Pokud přemýšlíte o upgradu, tak se určitě těšíte na novinky od Intelu. Letos se ale nedočkáte.
Jistě víte, že Intel má na trhu dvě platformy. Jednu mainstreamovou, kterou dnes zastupuje platforma procesorů do patice LGA 1155, jež mají v současnosti architekturu Sandy Bridge a pak high end v podobě platformy LGA 1366.
Pokud nás už nějaký ten pátek čtete, tak víte, že platforma LGA 1366 je vlastně vytvořená ze serverové platformy Intelu. Serverový čipset, patice a procesory jsou upraveny pro použití a prodej běžným zákazníkům. Procesory Core i7-900 do patice LGA 1366 jsou velké 4 jádrové čipy vyráběné 45nm, ale špičku dnes tvoří 32nm šestijádra. Procesory mají tříkanálový řadič pamětí a jako takové jsou vlastně stále to nejvýkonnější, co si dnes můžete do PC vůbec osadit. A to přesto, že X58 platforma je už vlastně hodně stará a je tu s námi od konce roku 2008. Čekali jsme, že se letos dočká nástupce. Ale to se nestane.
Těmi nástupci mají být také procesory architektury SandyBridge, která už operuje v mainstreamu, ale v případě nové platformy LGA 2011 se bude jednat o obří 32nm procesory Sandy Bridge-E, které opět mají původ v serverové oblasti, stejně jako celá platforma X79, kam budou na desktopu patřit. Velikostní srovnání s běžným 32nm procesorem Sandy Bridge, nebo již také 22nm Ivy bridge, vidíte na obrázcích. Procesory jsou opravdu obrovské, ale není divu. Jsou 2x větší než Sandy Bridge nebo procesory AMD do AM3+. Mají už čtyřkanálový řadič pamětí a budou mít minimálně 6 jader (a 12 vláken celkem). Postupně se ale na trh dostanou i 8-10 jádrové modely (16-20 vláken celkem). Jenže na to si budeme muset ještě počkat. Konkrétně to zatím vypadá, že Intel tyto procesory uvede se zpožděním až v lednu 2012. Předpokládám někdy kolem 12.1.2012, kdy CES probíhá.
Přesto je jasné, že výkon těchto obrovských procesorů bude na desktopu skutečně masivní ve srovnání s běžnými modely. Ale také je jasné, že rozhodně nebudou zadarmo. Když ceny budou začínat na 10 000, je to myslím ještě celkem optimistické. Takže máte ještě minimálně půl roku si na ně našetřit.
Sandy Bridge ale v mainstreamu dlouho nevydrží. I když to záleží, jak se to vezme. Současné Sandy Bridge do LGA 1155 je vyráběno 32nm. Intel ale chystá 22nm výrobu a tím vzniknou nové Ivy Bridge čipy, které procesorově budou v podstatě stejné. Hlavní vlna změn proběhne u grafické části – vyšší výkon, podpora DX11 a podpora 3x LCD. Samozřejmě i jako procesory budou Ivy Bridge o něco výkonnější, než současné Sandy Bridge, což ukazují první testy.
Připomínám, že se naštěstí už nebude měnit patice a Ivy Bridge procesory jsou určeny pro socket LGA 1155. Nové základní desky se ale samozřejmě chystají a to kvůli novým čipsetům Intel P77 s nativní podporou USB3.0/SATA6G. Podle původního plánu se Ivy Bridge měly objevit opět v Lednu 2012 na CES. Ale vzhledem k vývoji situace a odsunu Sandy Bridge-E se prvních 22nm čipů dočkáme až ve 2 čtvrtletí příštího roku, a to může znamenat klidně až červen příštího roku. Minimálně rok tak budou probíhat hlavní souboj mezi procesory Intel Sandy Bridge a novými AMD Bulldozer FX.
Jak už jsem řekl dříve, čistě teoreticky má AMD i konkurenci proti Sandy Bridge-E procesorům. Má totiž také serverovou platformu s obrovskými čipy, které vznikají zdvojeným těch, které známe z mainstreamu AM3/Am3+. Nedáno AMD ukázalo nový 32nm 16 jádrový procesor architektury Bulldozer do patice G34, která je ve všech ohledech srovnatelná s Intel Sandy Bridge-E LGA 2011. Jenže nevíme o tom, že by AMD plánovalo prodávat serverovou platformu upravenou pro desktop a tedy skutečně konkurovat Sandy Bridge-E. Tím by tak měl mít Intel prostor High endu sám pro sebe, i když reálně tvoří prodeje takto drahých CPU, jen zhruba 1% odbytu Intelu. Důležitá je ale ta pozice výrobce toho, co je prostě to nej.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|