Strana 1 z 3
- PREVIEW: AMD představilo "PUMA+" Beema a Mullins
- nástupce malých SoC procesorů "JAGUAR"
Co všechno přináší? Nová generace malých SoC APU čipů s výrazným zlepšením efektivity i výkonu.
Nedáno se představila platforma AMD AM1, která využívá malá SoC "KABINI" procesorové architektury JAGUAR. Dnes AMD vydává nástupce a novou generaci. Ovšem zatím jen pro mobilní segment. Zajímavé je, že přes stejný 28nm výrobní proces, AMD dokázalo velmi zajímavě zvýšit výkon i efektivitu.
Pro začátek, co je co. AMD malá SoC APU rozděluje na dvě verze, které se od sebe liší výkonem a to hlavně kvůli spotřebě. V končící generaci s architekturou JAGUAR existovaly tak čipy KABINI, které známe dnes i z desktopové AM1 používané i v netboocích apod., ale také TEMASH, což jsou ultra mobilní verze pro tablety.
Dnes vychází platformy BEEMA a MULLINS s procesorovou architekturou PUMA+. BEEMA je nástupce KABINI a MULLINS je nástupcem TEMASH. A co se tedy změnilo?
Architekturu JAGUAR AMD povýšilo na architekturu PUMA+, víceméně jde o stejný základ, ale zásadně optimalizovaný. AMD dokázalo při stejné 28nm výrobě snížit spotřebu díky novým úsporným technologiím a dynamickému taktování a zároveň zvýšit takty.
U MULLINS došlo k výraznému zvýšení z 1,4GHz na 2,2GHz, u BEEMA pak proti 2,0GHz u KABINI se dostáváme na zajímavějších 2,4GHz. To samozřejmě povede k nezanedbatelnému zvýšení výkonu.
I zde AMD ponechává architekturu GCN, ale s mnoha vylepšeními hlavně pro dosažení nižší spotřeby a vyšších taktů, tedy i výkonu. Zůstal počet výpočetních jednotek, tedy 128SP. Jenže zatímco u TEMASH běhala grafická část jen na 400MHz, u MULLINS pojede na 500MHz, ale s nižší spotřebou. U KABINI pak běhalo na 600MHz, ale BEEMA má takt GPU na 800MHz, opět s nižší spotřebou!
AMD navíc plně implementovalo podporu DDR3L, které mají nižší odběr a pro BEEMA je zde kromě 1600MHz podporováno i 1866MHz u pamětí, což také zvýší výkon. AMD samozřejmě zapracovalo i zde na úsporných funkcích a dynamickém taktování a na několika dalších věcech. Výsledkem je kromě nižší spotřeby i o 10-25% vyšší výkon u nového 15W BEEMA proti 25W KABINI!
Nemusíme si asi říkat, že nic podobného na trhu nenajdete. Konkurenční úsporné platformy Intel ATOM (Bay TrailM) či dokonce Pentium HASWELL, nedokáží nabídnout srovnatelný výkon celku.
Kromě hromady úsporných technologií a optimalizací s cílem snížit spotřebu a zefektivnit chod, AMD vylepšilo i další věci.
Novinkou je tak integrace bezpečnostní ARM procesoru Cortex A5, který je součástí čipu, ale funguje jako samostatné jádro s možností zajímavých zabezpečovacích funkcí.
A jaké nás tedy čekají modely a dostane se novinka i do desktopu?
|