Na poli procesorů se AMD začalo zase dařit. Nicméně vše ještě není zachráněno.
Na desktopu znamenalo vydání procesorů AMD RYZEN pro všechny opravdu hodně. Po letech nejen zásadní zlepšení nabídky AMD, ale také návrat konkurence a efekt byl téměř okamžitý. Intel se musel začít snažit, ale zatím se nesnaží dost. Nahrává mu neuvěřitelná setrvačnost zákazníků, i jejich hloupost a předsudky. Desktopový trh s procesory ale AMD samotný dnes už nezachrání, neboť tvoří poměrně malou část celkového CPU trhu. Potřebuje vstoupit na serverový trh, kam už byly vydány nové EPYC procesory a setkávají se s velkým zájem, protože nabízí stejně, nebo více, než to nejlepší od Intelu, ale dokonce s lepší efektivitou a za lepší cenu. Jinými slovy, objevují se stále další a další hodnocení z praxe od těch, kteří se je nebojí vyzkoušet, která tvrdí, že AMD EPYC je nejlepší serverová platforma na trhu v současnosti, což by bylo velké vítězství od AMD v segmentu, kde létají opravdu velké peníze. Z pohledu zákaznického trhu je však vůbec nejdůležitější platformou ta mobilní. Tam se AMD s RYZEN čipy dosud nevydalo. Na řadě je v dalších týdnech.
Celkově však z pohledu procesorové nabídky vypadá AMD opravdu skvěle, nejlépe od svých nejslavnějších let s Athlon64 a Opteron čipy, které tehdy dokázaly podobné věci ve srovnání s mnohem větším Intelem, jako nyní předvádí nové 14nm ZEN modely. Není tedy divu, že stále více ukazatelů indikuje, že podíl AMD se opravdu pohnul a prodává mnohem více a získalo pro něj nezanedbatelných několik % na trhu. Stále samozřejmě daleko za skutečnými možnostmi a za tím, kdyby objektivně všichni nakupovali tak, jaké produkty reálně za současné ceny jsou.
AMD a výrobci desek pracují na dalších zlepšeních platformy. Asi víte, že se blíží taková maličkost, vůbec první čistě high-end PC platforma od AMD, jménem X399 s procesory RYZEN ThreadRipper. Ty budou mít 12 nebo 16 jader, 4 kanálový řadič pamětí a poměr cena-výkon i celková efektivita těchto čipů bude pro Intel skutečnou noční můrou. AMD a výrobci desek také mají více času na ladění této platformy, a to i díky již vydaným RYZEN a X370. Hodně se stále pracuje v oblasti pamětí, kdy víte, že konstrukčně jsou RYZEN řešeny tak, že vnitřní sběrnice v procesoru má stejnou rychlost jako osazená DDR4. S rychlejšími DDR4 tedy roste i výkon CPU a to v některých oblastech o zajímavá %. Nevíme, kde je hranice, nicméně aktuální verze AGESA pro BIOS základních desek již plně využívá až DDR4 3200MHz. Neoficiálně běží ale bez potíží už i 3466 a 3600MHz v případě některých modulů, jak potvrzují testy z praxe.
Lze tedy očekávat, že v dalších verzích AGESA základu pro BIOS bude přidána i podpora na těchto „OC“ rychlostech. A to nejen pro 2x 8GB ale i 2x 16GB či 4x 8GB a 4x 16GB konfigurace. Aktuální taktovací rekord pro RYZEN u pamětí činí 4079MHz DDR4, což je ale dalece za Intelem, kde aktuální X299 platforma drží rekord s 5,5GHz na DDR4 RAM. Každopádně jak už bylo řečeno, obě architektury jsou velmi rozdílné a procesor AMD RYZEN je přímo svázán s frekvencí RAM. Takže dosahování vyšších taktů bude asi v případě AMD platformy složitější, leč postupem času jde a za pár měsíců se věci opravdu masivně zlepšily a AMD z rychlosti RAM v reálu opravdu výrazně těží, což u Intelu tak moc neplatí. V současné době tak děláme testy RYZEN procesorů znovu, protože jejich výkon prostě o pár % povyskočil od vydání. Výrobci základní desek současně pracují na nových modelech, výrazně lépe pro RYZEN navržených a optimalizovaných. Přiznávají, že na některé věci u prvních verzí a designů prostě nebyl čas.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|