Společnost NVIDIA (a nejen ta) se potýká s problémy 28nm výroby u TSMC …
NVIDIA před pár dny vydala svou první 28nm grafickou kartu a také první 28nm mobilní čipy. Ačkoliv je obojí samo o sobě velmi dobrým produktem, potýká se s velkým problémem, který nemůže příliš ovlivnit. Výtěžnost a hlavně výrobní kapacity 28nm výroby u TSMC jsou silně nedostatečné. Proto NVIDIA nadále má většinu nových mobilních grafik stále na 40nm procesu, i když tedy s novým názvem. Na desktopu pak představila jen jeden jediný model, který navíc dorazil do obchodů v počtu menším než zanedbatelném (proto ty vysoké ceny také) a zatím tak na trhu nemůže udělat žádný zásadní průlom. Navíc tak jako tak se jedná o produkt z vyšší (v současnosti dokonce nejvyšší) cenové kategorie, o kterou se zajímá jen velmi malé % zákazníků. Stěžejní a mnohem důležitější 28nm grafické karty do nižších cenových hladin, proti již prodávaným 28nm modelům HD 7800/7700 od konkurenční AMD, stále chybí a není po nich zatím ani vidu, ani slechu.
Podobný a pro ni hlediska směřování firmy zásadnější problém má NVIDIA i s SoC ARM platformou TEGRA, na kterou hodně spoléhala. Už letos měla TEGRA3 přinášet 50% příjmů celé společnosti. K tomu se ale zatím ani neblíží, jednak je konkurence na poli ARM obrovská, a NVIDIA v ní nijak ničím zásadně nevyniká (což se úplně nečekalo), a hlavně je tu opět problém s výrobou u TSMC. TEGRA3 je stále jen na 40nm a uvedení v původně plánované 28nm podobě brání opět značně omezené výrobní kapacity u TSMC. NVIDIA není zdaleka jediná, kdo se s omezenými kapacitami a přebytkem zákazníků a zájemců o 28nm u TSMC potýká. Obdobné problémy má i AMD, QualComm a řada dalších, ti jsou ale o něco trpělivější a nestěžují si až tak nahlas, i když mají stejný problém. Naneštěstí pro NVIDIA však dnes u TSMC už není zdaleka nejvýznamnějším a preferovaným partnerem (určitě ne na ARM). Tam jsou větší ryby v rybníce, jako Apple či QualComm. Šéf NVIDIA si tak nedávno postěžoval na to, že nemají moc možností, co s tím dělat. Výrobců s potřebným procesem je velmi málo a mají úzké vztahy s konkurencí, třeba GlobalFoundries s AMD a Samsung sám se sebou. Šéf NV proto vyzval společnost Intel, aby poskytla své výrobní kapacity pro výrobu dalších mobilních čipů s architekturou ARM čipů (myslel tím hlavně výrobu NV SoC TEGRA).
A co na to Intel? Ten se myšlence výroby čipů jiných značek ve svých továrnách principiálně nebrání, ale zrovna ARM čipy a navíc ty s logem NVIDIA?
- Intel bojuje proti ARM se svou platformou, takže ji nebude podporovat svými kapacitami. Má velké plány s vlastním SoC, které jde přímo proti SoC ARM …
- Vyrábět Tegra ARM NVIDIA? Firmy, která ještě nedávno nazývala platformu Intel CPU, mrtvolou a dělala si plány na ovládnutí jeho grafického trhu? To by ty továrny nejspíš raději poskytl pro výrobu x86 AMD procesorů, nebo zapálil ;).
Něco jiného by samozřejmě bylo, kdyby celou společnost NVIDIA Intel odkoupil, jenže to se nikdy nestane. Žádný antimonopolní úřad na světě neschválí sloučení dominanntího výrobce ovládajícího většinu na trhu s grafik, s jedním z dvojice zbývajících konkurentů. Navíc Intel už vlastně NVIDIA ani nepotřebuje. Jeho grafické karty jsou dnes už natolik dobré a zlepšují se s každou novou generací, že už mají k nepoužitelným daleko a nahrazovat je tak ve velkém čipy NV (i AMD) už není zdaleka tak často nutné. Intel má i vlastní plány s produkty na bázi GPGPU atd. Takže šéf NVIDIA zkrátka jen nahazuje udičku, co kdyby Intel dostal chuť na výdělky z výroby dalších čipů, a vlastně mu mává peněženkou před obličejem, jako že tady má potencionálního zákazníka. Bohužel Intel je jedna z mála firem na světě, na kterou tohle moc neplatí, on je totiž ten, kdo vyrábí 10% všech mikročipů na světě a kdo určuje pravidla hry.
Je ovšem pravdou, že z mého vlastního pohledu (tedy nás zákazníků) by jistě ARM produkty na již 22nm výrobě Intelu mohly být hodně zajímavé!
Zdroj: forbes.com, DDWorld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|