Tak už to můžeme potvrdit. AMD seznamuje se svými plány své partnery a RYZEN „2“ je tak oficiální.
Nevíme, jak se budou oficiálně jmenovat, kdy AMD uvádí nové RYZEN jako RYZEN druhé generace, nicméně téměř jistě bude pokračovat schéma RYZEN 3/5/7 a ThreadRipper. Navzdory starším plánům, kdy mělo jít o jen lehce vylepšené stávající čipy, AMD nakonec mohlo udělat větší změny, protože místo 14nm použije 12nm výrobu.
Co přesně však druhá generace RYZEN procesorů a vylepšená ZEN+ architektura přinese, zůstává tajemstvím. Obecně se dá očekávat, že AMD se zaměří na možnost dosažení vyšších taktů, což je hlavní a prakticky jediná výhoda konkurenčního Intelu, který dnes nabízí procesory s taktem až 4,5GHz na 4-6 jádrech. Vzhledem k tomu, že RYZEN končí na 3,9-4,1GHz pro 1-2 jádra, v případě extrémního ThreadRipper 1950X je to 4,15GHz pro 4jádra, je samozřejmě vyšší takt v případě Intelu v mnoha situacích znát. Intel dokonce dokáže při přetaktování dosáhnout i na 5GHz, kdy ale v případě RYZEN je těch 4,15GHz maximum i při OC. Obecně se tak očekává, že AMD se bude snažit takty navýšit.
Jsou optimisté, kteří doufají, že AMD dokáže také 5GHz. Já si to ale nemyslím, podle mě těch 5GHz bude teoreticky možné až u druhé generace ZEN architektury na 7nm. Samozřejmě by to byla pecka, kdyby 12nm RYZEN 2 šly na těch 5GHz, ale to už by byl třetí zázrak za poslední rok, který by AMD předvedlo. Osobně si realisticky myslím, že v případě 12nm RYZEN 2 budeme rádi za 4,2-4,4GHz maximálně. AMD také nechce hodit do koše veškerou efektivitu, kterou nyní překonává procesory Intel, a to právě proto, že Intel žene na maximum takty. AMD určitě chce nadále mít RYZEN procesory efektivní.
Další vylepšení se bude týkat paměťového řadiče, kdy víte, že procesory RYZEN výrazně díky své stavbě těží z vyšších taktů DDR4, ovšem jsou také poměrně vybíravý na pamětí. Přesněji mezi základními deskami jsou obrovské rozdíly v tom, co je s některými možné a co není. Můžete tak očekávat, že právě DDR4, vyšší takty a lepší kompatibilita je něco, na co se AMD také v případě RYZEN 2 zaměřuje. Je možné, že DDR4 3200MHz budou standardem pro RYZEN 2 proti 2400/2666MHz u současných RYZEN. Uvidíme, zda AMD poladí i některé další věci. Ovšem nečekal bych nic zásadního, třeba nárůst počtu jader. Pro tuto generaci nejspíše zůstane u 8jader/16vláken na modul.
Dobrou zprávou je, a mou to oficiálně potvrdit. Všechny chystané nové 12nm RYZEN procesory jsou a budou kompatibilní se stávajícími AM4 základními deskami, které máte doma. Bude stačit aktualizace BIOSu. Nebudete tedy s novými procesorem muset vyhazovat perfektně funkční a moderní desku. Ovšem pokud plánujete nákup celého nového PC, tak budete mít na výběr z nových AMD X470 a B450 základních desek, které spolu s RYZEN 2 procesory dorazí. V tuto chvíli to vypadá, že AMD ohlásí všechny novinky na konci Q1, tedy v březnu a během dalších týdnů v Q2 se pak vše dostane na trh. Spolu s desktopovými RYZEN procesory AMD plánuje také výkonné mobilní RYZEN 5 a RYZEN 7 modely bez integrované grafiky, které doplní APU modely RYZEN. Pochopitelně AMD postupně přejde na 12nm u všech modelů, protože pochopitelně i nové procesory budou používat jedno jádro pro všechny modely, jen v různých konfiguracích či počtech. Za tři měsíce tak na trh přijdou nejspíše RYZEN 7 2700/2700X/2800X procesory, následně v průběhu Q2 doplněné o RYZEN 5 2600/2600X a RYZEN 3. Následně možná na Computexu bych očekával ohlášení ThreadRipper 2950X aspol. Stejně jako 12nm EPYC procesorů. Vše bude kompatibilní se stávajícími deskami, ovšem budou také uvedeny nové modely. AMD plánuje držet kompatibilitu až do roku 2020, tedy nejspíše se dočkáme podpory ještě druhé generace ZEN2 architektury v podobě tedy 7nm RYZEN 3 v roce 2019 u stávajících desek. Během roku 2020 a tedy pro RYZEN 4 (ZEN2+) už nejspíše přijde změna, související velmi pravděpodobně s nástupem DDR5 pamětí a PCIe 5.0.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|