Již dříve jsme vás informovali o problému AMD s procesory Phenom týkající se L3 cache. Problém je vážný.
Odhalená chyba v revizi B2 procesorů AMD Phenom je bohužel vážnější, než se zdá. Podle potvrzených zpráv od samotného AMD k její napravení nestačí pouze úprava BIOSu základních desek. Ta totiž řeší problém jen částečně. V současné revizi B2 jader Barcelona má L3 cache nepříjemnou chybu. Logika ovládající tuto část čipu způsobuje nestabilitu a navíc snižuje výkon. U rychlejších procesorů, počínaje 2,4GHz modelem, je to více znatelnější.
Pro současné modely serverových i desktopových čtyřjádrových procesorů toho již nelze příliš udělat. AMD jen vydalo specifikace potřebných úprav BIOSU. Navíc dává výrobcům desek a potažmo majitelům procesorů a základních desek na výběr. AMD totiž podle vlastního vyjádření chce dát možnost výběru, zda někteří neobětují stabilitu pro výkon. Oprava, která vyřeší jak problémy se stabilitou, tak problémy se sníženým výkonem a vůbec možnost vydání rychlejších modelů AMD Phenom, totiž bude přítomna až v revizi B3 procesorů AMD. Ty na trh přijdou až během 1Q příštího roku. A co to všechno znamená?
AMD de facto zastavilo prodeje svých čtyřjádrových procesorů. Problém se stabilitou je průšvih zejména v serverové oblasti. Procesory tak musí jet na nižších frekvencích, což je ale na úkor výkonu. Očekávané slabé prodeje čtyřjádrových AMD na desktopu díky teprve rozjíždějící se výrobě jistě utrpí také. Pro AMD, které na dobrý start nové generace K10 spoléhalo, je to celkem citelná rána, ať už představitelé AMD mlží jakkoliv. Je s podivem, že se takovouhle závažnou chybu nepodařilo lokalizovat dříve. Už tak dost velké zpoždění AMD Phenom dále narůstá. AMD de facto uvede své čtyřjádrové procesory v sehnatelném a použitelném stavu s ročním zpožděním.
Zatímco většina z nás se ze stávající situace příliš neraduje, protože dobře ví, co to znamená, jsou tu i tací, kteří jásají. Jásot je přejde, po zjištění, že Intel nemá důvod k jakémukoli snižování ceny svých nových 45nm procesorů. Intel z celé situace bude profitovat nejvíce. Jak s oblibou připomínám, mluvit o Intelu a AMD jako konkurentech bylo vždy trochu přitažené za vlasy, srovnáme-li velikost a možnosti obou firem, tak je to mluvit o týmech F1 s rozpočetem 400 milionů a 80 milionů dolarů, jako o přímých a vyrovnaných konkurentech. Stávající situace však AMD rozhodně nenahrává pro zlepšení jeho situace a nic proti Intelu, ale stávající situace vůbec nenahrává vývoji na trhu. Radost z problémů AMD tak může mít jenom jedinec s notně pokřiveným viděním světa. Zůstává jen otázka, proč se AMD snaží být za každou cenu tak inovativní. Konstrukce jeho procesorů je už roky před Intelem, včetně stávajících Core. Nicméně vzpomeňme, jak dlouho trvalo AMD odladit integrovaný řadič, výrobní postup procesorů s integrovaným paměťovým řadičem a podobně. AMD nehodlá ze svého zaměření slevit ani na technologii K10, i když to bude znamenat problémy s odladěním novinek.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|