Pokud se těšíte na nové procesory Intel, které budou konkurovat 7nm RYZEN, tak vás nepotěšíme.
Další uniklá roadmapa s plány společnosti Intel tentokrát ohledně klasických výkonných CPU je tu a potvrzuje předešlé informace. Žádné 10nm procesory Intel nejsou na dohled. Nová roadmapa není tak rozsáhlá, jako ty předchozí, končí v Q4 2020, ale ani tak neobsahuje vlastně žádnou zajímavou novinku.
Potvrzuje pokračování stávajících generací a architektur procesorů Intel, tedy SKYLAKE, i když samozřejmě s novými jmény. Každopádně v letošním roce nás už nic zajímavého od Intelu nečeká. COFFEE LAKE REFRESH, což jsou jen lehce přetaktované jinak stále stejné současné COFFEE LAKE procesory, dorazí na trh v nejbližších týdnech, nic znatelně nového a lepšího nenabídnou. Maximem zůstane 8 jader/16vláken, tomu odpovídající TDP atd. Uvidíme, zda Intel nevydá alespoň nový čipset, i když samozřejmě není třeba a nezdá se, že by Intel na jeho výrobu měl i potřebné kapacity.
Stejně tak zůstane i X299 platforma, která bude pokračovat, jen se v průběhu Q3 2019 dočkáme CASCADE LAKE X procesorů, což ale není opět nic jiného než přejmenovaný SKYLAKE X, který v refresh verzi máme již dávno na trhu. Stále jde o 14nm monolitické čipy a stále bude maximem 18 jader. Tedy absolutně nic nového a zajímavého, zejména když to srovnáme s očekávanými 7nm Threadripper procesory a X499 platformou s PCIe 4.0, které v závěru Q3 také velmi pravděpodobně dorazí. A X299 platforma s CASCADE LAKE X bude aktuální celý následující rok 2020!
Jedinou procesorovou novinkou od Intelu, kterou roadmapa zatím ukazuje, je 10jádrový mainstreamový COMET LAKE, který ale stále na 14nm využívající stále SKYLAKE architekturu, dorazí na trh v Q1 2020. Bohužel právě Q4 2020 končí i nově zveřejněná (a původně neveřejná) roadmapa společnosti Intel pro desktop a pracovní stanice. Nicméně už dříve se objevily další roadmapy, které pokračují až do konce roku 2021 a tam stále není žádný 10nm desktopový procesor. Místo toho je tam opět další 14nm generace, tentokrát ROCKET LAKE opět s 10jádry pro mainstream a to v Q2 2021.
Intel měl aktuálně „hovory s investory“ a na těch opět tvrdil, jak 10nm výroba překonává jeho očekávání a prý letos se určitě 10nm procesorů dočkáme. Což už tvrdil několikrát. Nicméně jak prakticky všechny plány, které se neměly dostat na veřejnost potvrzují, Intel nepočítá s tím, že by 10nm procesory tvořili nějak významnou část prodejů. Prakticky vyjma extrémně úsporných ale drahých mobilních modelů se 2 a později v roce 2021 i 4 jádry, Intel nepočítá v plánech s nasazením 10nm výroby pro výkonnější mobilní či desktopové modely v tuto chvíli. Takže řeči o tom, jak jde 10nm výroba dobře a nad očekávání jsou trnem v oku nejen investorům Intelu.
Firma alespoň narovinu přiznala, že problémy s kapacitou výroby budou nadále přetrvávat. Vyvrátila tedy tvrzení některých firem, že je na trhu situace lepší. Tedy přesněji ano, situace je na trhu lepší, ale díky tomu, že mnozí partneři nahradili Intel procesory těmi od AMD, což Intel také nepřímo potvrdil. Oficiálně přiznává, že problémy budou pokračovat nejen celý Q2 2019 ale i Q3 2019. A něco mě říká, že budou pokračovat i dál, ale Intel možná sází i na to, že 7nm procesory AMD zaberou ještě více trhu a tak se postupně i díky tomu vyrovná poptávka a nabídka a tak i když Intel nevyřeší problémy s kapacitami výroby, klesne poptávka po jeho CPU na takovou úroveň, že už to nebude problém ;). Intel současně ohlásil, že tržby a příjmy to pravděpodobně negativně ovlivní. Nicméně nebojte, žádná tragédie a krach Intelu v dohledné době určitě nehrozí.
Každopádně reálné novinky na poli procesorů Intel v dohledné době pro drtivou většinu trhu nenabídne. To samozřejmě neznamená, že se nedočkáme novinek alespoň podle jména. Ve vývoji už jsou procesory Core 10000 a Core 20000. Samozřejmě stále 14nm. Osobně jsem zvědav hlavně na ceny, ovšem zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Intel chtěl nebo vlastně mohl s AMD soupeřit. Určitě nechce, protože by to znamenalo sáhnout si na marže a vlastně ani nemůže, protože stejně nemá výrobní kapacity pro případnou zvýšenou poptávku, kdyby své CPU skutečně udělal konkurenceschopné. Nemluvě o investorech, kteří už tak jeho jinak skvělé hospodářské výsledky pozorují skepticky, snaha cenově konkurovat AMD by nejspíše poslala marže a další věci k šípku. Osobně si tedy myslím, že Intel na současné cenové politice nic nezmění, jeho procesory jsou pro každého, kdo má alespoň základní přehled prostě nekonkurenceschopné, za současné ceny nedává jejich nákup sebemenší smysl, a přesto se stále prodávají skvěle. Takže potřebuje Intel vůbec 10nm novinky, když lidi stejně koupí i jeho současné předražené nevýhodné děravé procesory?
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|