Ačkoliv by se mohlo zdát, že NVIDIA ION je bomba, po kterém každý výrobce skočí, CEBIT ukázal trochu jinou realitu.
Počítače na platformě ION by se měly objevit co nevidět. Nicméně na CEBITu se mnoho výrobců ION počítači nechlubí a dokonce jsou tu i minimálně dva velcí výrobci, kteří říkají, že žádné ION řešení moc neplánují. Proč?
Jedním z důvodů je fakt, že NVIDIA ION není platforma pro netbooky ale pro nettopy. Po těch ale není zase taková poptávka a vzhledem k ceně ION platformy by takové Nettopy sahaly do cenových hladin běžných počítačů s daleko vyšším výkonem i užitnou hodnotou a tak někteří výrobci prostě ION odpískali. A nejde o malé a bezvýznamné hráče na poli levných malých PC – MSI a ASUS zkrátka NVIDIA ION nemají moc důvod nenabídnout, ačkoliv jej úplně nezavrhli, ale pro nejbližší dobu jej od nich nečekejme. Další výrobci ION přímo nezavrhli, mluvil jsem ale s dalšími velkými hráči na PC trhu a ION počítače nejsou jejich prioritou a nějakým stěžejním produktem. A důvody? Sama NVIDIA tomu také moc nepomohla, když některé velké partnery odsunula až na druhou kolej a ti tak o ION ztratili zájem zcela, nebo téměř zcela.
Jedním z dalších důvodů, proč NVIDIA ION nebude moc rozšířené řešení je fakt, že velcí výrobci si nechtějí poštvat proti sobě Intel, protože upadnout v nemilost by znamenalo značné komplikace ve vztazích, což by ovlivnilo mnohé od cen, přes rychlost a velikost dodávek novinek apod. Intel je pro všechny partner číslo 1. Jako největší producent procesorů, čipsetů, grafik a dalšího, na druhém místě je AMD-ATI jakožto další poskytovatel kompletní PC platformy a až na třetím NVIDIA a zbytek. Naštvat Intel zkrátka není něco, co by si mohl někdo dovolit, ostatně NVIDIA může v poslední době zažívat, jaké to je, když v nemilost Intelu upadnete, a to není výrobce hotových řešení.
Konkrétně u netbooků apod. je nutnou součástí Ion platformy totiž procesor Intel ATOM. Intel sice oficiálně prodává ATOM procesory zvlášť, neoficiálně ale jsou podmínky pro samostatný nákup poměrně nevýhodné a zkrátka se vyplatí pořídit k Intel ATOM i čipset Intel, i když není tak technologicky pokročilý. Intel ale již v tomto ohledu slibuje změny. Výhody pořídit Intel k Intelu nejsou ale jen finanční, ale zkrátka dobrým vztahům s Intelem hodně napomáhají. NVIDIA ION bude tak evidentně jen zajímavá alternativa, která ale nebude moc rozšířená, alespoň v současné podobě s Intel ATOM. Jak to bude s ION2 spárovaným s VIA CPU, se uvidí až na začátku příštího roku, kdy se rozšíří. CEBIT ukázal realitu platformy NVIDIA ION v poněkud jiném světle, než jsme ji mohli doteď vnímat. Pokud by ION směřoval i do netbooků, asi by byla situace jiná, ale nesměřuje …
Zdroj: Fudzilla.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|