Intel v současnosti výkonově nestačí v mainstreamu na AMD a to mu ještě uteče.
Fikce se stala realitou. Ještě před několika lety vše vypadalo tak, že má Intel mnohaletý náskok na všechny, o v problémech potácejícím se AMD nemluvě. AMD mělo jen 32nm procesory a 28nm APU byly jeho horkou novinkou. Intel už ale přecházel z 22nm na 14nm generaci. Jenže o pár let později, teď v roce 2018 je situace taková, že Intel má stále jen ten 14nm proces. Jeho 10nm výroba má už dva roky zpoždění, a to bude dále narůstat. Aktuálně to vypadá, že rodina stávajících procesorů COFFEE LAKE (alias KABY LAKE alias SKYLAKE) se rozroste o další modely v tomto roce s to s 8jádry, kdy se poprvé o mainstreamovém 8jádru zmiňuje i sám Intel.
A bude to 14nm COFFEE LAKE-S, který by Intel rozhodně nevydával, pokud by 10nm procesory měly být v dohledu. Intel však musí něco vymyslet, optimalizace aplikací a zejména her najednou postupují vpřed a doba 4jádrová skutečně končí. Intel však stále nabízí hlavně 4jádrové/4vláknové čipy a špičkou jeho nabídky v mainstreamu jsou 6jádra/6vlákna a 6jádra/12vlákna. Konkurenční AMD má ale nyní k dispozici vyspělejší 12nm proces (čím Intel překonává na poli, kde se to nečekalo ani v nejbláznivějších snech) a z vlastní zkušenosti s novým RYZEN 7 2700X musím říci, že AMD hodně zapracovalo na určitých slabinách, které trápily hlavně hráče her (mizerně optimalizovaných her).
Pokud v současnosti někdo stále ještě dokáže tvrdit, že Intel 8700/8700K je lepší než RYZEN 7, pak po vydání RYZEN 7 2700X už to bude tvrdit skutečně jen naprostý blázen. Intel nemá konkurenceschopný procesor proti 12nm RYZEN 7. Tečka.
A protože uvedení 10nm modelů se zdá se odkládá dál a dál a druhá polovina roku 2019 je dnes už velké „možná“, Intel potřebuje odpovědět teď. 8jádra pro X299 samozřejmě odpovědí nejsou, protože to není mainstreamová platforma. Odpovědí tak bude 8jádrový COFFEE LAKE-S, který Intel poprvé zmiňuje ve vlastní technické dokumentaci, což lze brát jako první reálný oficiální doklad, že se chystá.
Nelze čekat procesor nové generace, Intel musel přijít s řešením, které dokáže velice rychle udělat, protože jej neměl v plánu. Zatímco u 6jádrových modelů prostě přidal ke 4jádrům další 2 procesorová jádra a zbytek čipu zůstal úplně stejný, u 8jádra to tak snadné být nemusí. Někteří dokonce spekulují, že Intel udělá 8jádro tak, že prostě spojí dva 4jádrové čipy do jednoho pouzdra po vzoru RYZENů, tedy že by ten čip měl i dvě integrované grafiky. Osobně si myslím, že Intel prostě jen „slepí“ 4jádrovou KABY LAKE procesorovou část s druhou a integrované GPU zůstane jaké je tedy bude to další monolit. Technologicky a zejména výrobními náklady to v každém případě nedokáže konkurovat RYZEN 7 ani omylem. Ale na tom teď Intelu nezáleží, hlavně když to bude mít výkon.
Intel potřebuje stáhnout 20-25% výkonového náskoku 8jádrového RYZEN 7 (proti 6jádru), což by 8jdárový COFFEE LAKE-S měl v každém případě dokázat. Jeho spotřeba bude určitě horší, jeho cena bude určitě vyšší, ale prostě jinak to nejde. Intel nemá jinou možnost. Potřebuje nabídnout 8 jader do mainstreamu, a nic lepšího než 14nm výrobu a COFFEE LAKE nemá k dispozici. Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Kdy se nový čip od Intelu objeví? Pravděpodobně jej Intel vytáhne už na COMPUTEXU a prodávat se bude někdy v průběhu Q3 2018.
Nepochybuji ale o tom, že zajímavý bude asi jen pro nadšené taktovače, protože určitě půjde taktovat k 5GHz, což AMD RYZEN nikoliv. Jinak na základních parametrech nebude v žádném ohledu o moc lepší než nový RYZEN 7 a bude určitě dražší, a tudíž méně výhodný. Intel musí držet cenu nahoře, protože si tímto čipem odstřelí část prodejů X299 platformy a výrobně ten čip bude v každém případě mnohem dražší, než RYZEN pro AMD. Počítal bych tedy s cenou rozhodně přes 10 možná až 15 tisíc. Intel využije setrvačnosti a dominantního vlivu na OEM, který stále má aby se to prodávalo (zákazníků kteří to koupí je bohužel pořád dost a dost). Ale musí jim prostě něco nabídnout, teď nemá proti RYZEN 7 nic. Pořádné vyřešené mainstreamové 8jádro však dorazí až s 10nm generací. Teď je to jen o minimalizování ztrát ne o perfektním vyladěném produktu.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|