NVIDIA ION to nemá u výrobců lehké, zatímco někteří už svůj ION nettop představily, jiní ION ignorují …
NVIDIA ION je spojení čipové sady NVIDIA GF9400 a procesoru Intel ATOM. Jenže to je právě ten problém. Intel je se společností NVIDIA oficiálně na nože téměř ve všem, na co se podíváte. Samotná x86 platforma je NVIDII trnem v oku, kvůli čemuž musí NVIDIA vyvíjet x86 procesor. Jenže nemá všechny potřebné licence. Pak je tu záležitost s čipsety, kdy Intel a NVIDIA jsou v otevřeném sporu a zatím to vypadá, že NVIDIA čipsety už na Intel platformě neuvidíme. Aby toho nebylo málo NVIDIA stojí proti Intelu i na grafickém trhu, Intel jako největší výrobce grafik na světě se chystá se svým Larrabee šlápnout společnosti NVIDIA do úsměvu zejména na profesionální sféře, kde si NVIDIA piplala své TESTA-CUDA. Kromě toho tu máme ještě válků fyzikálních instrukcí, kdy NVIDIA PhysX a Intel HAVOK jsou přímé konkurence a jedno půjde dříve nebo později z kola ven. A takhle můžeme pokračovat. Jedním z velkých svárů je i ATOM platforma, kdy se samozřejmě Intelu pranic čipset NVIDIA GF9400 nelíbí, protože už tak na ATOM vydělává málo a když si ještě budou kupovat výrobci jen procesor, nestojí mu ATOM za to.
NVIDIA teď hrdě hlásí, že se první nettop počítače s NVIDIA ION objevují na trhu a slibuje záplavu nettopů i netbooků. Jenže Mnozí pozorovatelé upozorňují na to, že ION může být jen nafouknutá bublina. Na trhu už jsou pozorovatelná oslabení poptávky po nettopech i netboocích. Prodeje ATOM procesorů klesají. Kromě toho případné netbooky s NVIDIA ION by byly poměrně drahé a atakovaly by ceny notebooků. Ale to také není náhoda …
Intel nebyl nikdy z ATOMu příliš nadšen, zabil si jimi klasický segment levných a výdělečnějších notebooků. Poté, co NVIDIA představila ION, který potřebuje ATOM procesor bez Intel čipsetu, nemá Intel o ATOM platformu příliš velký zájem. Intel tak podpořil nový segment CULV Core 2 procesorů. Ty jsou jeho, opět párované s jeho čipsety a budou určené pro klasické tenké lehké notebooky, jejichž cena ale není vysoko a podle očekávání budou atraktivnější než netbooky. První modely se již pomalu představují. NVIDIA tedy slibuje netbooky ION, ale ty by stály téměř tolik co CULV klasické, použitelnější noteboky při podobných provozních parametrech.
Na poli výrobců počítačů také nevládne pozitivní ION nálada. Zatímco ACER svůj ION představil, další dva největší výrobci Nettopů ION ignorují. MSI a ASUS si raději zvolili přízeň Intelu, což se pravděpodobně odrazí v pro ně výhodnějších podmínkách třeba právě při nákupech a dodávkách CULV procesorů pro nový segment levných notebooků. Navíc jak ASUS, tak MSI mají malé nettopy na ATOMu, které jsou ještě vybaveny grafickou kartou ATI HD3450, která zvládne vše, co slibuje NVIDIA ION, za podobnou pořizovací cenu a to je takto vybavený ASUS Eeebox s ATI grafikou jedním z nejmenších PC na světě. Pokud tedy ASUS a MSI budou ION opravdu ignorovat, pravděpodobně na tom jen vydělají, srovnatelné produkty s IONem mít na trhu budou, ale přízeň Intelu je něco, o co jim jde mnohem více. Jasně že je to lezení do zadku jak vyšité, ale v současné době poklesu poptávky a boj o každý ušetřený dolar, jsou dobré vztahy s největším producentem počítačových čipů na světě, kterým Intel je, přímo k nezaplacení.
NVIDIA ION vám brzy představíme i na našich stránkách. Je to platforma zajímavá (integrovaná grafika NV je rozhodně jiná třída než Intel), ale rozhodně to není žádná pecka. Výkon procesoru je žalostný a k GF9400 není odpovídajícícm partnerem a vzhledem k pořizovací ceně se nám to nezdá moc výhodné ani jako PC do obýváku. Nemyslím si, že ION v současné podobě a v současných vztazích ve spojení NVIDIA +Intel má nějakou naději na úspěšnou budoucnost, to už optimističtěji vypadá ION2, který se představí na konci roku jako spojení NVIDIA + VIA. Nicméně VIA není schopna dodávat to množství procesorů, které Intel a také je otázka, jak na tom VIA bude a zda si spolupráci s ním nerozmyslí vedle ASUSu a MSI i další výrobci. V podstatně jediný, kdo s VIA něco kutí, je HP, jenže to má také velice dobré vztahy s AMD a právě AMD je něco, na co NVIDIA ve svých plánech s ION lehce zapomíná. Vedle Intel ATOm a Intel CULV je tu ještě AMD Kongo(NEO) platforma, která nabízí stejně schopnou a stejně výkonnou integrovanou grafiku, ale podstatně výkonnější procesor než je ATOM a nettopy s AMD Congo by měly stát podobně jako NVIDIA ION při srovnatelných provozních vlastnostech a AMD s GlobalFoundries a Abu Dhabi v zádech není možné do budoucna podceňovat.
NVIDIA ION produkty se již měly ve velkém ukazovat dříve, ale nestalo se tak, nyní z velkých výrobců představuje ION PC jen ACER. ASUS a MSI ION ignorují. Je tak jen na ACERu a na pár dalších menších výrobcích, dostat ION na trh. Pokud se mu nebude dařit, je dost možné, že ION skončí dříve než začal. Kromě toho Intel brzy upraví ATOM platformu možná tak, že GF9400 a ATOm spojení skončí a také dnes Intel daleko více prosazuje CULV Core 2 platformu, která je normálně použitelná klidně i pro netoopy. A ještě je tu AMD se svým NEO. NVIDIA ION v současnosti připomíná lišku v kurníku Intelu a divil bych se, kdyby Intel proti tomu nezasáhl (a že vše nasvědčuje tomu, že už se tak stalo) a v tomto světle byl optimismus NVIDIA kolem IONu jen hraným divadélkem. Uvidíme na červnovém Computexu, kde se má prý představit množství nettopů i netbooků na IONu. Podle množství pak budeme moci určit, zda je ION zemětřesením na poli levných PC, nebo jen velkou nafouknutou bublinou a vystavěným vzdušným zámkem a ACER REVO zůstane jediným významějším ION produktem na trhu ...
mne sa ta rivalita nvidii a intelu paci, podla mna by superenie dvoch spolocnosti ktore patria medzi elitu na trhu s pc malo takto vyzerat, ved cim viac sporov tym viac podarenejsich vyrobkov a tym lespie CENY
psát AMD Kongo a AMD Congo v jednom článku nelze je to stylistická chyba. Pořád tu chybí něco kde by se ty chyby daly hlásit... Příspěvek po přečtení pls vymažte
Mno, já na ION čekám, jak bude u nás na trhu (ať už jako MoBo nebo jako komplet řešení od ACERu) tak do něho okamžitě jdu jako HTPC - výhody:
Obrazově utáhne v pohodě moji plazmu
SPOTŘEBA
Non - stop provoz jako torrent klient
SPOTŘEBA
NAS
SPOTŘEBA
Konec vypalování DVD pro ratolesti - vše je na HDD
SPOTŘEBA
Non - stop přístup k internetu
SPOTŘEBA
Velikost
SPOTŘEBA
já jedině souhlasím, pořád se to (hlavně na tomto webu) opomíjí. ATOM tu není kvůli výkonu, ale kvůli tomu, že řešení s ním může být malé, lehké, dlouho vydržet na jedno nabití a při dobrém poměru to vše najednou. A to mi ty velmi očekávané "levné ale výkonné" notebooky budoucnosti nepřinesou. Výkon něco stojí, a tím teď nemyslím peníze, ale energii.
Tady se pláče nad tím, že atom nemá výkon, tak nebrečte a kupte si nějaký notebook s ULV procesorem. Budete spokojeni. Vy i Intel. Ono to něco stojí ;)
někdo to ocení ..někomu to příjde jako největší zbytečnost co může být...
já v tom nevidím žádnej zázral protože se soustředím na stolní herní pc mno..;-) o spotřebu se nějak nezajímám
Micr0: mrkni na moji sestavu, taky bych neřekl, že je to Office workstation Ale je vidět, že jsi asi nikdy neměl dlouhodobě zapnutou takovou mrchu (cca 200w idle - spotřeba se mi během roku měnila, často točím GK ) v režimu 24/7. Hoši z Čezu mi při vyúčtování zvedli zálohy o cca 120 procent.
BTW, díval jsem se na tvou sestavu a řeknu ti, že se pěkně soustředíš na stolní herní pc mno - hraješ profesionálně Solitaire ? nebo Mine sweeper ?
Ne, nic ve zlém, jsi v pohodě (jak říká Flexo)
DD, měl byste si ověřit tvrzení, protože "Navíc jak ASUS, tak MSI mají malé nettopy na ATOMu, které jsou ještě vybaveny grafickou kartou ATI HD3450, která zvládne vše, co slibuje NVIDIA ION," je LEŽ!! Není to kvůli tomu, že by ta Atina byla pomalejší (i když to je mobilní 3450 a ne dsesktopová = problémy s ovladačemi), ale kvůli tomu, že je připojena v PC jen přes PCI Express 1x - jedna linka. Opravdu řešení na nic, nezvládá to hry, nezvládá to HD Video, kdežto na IONu si lze pustit defakto jakékoliv HD video. A nový Intel pro Atom také nebude zvládat plnou akceleraci HD.
Trochu tady nechápu ten boj proti netbookům tady, ale myslíám si, že Intel nemá Atom rád kvůli likvidaci levných notebooků, ale naopak těch nejdražžích supermobilních, jelikož, dřív když někdo chtěl někdo notebook těžký 1kg, tak musel dát cca 70000 (např. Sony TZ série), dneska stačí 10-15000 a výkon není o moc menší oproti nízko taktovaným supermobilním Core Solo/Duo co se používaly.
Viz testy na Inetu, u nas treba CDR.cz. Ono je to logicke Pci-express 1x je opravdu málo na grafiku. Video se spustí, ale škube se a trhá. Na Ionu ne.
Jinak, pokud máte nějaký lepší vztah k AMD, tak se zkuste zeptat, kde jsou ty DTX a miniDTX PC, na které jsem čekal jak na smilování a ono houbelec. Těma mohli Atomu vytřít zrak...
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!