ale i současná 10nm ++++++++ (SuperFet nebo jak se jmenuje) sice dokáže až 5GHz, ale efektivita je tragická. A hlavně 14nm dokáže do samé s mnohem lepší výtěžností, která i tak není dobrá. Intel musel prakticky přestat vyrábět 10900K a nahradit ho 10850K, který je o 100MHz níže taktovaný, protože nedokázal z výroby dostat tolik čipů té 5,3GHz specifikace. Každopádně 10nm výroba pro desktop? To je a bude ještě dlouho sci-fi. Intel se v současnosti snažil vydat 10nm XEON procesory. Ty už měly být dávno na trhu, ale nejsou, protože jsou „rozbité“. Architektura má problémy ale hlavně výtěžnost výroby a chyby v čipech jsou tak špatné, že je Intel dále odkládá. A teče mu do bot, protože konkurence mu utíká, Intel hlavně neplní zásadní závazky a sliby partnerům.
Každopádně současná situace Intelu je takováto: Drtivá většina obrovských výrobních kapacit společnosti Intel je a zůstane na 14nm. Intel zastavil už dříve předělávání na 10nm, některé procesy vrátil i zpět. Kapacity 10nm produkce jsou a zůstanou omezeny, protože 10nm výroba Intel nefunguje zdaleka tak, jak by bylo třeba. Pro část procesorů použitelná je a bude, ale podle informací ze zákulisí Intel již ví, že nikdy nedosáhne kvalit a výtěžnosti 14nm procesu. Pro jeho výkonnější a větší čipy je prakticky na hraně použitelnosti a konkurenceschopné vlastně nejsou, protože konkurence je už nejméně o jednu generaci výroby dál. A lepší to nebude, přestože Intel utratil desítky miliard dolarů a několik let vývoje na opravě 10nm procesu, který se ani neblíží tomu, jaký měl původně být.
Ten čas je problém. Vstupujeme do roku 2021 a to nejlepší, co Intel má, je stále rozbitý a nepříliš moderní 10nm proces, který v mnoha ohledech nedokáže plně konkurovat dávno aktivnímu 7nm procesu TSMC. Ten navíc existuje v ještě lepší verzi, a především TSMC už skočilo na 5nm výrobu a není samo. Nějaké další velké vylepšení 10nm výroby Intel ale není na obzoru a vlastně to už s ní Intel vzdal. Hlavní pozornost věnuje 7nm výrobě. Jenže v současnosti chodí zprávy, které nepřekvapí vůbec nikoho. Intel má s vývojem 7nm obrovské problémy a bude zpožděný minimálně o roky! Takže výsledkem toho je, že Intel má část kapacit na 10nm, která je použitelná jen částečně a už tak zaostává za konkurencí, většina kapacit je ale na 14nm, která na konkurenci už nestačí. A tohoto stavu věcí to několik let zůstane! Nová generace jménem SAPPHIRE RAPIDS, kterou Intel sliboval na 2021 prý nedorazí na trh dříve jak v roce 2023!
Není tak asi překvapením, že v zákulisí se hovoří o konci současného šéfa Intelu v Q1 2021. A také o tom, že firma vyjednává s TSMC a SAMSUNG o části jejich kapacit pro výrobu některých svých TOP GPU a CPU řešení, které potřebuje dodat do několika projektů a ukázat, že má alespoň po stránce CPU a GPU co nabídnout, i když je není schopna sama vyrábět. Nic z toho není dobrá zpráva pro Intel a vlastně ani pro nás, zákazníky. Proč? Řeknu na konci článku. Podívejme se ale dále.
- NVIDIA zůstává u SAMSUNG i v dalších letech
– u TSMC pro ni není místo!
Společnost NVIDIA silně přecenila sama sebe ve vyjednávání s TSMC s 7nm a silně podcenila AMD a hlavně spolupráci AMD a TSMC. Výsledkem toho tak je, že ještě nedávno byla NV jedním z největších a nejdůležitějších partnerů TSMC. Dnes už stojí na okraji. TSMC se nenechalo zastrašit a společnost NVIDIA zcela ignorovalo a na jeho nátlak a vyhrožování přechodem ke konkurenci nereagovalo. Vlastně šlo a otevřelo NVIDIA dveře a ukázalo ji, kde ten Samsung najde. TSMC si prostě spočítala, že nebude NVIDIA jako zákazníka vlastně vůbec potřebovat. A počítalo dobře. NV tak nezbylo nic jiného, než skončit u SAMSUNG. A to přes to, že jeho 8nm výroba není zdaleka tak dobrá pro velká GPU, jako je 7nm TSMC. Jediným pozitivem pro NV je, že SAMSUNG je o něco levnější než TSMC a měl zájem se s NV dohodnout. Tím spíše že věděl, že NVIDIA se musí dohodnout za každou cenu, protože jinak by její GPU zůstala opravdu jen na papíře a nebylo je kde vyrábět.
Přesto NVIDIA ví, že svým tahem si uškodila, protože jednoznačně pomohla AMD i TSMC. To má teď s TSMC úzký vztah a drtivou většinu 7nm kapacit a také rezervované velké 5nm kapacity, kdy TSMC navíc pro AMD přímo udělala 5nm verzi procesu na míru. NVIDIA si sice rezervovala malou část 7nm a 5nm kapacit TSMC také, ale jen v omezeném objemu, který nebude stačit ani pro výrobu hlavního HPC produktu, pro který to NV používá. Dnes A100, která je jako jediný AMPERE produkt, vyráběný u TSMC a u tohoto to také zůstane včetně 5nm nástupce za 2 roky. Drtivá většina GPU NVIDIA je vyráběno 8nm u SAMSUNG a nejnovější zprávou je, že tomu bude tak i nadále!
NVIDIA se totiž už teď musela definitivně rozhodnout ohledně výroby nástupců současných RTX 3000 karet. Protože kapacity výroby musíte dnes objednávat klidně s ročním předstihem. TSMC pro NVIDIA ale prostě nemá místo, a navíc za to chce velké peníze, kdy navíc NVIDIA ztratila u TSMC jakékoliv výhody a pozici pro jakékoliv vyjednávání. Dokonce si myslím, že TSMC ani nemá moc důvodů se s NVIDIA bavit. Všechny kapacity si rozebraly APPLE, AMD a QUALCOMM. SAMSUNG je tak vlastně jedinou možností pro NVIDIA. Firma slíbila vylepšení 8nm výroby, současně nabídla slušné cenové podmínky, a hlavně má prostor pro NV, i když ho nemusí být tolik, kolik by si NV představovala. Takže cokoliv nahradí současné RTX 3000 grafiky, ať už nějaká nová generace nebo REFRESH v horizontu 1 roku, bude vyráběno opět u SAMSUNG.
- TSMC přestává stíhat! Ruší množstevní slevy.
Není dnes sporu o tom, že technologicky a kvalitativně na poli výroby velkých i malých čipů, je TSMC jasný král. Má malý náskok na SAMSUNG a již téměř dvougenerační náskok na Intel. Kapacitně ale nestíhá. A to i přes fakt, že investuje a rozšiřuje mnohem více, než mělo v plánu a lítají v tom desítky miliard dolarů. A přidává na tempu. Není se tak co divit, že TSMC zvyšuje ceny výroby a zrušila prý i dlouhodobé klasické množstevní slevy. I tak, výrobci nemají moc na výběr. Apple, AMD a Qualcomm si prostor u TSMC naprosto rozebrali a vezmou cokoliv za prakticky jakoukoliv cenu. Zcela vyprodané má i ty kapacity, které teď teprve staví. A to už se bavíme o 3nm výrobě. TSMC vlastně nemá ani důvod hledat teď nějaké další zájemce, stačí prý třeba jen před AMD zmínit, že má část kapacit navíc k využití, a to je bez vyjednávání vezme okamžitě protože AMD má vyprodáno. Procesory, hlavně SoC pro SONY a MS, a také Radeon RDNA GPU, všechno je vyprodáno okamžitě, jakmile se to vyrobí … limitem je u těchto produktů teď prostě kapacita výroby u TSMC.
- Ceny výroby výrazně rostou a porostou
– zdražení procesorů, grafik a PC je nevyhnutelné.
Všechny tři zdánlivě samostatné zprávy výše, však spolu přímo souvisí. A není to pozitivní pro nás, zákazníky. Pokud se nestane něco nepředpokládaného (prudký propad poptávky, nebo technologický průlom), čekejte viditelné zdražení produktů, které zamíří na trh a do prodeje v Q1 2021 a dál. A to i některých již uvedených věcí. Všichni výrobci čipů zdražují, roste cena křemíkových Waferů, kterých není dost a násobně vzrostla cena dopravy. Není prostě možné udržet ty doporučené ceny u mnoha produktů z předchozích let s přechodem do roku 2021 a reality nových cen výroby a věcí kolem. A může být hůře.
A velmi negativně k tomu přispěje Intel! Samozřejmě asi se nenajde nikdo, kdo by nesouhlasil, jak moc si Intel za své problémy může sám a jak si vše zaslouží za ten svůj přístup/nepřístup k celé věci. A jeho problémy budou nadále narůstat. Jenže musím říci, jakkoliv jsou problémy Intelu dobrou zprávou pro konkurenční prostředí na trhu a fakt, že AMD se konečně může stát konkurencí i jinak než jen na papíře, nejsou dobrou zprávou, pokud budou pokračovat dlouhodobě. Intel totiž vyjednává s TSMC a SAMSUNG o využití jejich výrobních kapacit pro některé své produkty, protože je sám nedokáže vyrobit. Jenže ty kapacity už teď nestačí pro všechny, takže když přijde Intel, který samozřejmě zachrastí velkými penězi, tak to bude znamenat jediné. Další zdražení všeho a horší dostupnost některých produktů. Intel je tak významný z hlediska objemu výroby čipů pro počítače všeho druhu, že je to problém. Pokud SAMSUNG nebo TSMC kývnou na jeho poptávku, znamená to nutně, že AMD, NVIDIA nebo další partneři dostanou o to méně kapacit. Hlavně se všichni pustí do přeplácení jeden druhého, a výsledkem tak bude další zdražení všeho. Což zaplatíme jako zákazníci ve finálních produktech.
S láskou budeme vzpomínat na doby současných cen procesorů a grafik atd. Protože následující generace budou v každém případě dražší. A začne to už v roce 2021 u stávající generace produktů, protože se prudce zvedly náklady v posledních týdnech a rostou i dále a poptávka zůstává také vysoko. TSMC a SAMSUNG nejsou schopni rozšiřovat kapacity tak rychle, jaká je poptávka a nároky na ně. A Intel tak nechtěně situaci zhorší hned 2x. Jednak technologicky nestačí a jeho produkty tak budou nekonkurenceschopné i nadále, a pak chce zabrat část těch kapacit TSMC a SAMSUNG, aby nevypadl produktově z trhu zcela v oblasti HPC CPU a GPU. Jak říkám, nudit se určitě nebudeme ….
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|