Už asi nikdo nepochybuje o tom, že AMD se vážně vrací do hry. Nové procesory mají více než výkon!
Slibovaná demonstrační akce „New Horizont“ přinesla to, co jsme chtěli a čekali. Potvrzení, že AMD se vrací zpět „do hry“. A dokázalo s minimem finančních prostředků, které jsou jen zlomkem, co utrácí a má k dispozici Intel, dosáhnout nejen stejného výkonu, ale věřte nevěřte, při lepší provozní efektivitě! To je asi největší dosavadní překvapení, které AMD v praxi demonstruje a prezentuje.
Jestli to není nějaká obrovská blamáž (o čemž pochybuji, že by si tohle AMD mohlo dovolit), AMD opravdu dokáže nabídnout srovnatelný výkon se svým novým 14nm 8jádrovým/16vláknovým procesorem s TDP 95W a dvoukanálovým řadičem, se 14nm procesorem Intel stávající generace Broadwell-E s 8jádry/16vlákny, který má ovšem TDP 140W a čtyřkanálový řadič pamětí! Oba jsou vyráběny 14nm. Ano, zní to neuvěřitelně, ale AMD demonstrovalo toto ještě nedávno nepředstavitelné srovnání v praxi. Ale popořadě.
- AMD RYZEN – nástupce FX a nejdůležitější produkt AMD od Athlonů
Celkem překvapivě AMD nebylo tak skoupé na informace, jak jsme čekali. A ti pozornější, nebo znalejší situace tak dostali řadu zajímavých poznatků. AMD znovu potvrdilo, že architektura ZEN vznikla na čistém papíře a pracovat na ní začali kolem roku 2011/12. Jak víme dále, AMD k jejímu vzniku přizvalo ty největší kapacity na procesory v oboru, včetně teamu stojící za vůbec nejúspěšnějšími procesory AMD, tedy ATHLON K7, jež svého času dokázaly ve své době posunout hranice a jednoznačně technologicky, provozně i výkonem překonat Intel, který se v nich hodně inspiroval a vytvořil Core generaci, kterou má na trhu dodnes. Už tohle tak myslím jasně naznačuje, že ZEN rozhodně nebude žádné ořezávátko. AMD si stanovilo několik cílů, tím hlavním bylo podstatné zvýšení výkonu na jádro, minimálně 40% zvýšení IPC a to bez zhoršení efektivity. Ústy své šéfky AMD oznamuje:
"Vytyčené cíle se podařilo dosáhnout a dokonce překonat"
To je zatraceně optimistické prohlášení, které se jen tak nevidí. Značně tak rozptyluje některé obavy, zejména když AMD následně předvedlo některé věci rovnou v praxi.
- AMD RYZEN – lepší než se čekalo!
Velké obavy panovaly kolem výrobního procesu, kdy 14nm FinFET výrobu Samsung nikdo nikdy nezkoušel použít pro klasické velké vysoko-výkonové čipy. Navíc tato výroba nikdy nebyla určena pro vysoké takty a i to nejrychlejší ARM SoC, které Samsung na 14nm má, dosahuje „jen“ 2,6GHz. To byly důvody, proč se předpokládaly poměrně nízké takty a tedy i nižší výkon u nových AMD procesorů. Tím spíše, že předvýrobní vzorky měly jen 2,8GHz.
Inu, první překvapení: V lednu uváděný nejvýkonnější RYZEN procesor má 8jader/16vláken a základní (nikoliv boost) frekvenci má na 3,4GHz! Boost takty AMD neprozradilo, ale leží výše. A navíc, tohle nebude ani nejvýkonnější a frekvenčně nejrychlejší RYZEN procesor, který AMD chystá! Ten přijde až o něco později.
No a obavy z výkonu definitivně vzaly za své, když se AMD vytasilo s přímým srovnání svého RYZEN procesoru s Intel Core i7-6900K. Pro ty, co nevědí, to je fakticky 14nm nástupce nejvýkonnějšího procesoru světa minulé generace, 28nm Intel Core i7-5960X! Stávající Core i7-6900K aktuální architektury Broadwell-E má 8jader/16vláken 20 MB L3 a 3,2GHz až 3,7GHz. AMD si opět pro srovnání vybralo aplikace, využívající všechna jádra a všechna vlákna, tedy aplikace skutečně využívající výkon celého procesoru.
V prvním srovnání byl použit BLENDER, ve kterém stejnou úlohu oba procesory dokončily zhruba stejně! V druhém testu byl použit populární HANDBRAKE a věřte nevěřte, AMD porazilo Intel výsledkem 54s vs 59s!
Fakticky tedy byly srovnávány oba procesory se stejným počtem jader/vláken, kdy vzhledem k plnému využití obou je jasné, že TURBO režim příliš nepomáhal. AMD jej u svého CPU mělo zcela vypnutý, takže procesor prostě běžel pevně na 3,4GHz. U Intel Core i7-6900K by tedy měl běžet na 3,2GHz, nicméně v praxi dokáže běžet díky TRUBO 3.0 technologii i o něco rychleji v režimu všech jader, záleží na chlazení a TDP (v praxi se setkáváme až 3,5GHz na všech jádrech). Pro účely srovnání ale říkejme, že prostě AMD 3,4GHz vs 3,2GHz Intel. Co to znamená?
Že IPC nového AMD ZEN je mnohem, ale mnohem lepší, než se čekalo. Uvádělo se nejčastěji, že AMD bude mít IPC někde na úrovni starého Sandy Bridge. Jenže to vypadá, že IPC ZENu je téměř na úrovni aktuálního Broadwellu. A nejnovější SKYLAKE/KABY LAKE má IPC proti němu lepší jen o nicotná 3%! V předvedeném srovnání v jednom testu o pár jednotek % v IPC zaostalo za Intelem, v druhém jej ale dokonce překonalo. I další ukázky výkonu nového ZEN procesoru potvrzují, že IPC i výkon na jedno jádro je v podstatě velmi blízko úrovně současných 14nm Intelů. Možná nebude úplně stejné, ale těch pár jednotek % o které bude pravděpodobně zaostávat, je naprosto irelevantních, v běžné praxi bude stěží znatelných. Jak víme, že AMD nezaostává ve výkonu na jedno jádro? Protože by bez toho nikdy nebylo schopno konkurovat výkonu procesoru Intel se stejným počtem jader a vláken na podobné frekvenci!
Proti současnému výkonu AMD na jedno jádro u FX procesorů je to opravdu kvantový skok, něco na co se Intel škrábal posledních 6-7 let skrze drobné generační zlepšení, skrze tři různé výrobní procesy a utrácením desítek miliard dolarů. Kolik asi stál AMD skok z 32nm FX na 14nm RYZEN?
(Srovnání velikostí: Core i7 pro LGA 2011-3 vs AMD AM3+(AM4) vs Intel LGA 1151)
To nejzajímavější je samozřejmě právě výkon celého procesoru, kdy protože zjevně AMD nezaostává výrazně za výkonem na jedno jádro a stačí v podstatě téměř tomu nejlepšímu, co nabízí Intel jako celku. Core i7-6900K je aktuálně druhý nejvýkonnější procesor v nabídce Intelu (výše už je jen desetijádrový model). I kdybychom připustili, že AMD vybralo ty nejlepší případy náročných aplikací využívající plně všech jader a vláken, tak aplikací, kde je procesorový výkon opravdu třeba, je dost a dost a upřímně pochybuji, že ukáží nějak výrazně odlišné výsledky v přímém srovnání než BLENDER a HANDBRAKE. Možná AMD RYZEN skončí nakonec pár procent za Core i7-6900K, ale odstup bude minimální a AMD určitě nevybralo tento Intel procesor do srovnání náhodou ani se nás nesnaží balamutit. A řekněme si přesněji, co to vlastně srovnáváme!
8jádrový AMD RYZEN 3,4GHz+ proti 8jádrovému Intel Core i7-6900K 3,2GHz+ a srovnatelný výkon? Pokud vám to nedošlo, tak AMD právě porazilo Intel! Něco, co jsme neviděli od dob soubojů původních Athlonů a Pentií, což je věc, kterou řada současných čtenářů možná ani nezažila :). Ten stejný výkon totiž AMD dodá s procesorem pro mainstreamovou AM4 platformu s dvoukanálovým řadičem pamětí, která je konkurencí k Intel LGA 1151 a Z270 platformě. Tedy 4jádrovému Core i7-6700K (brzy 7700K)! Procesor 6900K je ale do 2x větší (serverové) patice LGA 2011, má 4kanálový řadič pamětí a hlavně má 140W TDP! Srovnávaný 3,4GHz AMD RYZEN má ovšem 95W … stejně jako 4jádrové Core i7 či Core i5!
A to jsme se ještě nebavili o ceně. Core i7-6900K stojí 1100 dolarů, tedy 32 tisíc korun! AMD však tak vysoko zcela jistě nemíří. Přesnou cenu sice neprozradilo, ale hned v úvodu online prezentace „reagovalo na nejčastější dotazy“ uživatelů a myslím, si že ne náhodou si vybralo právě tento dotaz jako první:
Uživatel RIMAS chtěl vědět, jaké jsou konečně specifikace nového ZEN. Protože právě vybírá věci pro nový PC a neví, jestli ZEN nebo 7700K. Šéfka AMD odpověděla, že právě dnešní prezentace mu na tento dotaz odpoví. Že by RYZEN stál i méně než polovinu stejně výkonného Core i7-6900K?! To by byla pecka. Hlavně by to i Core i7-7700K vyřadilo ze hry. Se stejnými 95W TDP jen 4jádra/8vláken? A pokud by navíc cena byla někde poblíž nového 8jádrového AMD … to navíc v dalších herních testech ukázalo, že ani ve hrách nebude nový RYZEN za Core i7-6700K zaostávat. Nový zrychlený Core i7-7700K navíc připomíná časy PENTIUM 4, kdy se Intel začíná hnát za frekvencí i za cenu vyššího TDP. Že by procesory Intel nebyly tak efektivní, jak jsme si doposud mysleli?
Pokud jsou nové procesory AMD alespoň trochu takové, jak ukazuje AMD v prvních testech a srovnání, pak se máme na co těšit. Majitelé akcií AMD na raketový růst jejich hodnoty, ostatní pak na návrat konkurence a fakt, že Intel se bude muset začít opět snažit – že dávno usnul na růžích a zdaleka nepředvádí co by mohl, je asi všem jasné. Myslím, že už nyní můžeme bezpečně říci, že nové ZEN procesory i při nejhorším možném scénáři budou mnohem výkonnější, než to nejlepší, co má teď v nabídce AMD, a budou mít výkon na jádro blízko aktuální úrovně Intelu a překvapivě to vypadá, že dokonce mohou být i provozně efektivnější než Intel!
Jinak součástí prezentace měly být i desky AMD X370 AM4. Nebyly. Zjišťoval jsem, desky prý připravené jsou, ale výrobci je nechtějí ukazovat kvůli svému vlastnímu soupeření, protože by prý hrozilo opsání designu. Podle mého je to blbost, ale celkem tomu věřím, ty tanečky, které dělají už kolem Z270 modelů, jež fakticky ničím moc nové nejsou, jsou neuvěřitelné. Myslím si, že nové AMD X370 desky budou navíc designově téměř identické s těmi pro Intel Z270. Výbava bude taktéž totožná, jediné čím se liší jsou patice a čipset. No, dozvíme se brzy. ZEN a AM4 je produkt pro Q1 2017, téměř jistě bude vystavovaný na CES a na trhu by měl být uveden v lednu nejpozději v únoru. Doufejme, že AMD k tomu v dohledné době dodá i odpovídající grafické karty … ano, koukáme na tebe VEGA :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|