Kompletní informace o nové high end PC platformě od AMD, která se začne prodávat 14.8.2017.
Zemětřesení na procesorovém trhu pokračuje! Fakt, že AMD nejen dotáhlo, ale v mnoha ohledech i překonává INTEL, přičemž naprosto rozmlátilo Intelem zabetonovaný trh, stále překvapuje. A musíme si neustále připomínat, že to není normální a AMD se nikdy nemělo nic takového (znovu) podařit. Ekonomická realita byla prostě proti. Proč? Protože AMD je společnost s obratem něco přes pouhou 1 miliardu dolarů, zatímco Intel má přes 14 miliard za kvartál. V podstatě to, co Intel investuje do vývoje za jediný kvartál, tolik AMD investovalo do vývoje za několik posledních let. A přesto se mu podařilo dostat na trh něco, co konkurenční nabídku Intelu (to nejlepší co má) hned v několika ohledech překonává.
Po mainstreamových RYZEN procesorech, kdy AMD fakticky téměř zdvojnásobilo výkon, který jsme až dosud v mainstreamu za mainstream cenu měli k dispozici, přichází pravý high end PC. U Intelu ještě teď asi stále nemohou uvěřit, že zatímco oni se babrají s obřími složitými monolity (ač technologicky úžasné), AMD vzalo ty malé 8jádrové čipy, které jsou základem pro všechny RYZEN procesory a prostě jich pro high end do pouzdra procesoru osadí více. Výsledkem tak jsou stále vysoké frekvence na jádra, ale hlavně ceny, které výrazně mění situaci i v high endu.
V uplynulých týdnech se objevila řada spekulací, nicméně AMD se zjevně naučilo dělat nějaký marketing, a tak řadu z nich oficiálními informacemi rychle vysvětlilo. Dnes už vám můžeme prozradit všechny podrobnosti a fakta o zbrusu nové high end X399 platformě. Začněme u nabídky procesorů:
Ty budou pro start hned tři. Kromě již představeného TOP modelu 1950X se 16 jádry/32vlákny a 1920X s 12 jádry/24vlákny, bude ještě existovat 8 jádrová/16vláknová verze 1900X, čím AMD tedy pokrývá nabídku Intelu. Všechny tři tyhle procesory mají stejný 4kanálový řadič DDR4 a hned masivních 64 PCIe linek. Všechny jsou také plně odemčeny pro taktování atd..
Parádní jsou jejich ceny, kdy TR 1900X začíná na 549 dolarech (14 990 korun vč. DPH). Ano, za 8jádrový CPU je to hodně, když RYZEN 7 začíná už na 299 dolarech, ale tenhle má mnohem vyšší takty, ale především 4kanálový řadič DDR4, brutálních 64-PCIe linek atd. AMD jej navíc vydává hlavně jako přímého konkurenta 8jádrovému Intelu i7-7820X (a ten je ještě dražší, takže pokud vám nedává smysl 8jádrový Threadripper, tak 8jádrový Intel je ještě větší nesmysl?). TR 1900X také překvapuje výší taktů, kdy základ pro celé 8jádro je 3,8GHz, což je o výrazných 200MHz více než má RYZEN 7 1800X! BOOST je na 4,0GHz, ale všechny ThreadRipper mají XFR rovnou o až +200MHz, takže s odpovídajícím chlazením může běhat až na 4,2GHz rovnou z krabice! Nicméně troufám si říci, že 1900X je přeci jen nejméně zajímavý z nabídky nových CPU AMD. Jsme v high endu a kdo chce 8 jader, má mainstreamový RYZEN 7 (i když 4kanálový řadič a PCIe linky mohou přijít někomu vhod) do podstatně cenově dostupnější B350/X370 AM4 platformy.
Ta pravá zábava začíná na 799 dolarech s TR 1920X, tedy 12 jádry /24 vlákny na 3,5GHz/4,0GHz + XFR. Za 21 800 korun dostanete dokonce o několik % vyšší výkon nedávno uvedeného Intel Core i9-7900X, který ovšem stojí 999 dolarů (přes 26 tisíc korun), přičemž AMD slibuje i nižší spotřebu a nároky na chlazení.
TOP modelem je zatím TR 1950X se 16 jádry/32vlákny na 3,4/4,0GHz + XFR za 999 dolarů (tedy 26 tisíc). Tento procesor přitom nabízí zcela běžně o více než třetinu vyšší výkon než Intel i9-7900X za stejnou cenu a věřte tomu nebo ne, má přitom i o malinko nižší spotřebu, takže je o téměř třetinu efektivnější než právě uvedený zbrusu nový Intel. Což je zajímavé i proto, že TDP AMD má být 180W, proti 140W u Intelu, aneb opět prostě nezaměňujte TDP a spotřebu a také nesrovnávejte TDP dvou produktů od dvou různých výrobců, protože jej každý zjevně počítá a uvádí jinak.
Všechny procesory budou dodávané v opravdu cool balení :), nicméně jeho součástí nebude žádný AiO chladič, jak se spekulovalo. Údajně jen upínka pro vodní AiO od ASETEK, který je partnerem AMD. Pokud jde o chlazení, tak je to velmi častá a oprávněná otázka vzhledem k fyzickým rozměrům procesorů, jež jsou prostě 2x větší než mainstreamové RYZEN. Pochopitelně na tyto procesory nepůjdou současné klasické vzduchové chladiče, protože mají malé základny, ale minimálně NOCTUA, Arctic a CoolerMaster už mají přichystaná řešení přímo pro ThreadRipper. Prim však budou hrát AiO, což vzhledem k cenám platformy docela chápeme. Mnoho modelů AiO má totiž poměrně velkou tu základnu vodního bloku a většina tak, že kryje ty 4 (ano 4!) čipy uvnitř pouzdra CPU a tak budou použitelná s odpovídající upínkou. Výrobci AiO tedy budou dodávat pro modely, kde to bude možné, upínku pro X399 platformu (pokud jde o návrh ASETEK tak upínka by měla být dokonce u CPU od AMD) a tak chlazení těchto procesorů nebude problém.
Nabídka AMD X399 základních desek nebude kdovíjak široká, nicméně to není ani nabídka Intel X299. Každý z výrobců představí 2 až 3 modely ze kterých budeme vybírat, většinou se budou lišit hlavně designem a zaměřením (tedy i výbavou). Ale o tom už jsme vám říkali:
A kdy si to tedy budete moci koupit? AMD uvádí, že procesory, desky i nějaké chladiče, vše bude dostupné od 10.8.2017 v obchodech, tedy pokud jde o 1950X a 1920X modely. Ten základní 8jádrový 1900X dorazí 31.8.2017. Mezitím se spekuluje o tom, že kromě těchto "X" verzí existují i verze bez X, tedy s nižším taktováním a za nižší cenu, ale to zatím nemůžeme potvrdit (ani vyvrátit).
Každopádně po mnoha mnoha letech se AMD vrací na úplný procesorový vrchol a nabízí skutečný high end, který v mnoha ohledech dokonce aktuálně předčí nabídku Intelu. Historie se tak opakuje! Fakticky v současnosti bude RYZEN TR 1950X i vůbec nejvýkonnější desktopový procesor na trhu, protože Intel ty své 16/18 jádra Core i9, které by mu měly konkurovat a potenciálně jej i překonat (možná), uvede až někdy ke konci tohoto roku v Q4! Ve vzduchu však visí otázka, že pokud opravdu mají ThreadRipper procesory uvnitř hned 4 čipy, kdy fyzicky to až tak velké překvapení není, protože serverové AMD EPYC procesory, které mají stejné pouzdro i patici (do X399 ale EPYC osadit nelze), tak AMD může později uvést tyhle procesory s 24 až 32 jádry a definitivně tak převálcovat Intel. Jak reálné to je nevíme, ale technicky to možné prostě je a už v tuto chvíli fyzicky ThreadRipper uvnitř 4 čipy s 32 jádry má, jak bylo demonstrováno (a možná to AMD nechtělo ještě prozrazovat). Aktivních je ale v současnosti pouze polovina, tedy maximálně 16jader/32 vláken. I tak je to ale téměř 2x větší výkon za o polovinu nižší cenu, než jsme dosud měli k dispozici s minulou generací (Intel Core i7-6950X) ....
Radujme se, konkurence je zpět a pořádně toho využijme, protože situace se nemusí hned tak opakovat ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|