Dnes vám konečně můžeme ukázat, co umí nové procesory AMD Llano A6/A8 …
Je to tady, nová platforma AMD LYNX přichází a je to skutečně velmi významný krok v historii AMD a vlastně i celých CPU. Tato platforma nemá za úkol být nejvýkonnější na světě, takže pokud očekáváte souboj AMD a Intelu o příčky nejvyšší, jste na špatné adrese. Nicméně přesto to bude velmi významný a také nejostřejší souboj mezi AMD a Intelem od dob prvních Athlonů!
- AMD APU Llano – výkonný CPU a výkonný GPU v malém balení
Tak tohle je ono, výsledek toho, proč si AMD koupilo ATI:
Nový procesor 32nm AMD A8-3800 série, konkrétně zatím nejvyšší model A8-3850, který má frekvenci 2,9GHz na svých 4 jádrech, nativní podporu DDR3 1866MHz pamětí ale také integrovanou grafickou část Radeon HD 6550D se 400SP na 600MHz. Procesor má 100W TDP a patří do nové patice FM1, která je pinově menší než AM3!
(32nm A8-3850 FM1 vs 45nm Athlon II X4 AM3)
Že se vám to nezdá dostatečně působivé? Tak jinak. Jeden z těchto nových procesorů s TDP 65-100W, jehož vlastní čip má 228mm2, obsahuje celý severní můstek, který do současnosti tvořil čip o 66mm2 a 13W TDP, ale také čtyřjádrový procesor s plochou 200mm2 a 65-95W a ještě DX11 grafickou kartu s plochou čipu 108mm2 a 30W. To už zní o dost působivěji.
Ještě lepší je cena. Celý procesor se vším všudy vás vyjde na 135 dolarů (nižší verze je ještě levnější), což je 2750 korun včetně DPH! V této cenové relaci vám konkurence nabízí jen Intel Core i3-2100 a ty se výkonově zaostávají jak v procesorovém (jsou to jen dvoujádra) tak skutečně extrémně v grafickém výkonu.
Rozdíl mezi Intelem, jehož 32nm CPU mají také grafickou část integrovanou v sobě a novým 32nm AMD je ve vyváženosti těch částí. Intel zkrátka na výkon x86 CPU spoléhá mnohem více než na GPU. Z toho také pramení všechny rozdíly.
Další věcí, kterou je nutné zdůraznit, že k Llano potřebujete i nové desky s paticí FM1. Žádná kompatibilita s AM3. Na druhou stranu nové desky mají i nové čipsety řady A75 (ty vyšší), které mají nativní podporu USB3.0 a SATA6G. Všechny základní desky mají samozřejmě rovněž grafické výstupy s tím, že integrovanou grafiku můžete využít ke zvýšení výkonu vašeho PC v kombinaci s osazenou neintegrovanou grafikou, ale o tom si více řekneme až v recenzi.
Nutno také říci, že hlavní oblastí, kde má Llano uspět, je mobilní segment. Ten dnes tvoří 70% prodejů PC a tak není divu, že poprvé má před desktopem segment. Llano a patice FM1 jsou mobilní produkty a na desktop jsou prostě jen dosazeny. Dnes to ale neznamená žádný problém, prostě to tak je, je to oboustranně výhodné a dostatečné. Jediné, co nás na desktopu trochu zklamalo, je základní frekvence nejvýkonnější 32nm procesoru A8-3850, pouhých 2,9GHz. Čekali jsme určitě více, naštěstí procesorový výkon za danou cenu je více než dobrý a procesor se dá slušně taktovat. Ale o tom také až v recenzi.
Je tu pár lidí, kteří tvrdí, že výkon nového procesoru AMD je nízký. Ale to je dost mimo hodnocení. Výkon nízký není, protože žádný jiný procesor v dané cenové hladině, nemá výkon o nic moc vyšší! A AMD Llano není jen procesor! Skutečnost je taková, že výkon je vyšší, než vůbec většina běžných uživatelů PC potřebuje a jak už bylo řečeno, i vyšší, než co nabízí za stejnou cenu konkurence. Takže v čem je výkon nízký, dkyž prostě vyšší v daném segmentu není?
AMD Llano zasahuje 80% PC segmentu a nachází se v hlavní sféře zájmu uživatelů. Je to mainstream. Nemá za cíl trhat rekordy ve výkonu CPU, a pokud to od něj někdo čeká, tak je blázen, protože bylo jasně řečeno a omílali jsme to často, že Llano je prostě mainstream. Llano je hlavně APU. V tomto procesoru, který je fyzicky menší, než staré AM3 procesory, které žádnou grafiku neměly, se nachází nejvýkonnější a technologicky nejpokročilejší integrovaná grafická karta na světě a to s obrovským náskokem před jakoukoliv konkurencí. Poprvé v historii je výkon integrované grafiky tak vysoký, že stačí dokonce i na hraní mnoha her pro velkou část mainstreamových uživatelů ve slušných detailech i rozlišení! Má výkon srovnatelný s běžnými lowendovými grafikami a to všechno jen v jediném malém procesorovém čipu. To je hlavní přínos Llano, to je to, co mělo přinést a to je to, co je na něm skutečně úžasné a proč je to zcela nová kapitola nejen v rámci AMD, ale i v rámci všech CPU.
Ano, procesorový výkon mohl být vyšší, ale konkurenční procesory Intel Core i3 nabízejí výkon většinou o dost nižší a ve srovnání integrovaných grafik obou procesorů je Intel HD 2000 proti HD 6500D v podstatě nepoužitelná. V oblasti mainstreamu je tak platforma AMD Llano něčím, co konkurenční Intel překonává na celé čáře a to nejen cenou. To tu už dlouho nebylo. Samozřejmě teoreticky by Intel mohl zlevnit čtyřjádrový Core i5 procesory jejichž procesorový výkon je jasně vyšší, ale jejich grafika není o nic lepší než u Core i3a jako APU nemá ve srovnání s AMD Llano žádnou šanci.
Cílem AMD u Llano bylo nacpat do malého čipu s cenou kolem 2000 – 2500 korun, výkon jednoho velkého čtyřjádrového procesoru, za který jsme dosud platili kolem 2200,-, a jedné velké low endové grafiky s cenovkou 1500 korun. A to všechno s výkonem více než dostatečným pro 80% uživatelů kupujícím PC. Cílem tedy nebylo lámat výkonové procesorové rekordy a posouvat výkon CPU nad rámec užitečnosti a soupeřit v cenových hladinách vysoko nad rámec toho, kam se většina kupujících vůbec dívá (dnes tedy pod 150-180 dolarů). Z prvních dojmů musíme uznat, že Llano je obrovským úspěchem AMD a je ve skutečnosti, zejména pokud jde o jeho grafiku a integraci NB+X4+DX11 GPU lepší, než jsme čekali.
Jasně, procesorová část by jistě snesla vylepšení a také ho příští rok dostane, ale cílem AMD bylo prostě nacpat CPU a GPU do menšího čipu a nebyl žádný důvod nepoužít funkční osvědčenou, i když starší, ale stále dostatečnou procesorovou architekturu. Procesorového výkonu je totiž v současných PC na současné potřeby 95% uživatelů PC, více než dost, zato výkonu integrovaných grafik, není nikdy dost. A to stále mluvíme jen o první generaci APU, protože AMD pracuje na tom, aby grafická a procesorová část byly skutečně jako jedno tělo a používali se pro výpočty.
Podrobnou recenzi očekávejte velmi brzy – ještě tento týden.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|