Proč má NVIDIA obrovský zájem o ARM je všem jasné, ale není jasné, zda má reálně šanci.
Společnost NVIDIA je poměrně zoufalá, protože nutně potřebuje vlastní procesory, pokud má nadále konkurovat AMD nebo Intelu. Potřebuje prostě nabídnout vlastní kompletní platformu. Bez toho budou její GPU postupně vystrnaděny z různých segmentů AMD a Intel platforem, stejně tak nemůže přímo konkurovat AMD třeba na poli konzolí atd. Není se tedy co divit, že podle zákulisních zdrojů je nyní NVIDIA nejžhavější kandidát na koupi ARM, o jehož případném prodeji se už nějakou dobu spekuluje.
NVIDIA má navíc se současným majitelem ARMu bohaté zkušenosti, protože Softbank vlastnil i významnou část akcií NVIDIA, než je nedávno kompletně prodal. Softbank pořídilo ARM v roce 2016 za 32 miliard dolarů, není jasné, jakou hodnotu má firma nyní (určitě vyšší). Každopádně NVIDIA by se musela opravdu výrazně zadlužit, aby si pořízení mohla dovolit. Nicméně vedení firmy má zdá se jasno, ARM nutně potřebuje a chce (rádo) by prý během několika dalších týdnů přesvědčilo Softbank k prodeji.
Samozřejmě akvizice ARM společností NVIDIA by byla jedna z nejhorších variant pro celý průmysl a samotnou platformu. NVIDIA má totiž ve zvyku zakoupené společnosti doslova rozložit, a především zajímavé technologie zabetonovat, zamknout pro sebe a různě omezit a často tímhle také zabít. Kromě toho spousta firem, která dnes ARM platformu používá, je vlastně přímou konkurencí NVIDIA, takže proti tomu určitě budou hodně namítat. Slovo budou mít také antimonopolní úřady. Je pravděpodobné, že by tedy jen tak NVIDIA nezískala ARM a vše, co k tomu náleží, možná by byla stanovena nějaká pravidla ohledně licencování, které by NV nemohla ovlivnit, nebo jen část věcí i tak to znamená, že akvizice by se hodně dlouho řešila.
Každopádně pokud by přešel ARM do rukou NVIDIA, měla by s tím spousta firem velký problém. NVIDIA je známá svým vyloženě nepřátelským přístupem k funkčnímu konkurenčnímu prostředí, které se snaží maximálně zničit. Viz. nedávný pokus zlikvidovat konkurenční prostředí na grafickém trhu svým GPP programem atd. Je prakticky jisté, že by se o něco podobného pokusila s ARMem také. Na druhou stranu akvizice ARM společností NVIDIA by mohla znamenat odchod řady firem od této platformy a snahu vyvinout jinou ještě lepší architekturu. Zkrátka zajímavé možnosti vývoje jsou na možné a na stole.
V tuto chvíli nicméně platí, že SoftBank se ohledně prodeje ARM nerozhodlo, NVIDIA ale projevuje zdaleka největší zájem, není ale prostě jasné, zda by byl prodej ARM do rukou NVIDIA vůbec realizovatelný z hlediska financí i antimonopolních úřadů. Co je jisté, že by to byla jedna z nejhorších variant pro mnoho firem využívající dnes ARM ve svých produktech a je tak možné, že se případnému prodeji budou snažit zabránit. Což je možná to, co SoftBank chce, donutit prostě jiné firmy, aby případně nabídly vyšší cenu, než co dokáže nabídnout NVIDIA, která slouží hlavně jako rozbuška. Budeme to samozřejmě dále sledovat a o všem vás informovat …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|