Testování nové platformy FUSION od AMD se nám trochu zkomplikovalo kvůli vybavení, ale už jsme to vyřešili.
AMD slaví se svým FUSION velké úspěchy. Dokonce tak velké, že víte sami, že když dnes chcete koupit nějakou tu desku. Je to problém. V redakci máme jednu luxusní mini-ITX od ASUSu (E35M1-I Deluxe), která se v obchodech fyzicky ještě ani neobjevila. Do redakce nám na testy dorazila ještě jedna mini-ITX FUSION deska od MSI.
Aktuální zprávou je, že AMD má problém s dostatkem čipů. I když jich TSMC chrlí značná kvanta (v milionech), nestačí to zájmu. AMD ale nemůže zvýšit produkci, protože čipy jsou vyráběny u TSMC 40nm procesem, stejným, jako jsou vyráběna GPU pro grafiky HD 6000. A bohužel větší část 40nm produkce má zabrána společnost NVIDIA pro své čipy (musí, protože je má větší a s menší výtěžností a pokud chce udržet stejný podíl jako AMD, musí mít logicky větší kapacity). TSMC ale aktuálně dodělává rozšíření svých 40nm výrobních linek a tyto nové linky chce přednostně obsadit právě AMD, i když zájem má i NVIDIA, která by ráda ve větším množství vyráběla TEGRA a hlavně nové TEGRA3.
Pokud jde o naše testování AMD FUSION, narazili jsme na problém s výbavou, který naše testování odložil. Problém byl zejména zdroj, kdy v redakci máme několik zdrojů, ale nejslabší je 650W a většina má 900-1500W :). Na testování těchto mini-ITX platforem nejsme prostě vybaveni. Takže jsme ve spolupráci s našimi partnery obstarali vhodnější HW. Díky tomu vám budeme moci kromě samotného testu FUSION platformy, nabídnout i takový malý návod na stavbu malého PC, založeného právě na této platformě a s ohledem na co nejnižší spotřebu a co nejvyšší výkon za to.
Pro tento účel nám do redakce dorazila pěkná miniATX skříňka od Silverstone, která obsahuje to podstatné: 300W zdroj od Fortron s certifikací 80Plus. To je přesně to, co pro testování této platformy potřebujeme, a přesně to, co byste s touto platformou měly spojovat.
Kromě toho tu pro naši ultra úspornou sestavu máme od Silverstone ještě štěrbinovou tenkou mechaniku DVDRW a Kingston nám k tomu dodal speciální kit 2x 2GB DDR3 pamětí. Ty mají při frekvenci 1600MHz napětí pouze 1,35V místo běžných 1,65V! To bude mít na spotřebu celého PC také slušný dopad.
Díky MSI máme v redakci také už druhou desku s dvoujádrovým DX11 APU procesorem AMD FUSION. Tentokrát je to MSI E350IA-E45. To je mini-ITX deska, která stojí nějakých 150 dolarů, tedy zhruba 3300 korun včetně DPH. V našem případě máme testovací vzorek, který se od prodejního liší chlazením. Testovací sample má na sobě drobné pasivky, v případě prodejní verze je chlazení mohutnější a hezčí :).
Nyní už tedy máme vše potřebné pro testování. Podařilo se nám také sehnat ATOM základní desky pro srovnání včetně ION2, takže to bude kompletní srovnání. V našem případě se budeme soustředit čistě na běžné uživatele a hodnotit budeme samozřejmě výkon, spotřebu ale také to, pro co všechno je tato platforma použitelná. Zda přehrává HD video, dokáže zpracovat video apod. Zkusíme také taktování, pokud to půjde.
Přiznáváme ale bez mučení, že podobnými platformami se příliš nezabýváme, takže sami v tomto případě skutečně zkoumáme možnosti. Předmětem našeho zájmu v oblasti PC jsou hlavně výkonné komponenty a většinou i naše běžná herní grafika „žere“ tak 3-5x tolik, co podle mého odhadu bude „žrát“ celý ten náš počítač s AMD Fusion :). Jsme sami zvědaví, co to zvládne a na co je to použitelné.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|