Finanční výsledky AMD a Intel většinově překvapily. Výhledy obou firem se však liší.
AMD a Intel stále většinou svých příjmů spoléhají na klasická PC a soudě podle vývoje jejich hospodaření se zdá, že to s PC zdaleka není tak špatné, jak se poslední dobou hovoří. Intel i AMD hlásí vysoké tržby.
Samozřejmě zdaleka nejlépe je na tom Intel, který je stále největším výrobcem mikroprocesorů na světě. Ten ohlásil za Q3 2016 rekordní příjmy ve výši 15,8 miliardy dolarů, úžasnou marži přes 63% a zisk fantastických 4,5 miliardy dolarů.
Mnohem menší společnost AMD ohlásila za Q3 2016 příjem 1,307 miliardy dolarů, čímž výrazně překonala všechny odhady a výrazně zlepšilo výsledky z předchozích období (tam mělo jen 1 miliardu). Zároveň AMD vykázalo provozní zisk 70 milionů dolarů. Jenže celkově skončilo ve ztrátě, protože v Q3 2016 zaplatilo 340 milionů dolarů za změnu dlouhodobé dohody s výrobcem Globalfoundries, což AMD rozvázalo ruce a mělo by přinést úspory i nové možnosti v dalších letech. Dále AMD zaplatilo 61 milionů dluh. AMD také výrazněji investovalo do výzkumu a vývoje (dokončení ZEN procesorů a VEGA GPU čipů). Celková ztráta tak dosáhla v Q3 2016 na hrozivých 406 milionů dolarů.
- Slabší Vánoce pro Intel i AMD letos kvůli „výprodejům“?
Výhledy obou firem na další období a hlavně příští rok se ale liší. Obě firmy se shodují s výhledem na slabší Q4 tohoto roku, který je jinak obvykle zajímavý. Letos by tomu tak být ale nemělo. Důvodem jsou vysoké skladové zásoby stávajících generací produktů a fakt, že nové generace chtějí Intel i AMD uvádět až začátkem příštího roku, což samozřejmě ještě více podkope zájem o současné produkty ze strany výrobců, kteří tak budou hlavně vyprazdňovat sklady, než od AMD a Intel nakupovat novinky. Obě firmy tedy očekávají nižší příjmy. U Intelu jsou ale nervózní i z dalšího vývoje příští rok, kdy Intel se aktuálně potýká s reorganizací a transformací, a zavřením některých svých divizí, přičemž to samotné sebou nese náklady. Pro příští rok je tu také riziko větší konkurence v některých procesorových i profesionálních segmentech trhu ze strany AMD, které se po několika letech vrátí s konkurenceschopnými produkty i do vyšších segmentů, například do serverů a tak by Intel mohl přijít o část odbytu, který má v současnosti, kdy AMD nepředstavuje konkurenci, jistý.
U AMD naopak vyhlížejí příští rok s velkými očekáváními. Současné výsledky AMD jsou stále generovány stávajícími produkty, kde AMD trpí samozřejmě logicky velmi nízkými prodeji procesorů a čipových sad. To je dáno zastaralou nabídkou, a velmi pomalým nástupem AM4 a samozřejmě tím, že všechno se již soustředí na ZEN, který ale dorazí až v Q1 2017. AMD tak může děkovat za své překvapivě dobré celkové výsledky a příjmy hlavně SoC divizi, konzolím, Embedded a celkově business divizím, které opravdu jedou a přinášejí zisky. Stejně tak se AMD daří s GPU a to přes fakt, že letos v druhé polovině roku kompletně vzdalo vyšší segment (s malou výjimkou nejvýkonnější grafiky na trhu) a soustředilo se s POLARIS jen na desktop/OEM v nižším segmentu. Překvapivě i přes to že AMD nemá tedy vyšší segment grafik, vzrostla průměrná prodejní cena GPU. Znatelný růst prodejů grafik AMD tak pomohl vyvážit mizerné prodeje procesorů a grafik, které zase celou divizi CPU a GPU táhly ke dnu. Díky grafikám ale tahle divize celkově zvýšila příjmy i zisky.
Stávající procesory a čipsety jsou ale pro AMD velká bolístka a nejen že prodeje jsou nízké, ale velmi nízké jsou na nich i marže pro AMD, což tak musí vyvažovat zase grafiky, SoC a další divize. U AMD tak neočekávají od Q4 nic zvláštního, procesory to stále potáhnou dolů. Už v Q1 se ale má situace obracet s plným nástupem ZEN a v Q2 2017 už by měl být naplno přítomný ZEN v desktopu, mobilních segmentech i v serverech, což by AMD mělo zajistit konečně znatelný obrat. K tomu se AMD k viditelně úspěšným POLARIS čipům, jež se podle všeho dočkají i dalšího vylepšení a nástupu do mobilního segmentu, chystá přidat i výdělečnější vyšší segment v podobě nových VEGA čipů, což by tedy mělo opět přinášet příjmy i z vyššího segmentu grafik, které v podstatě nyní AMD nemá. V roce 2017 AMD posílí i SoC divize dalšími novými platformami založenými už na ZEN (Například pro nový XBOX SCORPIO).
Asi se tedy nelze divit, že zatímco Intel je ohledně svých výhledů na rok 2017 poněkud méně optimistický, u AMD mají očekávání diametrálně odlišná a věří v návrat do lepších časů a to i právě částečně na úkor Intelu, který musí počítat s konkurencí, kde jí nyní nemá. Byť samozřejmě nikdo asi nečeká, že by Intel přišel o desítky % trhu. V nejlepším(nejhorším) případě to budou jednotky %, ale i to mohou být stovky milionů až jednotky miliard dolarů ve výsledku. Samozřejmě Intel může být v klidu, pokud jde o celkové postavení a má strategii i produkty si postavení udržet. U AMD naopak hrají o všechno, protože pokud by neuvedlo opravdu konkurenceschopné procesory a grafiky, těžko by mohlo AMD dále přežívat, protože dluhy z minulosti na něj dolehnou.
Pro blaho celého trhu, který alespoň předstírá konkurenční prostředí mezi procesory AMD a Intel, a tedy pro blaho nás všech, rozumné ceny a možnost výběru, doufejme, že AMD opravdu uspěje …
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|