Do redakce se nám dostaly dvě novinky od ASUS. Jeho vlastní AiO kapalinové chladiče pro procesory.
ASUS stejně jako další tradiční výrobci počítačových komponent pomalu rozšiřují své portfolio a nabídku produktů tak, abyste si brzy mohli celý PC poskládat jen na jedné značce. ASUS k tomu má už velmi slušně nakročeno. Dalším příspěvkem jsou kapalinová AiO chlazení, která ASUS oznámil už začátkem roku, ale na český trh se dostávají teprve v těchto týdnech. DDWorld.cz má obě novinky k dispozici a už připravujeme testy. Nicméně pro nedočkavce tu máme první dojmy.
ASUS přichází s dvojicí modelů, které se liší designem bloku a designem ventilátorů. Obě řešení ale mají unikátní prvek v podobě OLED displaye na bloku. Samozřejmě nechybí RGB podsvícení a vše je plně nastavitelné. V obou případech je technickým základem AiO ten od ASETEKu, takže oba chladiče jsou univerzuální, použitelné na všechny současné AMD a Intel platformy, včetně AMD TR4 (Threadripper), kde se upínají pomocí té upínky, kterou AMD přidává k procesorům v balení. Nicméně blok nekryje celou plochu Threadripper procesorů. ASUS bude obě verze nabízet ve dvou velikostech výměníků.
Levnější RYUO je k mání ve 120mm a 240mm verzi, dražší RYUJIN je pak ve verzi s 240mm a 360mm výměníkem. Pro srovnání máme na DDWorld.cz oba modely ve verzi s 240mm, tedy dvojicí 120mm ventilátorů.
DDWorld.cz testuje snad každý nový AiO chladič, který na trh dorazí. Takže máme více než slušný přehled a vy také, pokud nás čtete pravidelně. Asi víte, že osobně považuji za nejhezčí AiO současnosti modely od NZXT řady KRAKEN X, které mají unikátní RGB a design bloků.
Nicméně hezkých a výkonných AiO je na trhu celá řada a upřímně se funkčností, výkonem moc neliší, protože většina používá tentýž funkční design od stejného výrobce (v drtivé většině případů jde o ASETEK). V čem se tedy jednotlivý výrobci snaží odlišit, je design bloku a ventilátor.
ASUS jde na to úplně stejně. Na základě AiO chlazení od ASETEKu, udělalo vlastní design ventilátorů a bloku a musím říci, že docela konkuruje NZTX, pokud jde o design. Pěkné RGB podsvícení je základ, ale parádním prvkem je integrovaný 1,77“ barevný OLED display přímo na bloku! Tam si tak můžete promítat, co jen je libo. Jakýkoliv obrázek či text, ale také technické informace, jako teplotu, takty atd. Velmi pěkné!
ASUS také osadil výměník vlastními 120mm ventilátory vlastního ROG designu s vysokým statickým tlakem a průtokem vzduchu. Nejsou ale úplně zaměřené na co nejtišší provoz.
V nabídce je ale ještě druhý model AIO, který sie používá také ASETEK konstrukci, ale ASUS ji rozšířil o vlastní prvek. Asi si říkáte, když plocha bloku je stejná, proč je ten blok tak obrovský. Inu je to proto, že pod nám je 60mm ventilátor!
Ten má za úkol ochlazovat okolí procesoru, včetně pasivů napájecí kaskády. A samozřejmě to má přínos, protože jinak průtok vzduchu s AiO v okolí CPU je obvykle minimální. Jinak má stejně jako RYUO model také RGB podsvícení a ten 1,77“ plně ovladatelný OLED display.
RYUJIN se ale liší ještě v jedné docela podstatné věci. RYUO používá levnější ROG ventilátory, ovšem u RYUJIN ASUS vsadil na to vynikající ventilátory od NOCTUA. Tedy ne přímo ty nejnovější super ventilátory STEROX, ale na iindustrial PPC modely, které NOCTUA optimalizuje pro maximální výkon, extrémní životnost i pro průmyslové nasazení. Že jde o naprostou špičku se nebude asi nikdo přít. ASUS přidává dva 120mm NOCTUA iPPC-2000 PWM v balení, které nabízí opravdu extrémně vysoký průtok vzduchu, ovšem při stále solidní hlučnosti a dlouhé životnosti.
Oba chladiče už testujeme, asi příliš nepřekvapí, že výkonově se proti jiným 240mm AiO výrazně lišit nebudou, ale zejména RYUJIN je velmi zajímavý použitými ventilátory NOCTUA a také ventilátorem ochlazujícím okolí CPU. Musím říci, že je to celkově asi nejzajímavější AiO na současném trhu. Vše korunuje v obou případech ten parádní OLED display, kdy se mi zase designově líbí RYUO verze.
Z hlediska výkonu a provozu sice RYUO z řady podobných 240mm AiO nevystoupí, ale designově má NZTX a jeho KRAKEN silnou konkurenci. RGB je hezké, ale OLED display je nová liga :). Asi se ptáte, zda to má všechno nějaký háček. Bohužel má.
Cena je opravdu hodně vysoká a ASUS tomu moc nepomáhá zárukou, která je „jen“ 3 roky v obou případech, což je rozhodně méně, než má konkurence, dnes i s 5ti lety. Oba chladiče se ve 240mm verzi pohybují cenově kolem 5299 korun vč. DPH, což z nich dělá suverénně nejdražší 240mm AiO na trhu. Ten OLED display prostě něco stojí :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|