Dorazily k nám nové 6jádrové a 4jádrové procesory AMD, které jdou přímo proti Core i5. Jaké jsou?
RYZEN 7 bylo velké překvapení. Očekávali jsme slušný výkon, dostali jsme ještě mnohem lepší a to na řadě zlepšení se teprva pracuje. A popravdě revoluce, o které sice výrobci mluví často, ale málokdo ji skutečně doručí. Přes některé zbytečné hlavně slovní srážení AMD, je ve své cenové hladině mnohem lepší, než co nabízí a co kdy nabízel Intel. RYZEN 7 dokáže nabídnout výkon, jakým disponuje až 32 tisícový Intel Core i7-6900K, při stejném výkonu na jádro i všech 8jader/16vláken, ale se spotřebou 4jádrových Intelů a hlavně za cenu 4jádrových Intelů!
Je ale pravdou, že RYZEN 7 jsou sice supervýhodné procesory vzhledem ke svému celkovému výkonu, který je na vrcholu současné desktopové nabídky vůbec, ale pořád i nejlevnější z nich, RYZEN 7 1700, stojí 9700 korun vč. DPH, což je hodně peněz pro velkou část uživatelů. Tím spíše, když jde hlavně o uživatele, kteří mají PC především na hraní her a na běžnou činnost, která zřídka kdy skutečně plně využije potenciál výkonu 8jádrových procesorů. AMD ale i pro ně bude mít nabídku a opět bude revoluční, protože překoná výrazně výhodností i výkonem to, co za stejné ceny dnes nabízí Intel …
Aktuálně nám tato novinka do redakce dorazila. Takže se DDWorld.cz opět postará o jednu z prvních recenzí v ČR. Testovací sada RYZEN 5 od AMD sice není tak „okázalá“ jako tak k RYZEN 7 (ručně dělaná dřevěná bedna), ale i tak se docela povedla:
Co obsahuje? Hlavně procesory RYZEN 5 1600X (6jader/12vláken) a RYZEN 5 1500X (4jádra/8vláken).
K tomu nám AMD poslalo i nové „BOX“ chladiče. Kromě Wraith Spire (ten uprostřed) pro až 95W jž je součástí balení levnějšího modelu 1500X, jsme dostali extra na vyzkoušení i nejvyšší verzi nového WRAITH s heatpipe a RGB podsvícením. Což je opravdu macek na poměry box chladičů. Pro srovnání jsem vedle nich dal chladič, který byl BOX chladičem u A10 a některých FX procesorů. A to je sakra rozdí
K tématu chlazení RYZEN procesorů se velmi brzy dostaneme v samostatném článku, kdy máme v redakci už vícero chladičů pro tuto dnes nejzajímavější desktopovou platformu na trhu.
Součástí našeho setu je i B350 deska, v tomto případě model od MSI, ale to je jen jedna z mnoha, kterou pro vás budeme testovat. B350 jsou cenově to pravé k RYZEN 5 procesorům, takže jim rozhodně budeme věnovat více pozornosti v našich testech a recenzích a uděláme si nějaké srovnání ;).
- AMD RYZEN 5 aneb Core i5 má problém ... Konečně!
Zpět k samotným procesorům. Někteří se ptali, zda deaktivací části RYZEN 7 procesorů neuděláme nějaký preview výkonu RYZEN 5, protože ano, RYZEN 5 jsou fyzicky RYZEN 7 se dvěma 4jádrovými oduly CCX, jen s částí deaktivovanou (konfigurace jsou 3+3 a 2+2). Zdvořile jsem odpovídal, že je to plýtvání časem, že RYZEN 5 jsou na cestě k nám. A hlavně je stejně běžně dříve než 11.4. v obchodech nekoupíte. Takže místo ne úplně přesného simulování výkonu RYZEN 5 pomocí upravování RYZEN 7 procesoru, už jsme si dnes udělali pár testů skutečných RYZEN 5, které máme k dispozici …
Naše zjištění a dojmy? Ačkoliv jsou to procesory konkurující cenou přímo Intel Core i5 modelům, výkonem mnohde patří do vyšší třídy. Mnoho mnoho mnoho let nás Intel držel na místě, veškerý vývoj (HW i SW) tím v podstatě zabil a 4jádra podle něj musela stačit každému. A nechával si za ně královsky platit. Mnoho posledních let Intel nebyl schopen/ochoten Intel dodat za rozumné peníze více než Core i5. Ovšem ani to rozumné peníze vlastně nestojí, protože chtít 5 tisíc i za ten nejslabší skutečně 4jádrový model, to je děs a hrůza – není se co divit, že vývoj a optimalizace vícejádrovým CPU prostě nepřály. Máme dobrou zprávu … časy se mění. Hodně!
Pravděpodobně výkon RYZEN 5 procesorů jako takový až tak nepřekvapí. Koneckonců výkon v aplikacích, které netěží z více jader bude identický jako u RYZEN 7. Důvodem jsou téměř identické frekvence procesorů. RYZEN 5 1600X (95W) běhá na 3,6-4,0GHz a RYZEN 5 1500X (65W) běhá na 3,5/3,7GHz (reálně díky XFR ale o 100MHz rychleji). Protože mají méně jader, tak celkový procesorový výkon nebude pochopitelně až tak vysoký, jenže také jejich cena je jinde, a hlavně konkurují pouze 4jádrovým (4vlákna) Intel Core i5 procesorům.
A i ten nejrychlejší z nich, Core i5-7600K, běhá na 3,8 - 4,2GHz (tedy méně než i7-7700K). Všechny modely pod ním jsou výrazně pomalejší, a hlavně nejdou vůbec taktovat (Intel je zamkl). To AMD taktování neomezuje a RYZEN 5 jsou odemčeny plně pro OC. No a celkovým výkonem 4jader/4vláken jednoduše nemá Core i5 naprosto žádnou šanci těmhle modelům stačit. RYZEN 5 1600X má totiž 6jader/12vláken a jde cenově přímo proti Core i5-7600K, které se tak snaží rychle zlevnit. RYZEN 5 1600X už je v předprodeji za 7599 korun, i5-7600K zlevňuje ze 7490 na 7000 korun vč. DPH. A mohu zcela s jistotou říci, že ani za tyhle peníze nepředstavuje konkurenci a zajímavou volbu. Core i5 nepředstavuje s výjimkou her a jednojádrových aplikací vůbec konkurenci tomu, co dokáže RYZEN 5 1600X jako procesor.
Nicméně 7,5 tisíce korun je pořád docela dost peněz. Bude tady ještě zajímavé levnější 6jádro RYZEN 5 1600 za fantastických 6600 korun (zajímavá u něj bude hlavně možnost OC), ale ještě tu jsou také 4jádrové/8vláknové AMD RYZEN 5 procesory. Ano, stejná konfigurace, kterou Intel nabízí až u Core i7 za nějakých 8 tisíc, tak nyní ji AMD nabídne za cenu nejlevnějšího čtyřjádrového Core i5! RYZEN 5 1500X se 4jádry/8vlákny na 3,5-3,7GHz (+200MHz XFR) dodávaný s Wraith Spire chladičem, stojí 5800 korun, tedy podobné peníze, jako zaplatíte za nejslabší modely, uzamčené Core i5-7400 nebo 7500 s takty maximálně mezi 3,0 – 3,8GHz! Výhoda jádrového výkonu díky taktům u Intelu je tak pryč a nastupuje rozdíl 2vláken na jádro u výkonu CPU jako celku. AMD tak konečně doručí to, po čem mnozí volali, o něco lepší výkon než má Intel za o něco lepší cenu při srovnatelných provozních vlastnostech. Z hlediska výkonu jsou však 6jádrové a 8jádrové procesory RYZEN vzhledem k cenám revolučnější, i když do značné míry za to může Intel, který stejný výkon doposud šíleně předražoval.
Nemůžeme vám zatím ukázat výsledky našich testů, ale ti z vás, kteří se v tom orientují si při znalosti výkonu RYZEN 7 asi dokáží tipnout, jak to zhruba dopadne. Já jen řeknu, že RYZEN 5 představují opravdu zásadní změnu na trhu, který se prostě konečně po mnoha mnoha letech posune.
Vše vám ukážeme v kompletní recenzi, kterou vydáme někdy 11.4.2017, kdy končí NDA a oficiálně vychází procesory AMD RYZEN 5 a budou okamžitě dostupné v obchodech …
// aktuálně máme hodně práce s testováním, musíme dělat všechno znovu. Vyšly nové BIOSy zvyšující výkonu a zlepšující další věci, vyšly nové patche pro některé aplikace a hry s podporou RYZEN a zvyšující výkon. K dispozici máme konečně slušné paměti a slušnou podporu pro ně ze strany desek a bez potíží běhají na 3200MHz. Zkrátka za jeden měsíc se toho kolem RYZEN změnilo docela dost a k lepšímu a stále je tu řada věcí, které se ještě zlepší v dalších týdnech.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|