Už se to blíží! S čím si na DDWorld teď hrajeme? No není toho málo a rozhodně se nenudíme ;).
Ve čtvrtek 2.3. později během dne padne NDA na vše. Tedy testy nových RYZEN procesorů a základních desek a dalších věcí. 2.3.2017 také oficiálně přivítáme AMD zpět ve hře! A toto datum budeme nějakou dobu slavit, jako datum, kdy PC platforma znovu ožívá a souboj Intel vs AMD se vrací. Bude to také první den po mnoha letech stagnace, kdy Intel držel ceny a přinášel za ně minimum nového, ale AMD se rozhodlo udělat z 8jader/16vláken mainstreamový procesor a odsunout 4jdárové procesory do low endu.
Na trhu se počínaje tímto dnem dočkáme mnoha v právě značných až revolučních změn, které posunou hodně věcí o velký skok dále. Prostě konkurence se vrací a je na nás všech, zda zůstane i nadále. Jako produkt je RYZEN 7 jedním z nejpovedenějších CPU v historii …
K dispozici máme vše potřebné, včetně oné speciální testovací sady, která je v krásné ručně dělané dřevěné bedně (made in USA), ve které je procesor, paměti a deska.
Vše krásně zabalené, prostě jak se sluší a patří, až skoro lituji, že se nějaký podobný set běžně takhle balený neprodává, ta bedna je vážně parádní (a asi nebude levná). Nicméně dělat recenzi na samotnou bedničku asi nebudeme. Nebo chcete? :). Hlavně nás zajímá, co je tedy uvnitř.
No a to hlavní je procesor. Tak to je ono … několik let vývoje do kterého AMD nacpalo všechny svoje peníze, všechny naděje a spojilo s ním v podstatě celou další existenci firmy. Zbrusu nová ZEN architektura, kterou zde ztělesňuje návrat AMD do výkonného segmentu, desktopový procesory RYZEN 7 1800X.
Zatím nejvýkonnější model v řadě, který disponuje velmi překvapivými parametry. Tedy vedle 8jader/16vláken, které překvapením nejsou, jsou to hlavně frekvence vůbec prvního 14nm procesorového pokusu AMD. Neřeknu zatím podrobnosti, ale řeknu tohle … díváte se na druhý nejvýkonnější desktopový procesor na trhu … Za cenu jednoho Intel procesoru s podobným (o něco nižším) výkonem, máte hned dva tyhle AMD procesory, nebo fakticky celý zbytek PC! Není to dost revoluční?
Fyzicky se nový RYZEN 7 pro AM4 platformu od FX procesoru pro AM3+ příliš neliší. Zaměnitelné ale pochopitelně nejsou. Nožičky jsou úplně jinak a ano, AMD se nadále od Intelu liší tím, že piny jsou na CPU a ne v patici. Co je bezpečnější je na vás, samozřejmě s AMD procesory se musí zacházet extrémně opatrně.
No a DDWorld.cz má k dispozici i plnou výbavu nových základních desek s X370 čipsetem. Máme TOP modely od ASUS, Gigabyte i MSI! A tak si zkoušíme všechny. Na rovinu, pro OC se zatím zdaleka nejvíce osvědčily ASUS a MSI, nutno ale dodat, že na rozdíl od Gigabyte AORUS jsou vyloženě udělány na extrémní taktování a také jejich ceny jsou poněkud jinde.
- GIGABYTE AORUS AX370-Gaming 5
Zatím nejlepší Gigabyte X370 deska, která nenese speciální OC výbavu a je zaměřena na normální domácí hráče, pro které má veškerou kvalitu a výbavu, která je třeba a za slušnou cenu.
Deska se aktuálně prodává za 5700 - 5900 korun vč. DPH, což je dokonce o něco více než stojí téměř identická verze pro Intel Z270. Nicméně protože jde o předprodeje a novinku, cena určitě půjde dolů. Myslím si, že by jí slušelo tak 5 tisíc. Pro běžného uživatele, který nepotřebuje extra OC funkce (a taktovat na ní jde slušně stejně), docela zajímavá volba.
To ASUS nám také poslal svůj zatím nejlepší model, který je trochu z jiného těsta. Kromě herních funkcí a výbavy je naplno připraven pro taktování, včetně toho extrémního. Tomu tedy odpovídá i nadstandardní výbava a zpracování v tomto směru.
No ale není to zadarmo. Aktuálně se cena desky pohybuje kolem 7200 korun vč. DPH, což je opravdu hodně, ale je to stejná cena, co stojí téměř identická MAXIMUS IX HERO Intel Z270 varianta. A opět jde o předprodejovou cenu. Deska má ve výbavě i přípravu na WiFi/BT modul, ale ten v základu bohužel není.
- MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM
Nejdražší, ale také nejvyhraněnější extrémní deska X370 na trhu, je zatím MSI X370 XPOWER GAMING TITANIUM. Opět je z velké části téměř identická s nedávno vydanou Intel Z270 verzí. Co do zpracování, extrémního zaměření na OC jsou úplně stejné. Drobně se liší jen výbavou, i když i ta je docela slušná.
Nicméně tahle deska je zaměřena na pořádné i extrémní OC, čemuž se vše podřizuje, ale to jsme si vlastně už řekli v recenzi Z270 verze. A mnoho věcí tak platí i pro novou AM4 variantu, která má nádherné luxusní a kvalitní stříbrné PCB, silné napájení a extra OC výbavu. Má dokonce i U.2 porty, WiFi M.2 slot atd. Nicméně stejně jako Intel Z270 verze není zrovna levná. Ale Intel Z270 edice stojí 9300 korun, AMD AM4 je jen za 8300 korun, takže ušetříte no a s RYZEN 7 rozsekáte výkonem tu Intel platformu na nudličky.
Od čtvrtka vám nabídneme recenzi RYZEN 7 1800X s přímým srovnáním s Intel procesory, ale také ve srovnání s FX předchůdci (8350 i 9590). Což bude asi to nejzajímavější. Nebudou chybět herní testy s výkonnou grafikou i ve vyšších rozlišeních (má teď AMD nejlepší herní procesor na trhu?) a také samozřejmě testy provozních vlastností (ještě se vám bude po FX stýskat, protože s RYZEN vám stoupne účet za vytápění doma – konec topení si na nohy počítačem).
Lehce načneme i taktování, ačkoliv na to budou další speciální články, nemáme zatím vše potřebné (spony pro naše vodní chlazení jsou stále na cestě :/ ). Následovat budou testy základních desek X370, pak chladičů pro AM4 a tak dále a tak dále … AMD RYZEN platformou hned tak neskončíme, brzy otestujeme i RYZEN 7 1700 a 1700X procesory, a od AMD si chceme půjčit i ty tři nové verze BOX chladičů WRAITH a otestovat si je zvlášť. No a v plánu máme také dalších pár speciálních testů, včetně speciálního testu zaměřeného na taktování RYZEN 7 na vzduchu i na vodě, je totiž mnohem lepší, než jsme čekali. Ve čtvrtek 2.3.2017 se tak naplno ukáže, zda „ódy“ na RYZEN, které znějí ze všech stran už nejméně týden, jsou na místě, anebo ne a je to celé pořádná blamáž a FX hadr …
Spoiler: Jsou ;). Věřte tomu, AMD je zpět! A tohle je jen začátek …
UPDATE: Recenze RYZEN 7 vyjde nejspíše blíže k večeru (samotné NDA končí v 15:00), dostali jsme totiž aktuálně nějaké update BIOSů pro desky, tak některé věci radši přeměřujeme, aby bylo všechno v pořádku. Jinak zatím vypadá vše OK (velmi).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|