AMD prozradilo, o kolik je výroba jeho procesorů s čipletovým designem výhodnější.
Asi každý ví, že výroba křemíkových čipů se komplikuje a výrazně prodražuje s tím, jak jsou čipy větší. Výchozím produktem pro všechny je křemíkový wafer (deska) s určitým rozměrem. Její cena je jasně daná. Na ní se tisknou čipy a čím více jich na tu desku dostanete, tím budou samozřejmě i menší a levnější. Menší čipy mají mnohem větší výtěžnost (tedy šanci na to být 100% funkční), než větší čipy. U těch je tak mnohem větší odpad. Výtěžnost bohužel klesá s větší velikostí čipů exponenciálně. Je tedy dost rozdíl, když se ta stejná cena za ten wafer, která může být kolem 7 tisíc dolarů, rozpočítá mezi 250 nebo 50 čipů. AMD se tedy už před lety rozhodlo, že místo výroby velkých monolitů, bude vyrábět menší čipy a skládat je k sobě.
Výsledkem je tedy čipletový design, kdy AMD vyrábí jeden 8jádrový/16vláknový 7nm čip pro všechny své procesory a na jedno PCB k němu dává 12nm podstatně jednodušší čip I/O s výbavou atd. Díky tomu tak může jednoduše a levně vyrábět 8, ale také 64 jádrové procesory dnes. AMD se pochlubilo, o kolik je to v praxi výhodnější a o kolik nás ty procesory jako uživatele vychází díky tomuto způsobu výroby levněji. A je to opravdu hodně.
- 16jádrový RYZEN 9 by jako monolit stál více než dvojnásobek!
Nepotřebujeme vlastně ani údaje AMD, abychom věděli, že výroba monolitických vícejádrových procesorů je mnohem složitější a dražší. Stačí se podívat na Intel. Ten právě vyrábí až 28jádrové monolity, jeho desktopová běžná nabídka končí ale na 18jádrech a ještě nedávno si za to Intel účtoval 2000 dolarů. Dnes je za 1000 dolarů (29 tisíc korun) a do obchodů se stále pořádně nedostal, protože podle mnohých Intel za tuhle cenu nechce tenhle procesor vlastně vůbec prodávat. A není se co divit, protože AMD aktuálně prozradilo, že kdyby se jeho RYZEN 9 3950X se 16jádry za dnešních 21 tisíc korun, měl vyrábět jako Intel, tedy jako 16jádrový monolit, stál klidně až 2x víc! Tedy mohl by stát i kolem 40 tisíc korun. Už se tedy nedivíme, že Intel se do reálných prodejů 18jádrového Core i9-10980XE za 29 tisíc zrovna nehrne.
AMD ale ušetří i u levnějších méně jádrový čipů. Tedy těch, které jsou tvořeny jen jedním 8jádrovým 7nm čipem a I/O. Pokud by AMD vyrábělo své 6jádrové RYZEN 5 a 8jádrové RYZEN 7 procesory jako monolity, stály by prý o zhruba třetinu více. Takže místo 5 tisíc za RYZEN 5 3600 a 9 tisíc za RYZEN 7 3700X bychom za ně platili zhruba 7 tisíc a 12,5 tisíce korun.
Opravdu masivním přínosem je ale čipletová konstrukce pro ty výkonné procesory s 32 a 64 jádry. Jednoduše by totiž jako monolit nešel 64jádrový procesor ani vyrobit. Maximem by bylo 32 a 48 jader a ty by byly klidně 2x dražší. Takže se bavíme že místo 38 tisíc za 3960X by cena byla kolem 65 tisíc (podle AMD v případě 32 jádra o 70% dražší). Nevýhodou monolitického designu je rovněž složitější vlastní provoz, řízení taktů, teplot atd. Velké monolity dosahují obvykle mnohem nižších taktů. V případě AMD ale víte, že i 64jádrový RYZEN 3990X používá stejné 7nm 8jádrové čipy jako ostatní RYZEN procesory a ty za určitých podmínek jsou schopny dosahovat stejných taktů jako v RYZEN 7. Problém není tedy ve schopnostech toho čipu jako takového, jako jednoduše v TDP celku, a tedy schopnosti to uchladit.
Zkrátka u AMD někdo před lety skvěle odhadl, jaká bude situace s výrobou dnes a navrhl čipletový design a tomu uzpůsobená architektura, které jsou tím zásadním důvodem, proč jsou AMD RYZEN procesory tak dobré. O to větší je selhání Intelu, který ač má mnohonásobně větší team a utrácí za vývoj mnohonásobně více, nebyl schopen s podobným designem přijít. A výrazně by mu přitom pomohl zejména v současné situaci, kdy zůstává zaseknutý na 14nm. Je naprosto jasné, že čipletový design AMD je jasnou cestou pro všechny. A že je hloupost vyrábět vícejádrové procesory jako monolity. Dalším krokem bude nejen pro AMD více-vrstvé uspořádání a také zavést čipletový design do oblasti GPU. Obojí je ale mnohem větší technologickou výzvou. Vícevrstvé uspořádání složitějších čipů než jsou RAM nebo SSD, je problém hlavně z hlediska chlazení těch vrstev. V případě GPU je zase čipletový design (Multi-čip) oříšek z hlediska toho, jak GPU jako taková fungují. Nicméně na složených GPU pracují všichni, Intel, AMD i NVIDIA.
Čipletový design není zkrátka jen o ceně, ale jednoduše o tom, že některé produkty, a tedy posouvat výkon, by jinak ani už nešlo dělat. 64jádrový RYZEN 9 3990X procesor by vůbec nemohl existovat, což dokazuje Intel, který vyrábí jen monolity a není schopen nic podobného vyrábět natož nabídnout jakoukoliv konkurenci. Čipletový design by byl zásadním přínosem i na poli GPU, ale tam je to prostě složitější.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|