Po vyšetřování v Japonsku se Intel nevyhne ani vyšetřování jinde ve světě. Jaké mohou být důsledky?
Evropská komise i USA nenechají podezření, že Intel použil nekalé praktiky k vytlačení AMD z trhu, jen tak ležet. V těchto dnes se rozbíhá úplné vyšetřování, které zjistí, zda a jakým způsobem se Intel choval v minulosti vůči AMD. Pro Intel, který jak jinak tvrdí, že o žádném porušování nic neví, to ale není taková novinka. To samé totiž Intel tvrdil i při vyšetřování v Japonsku, kde už mu v roce 2005 ale byla vinna prokázána a Intel se přiznal, že nekalé praktiky k omezení konkurenčního AMD skutečně použil.
V současné době jde opět o to samé. Připomeneme, ze kterého období tato podezření pochází. Kolem roku 2004 a 2005, kdy AMD na trh uvedlo velice pokrokové x86 procesory AMD Athlon, proti kterým Intel postavil technologický propadák v podobě Pentia 4 a architektury Netbusrt, se poprvé začalo hovořit o tom, že Intel vědom si problému, které znamenají pokročilé procesory AMD pro tehdejší nabídku Intelu, využil svého dominantního postavení a použil praktik za hranicí fair play i zákona, aby AMD zamezil v prodejích. Konkrétně jde o to, že Intel penalizoval výrobce počítačů, kteří nakupovali i procesory konkurenčního AMD a poskytoval jim procesory Intel za vyšší ceny, čímž je poškozoval proti konkurentům, kteří nabízeli jen Intel. Tím výrazně ovlivnil volný trh. Kromě toho byly firmy, které stavěly počítače jen na Intelu zvýhodněny i dalšími způsoby a tímto počínáním měl Intel nezákonně omezit možnosti AMD v prodeji jeho produktů.
AMD a Intel se o tyto události nepřou poprvé, nedávno se opět do sebe pustili. V současnosti je ale problém ten, že situace na trhu je úplně jiná než kdysi a dost možná ji právě zapříčinily události ze zmíněného období. Pravdou také je, že dosud nikdo pořádně nevysvětlil, proč AMD, které mělo v minulosti prokazatelně lepší nabídku procesorů, se na trhu proti Intelu výrazně neprosadilo a proč až po letech, kdy se o nekalých praktikách Intelu začalo hovořit, mnoho velkých výrobců počítačů teprve začalo nabízet obě platformy. Intel obvinění vždy odmítal, ačkoli už mu podobné praktiky byly dokázány právě při vyšetřování v Japonsku. Tehdy však nepadl žádný významnější trest, který by Intel skutečně pocítil a klepl přes prsty.
Vyšetřování ze strany státních zástupců v USA a orgánů evropské unie se orientují na prošetřování zmíněných událostí a vyšetřovat se s konečnou platností bude. Bohužel, vyšetřování může trvat roky i kvůli průtahům ze strany Intel, pro který by případný trest se strany obou vyšetřovatelů už mohl být velmi citelný. Vyšetřování se rozhodně potáhne roky a je otázka pokud vyšetřovatelé dojdou k závěru, že Intel porušil zákon, zda se AMD vůbec dočká satisfakce. Je velmi pravděpodobné, že pokud se skutečně prohřešky Intelu prokáží, což je vzhledem k obdobnému vyšetřování a prokázání vinny v Japonsku očekávatelné, že tehdejší události významným způsobem ovlivnily události následujících let a dost možná by i vývoj v současnosti byl zcela jiný...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|