Procesorový čip je extrémně komplexní produkt. Problémy 13000K/14000K série jsou výrobní vadou.
Celá věc trochu připomíná českou klasiku:
Kontrolní otázka, soudruzi. Co udělá náš dobře známý samopal vzor 24, když ho ponecháme na větru a dešti? No? Zrezaví, ne vole? Zrezaví, správně. A co hlavně? No koroduje, vy tupci! :).
Takže co se stane, když necháte procesor Intel normálně běhat v počítači? No zoxiduje :).
Intel se snaží problém bagatelizovat, ale partneři jsou z jeho přístupu hodně nešťastní. Poškozuje je na mnoha úrovních. Pro Intel ale fakticky neexistuje žádné dobré řešení. Jednoduše nedokáže všechny problematické kusy vyměnit, nemluvě o tom, kolik by to všechno stálo. A tak se jednoduše snaží problém v tichosti vysedět a přečkat, než skončí záruční lhůty. Ovšem v posledních dnech se objevily podrobné zprávy a analýzy, které odhalují nejpravděpodobnější příčinu problémů.
Výrobní chyba!
Za vším stojí relativně malá, ale zjevně zásadní výrobní chyba. Podle všeho dochází totiž k oxidaci mědi uvnitř procesoru během jeho provozu, což je pochopitelně velký problém pro funkčnost. Podle podrobných testování a zkoumání poškozených čipů, je tohle nejpravděpodobnější příčina selhávání Intel procesorů a vysvětluje vlastně všechno.
Oxidace se u mědi projeví v delším horizontu a samozřejmě vzniká rychleji u těch kusů, které jsou provozovány ve vyšší zátěži, a tedy na vyšších teplotách. Současně to vysvětluje, proč ne všechny procesory mají stejné potíže, protože oxidovat mohou různé části čipu různě a tím pádem se projevy nestability mohou projevovat různě. Každopádně čím vyšší teploty a větší teplotní výkyvy s tím spojené, tím je proces oxidace rychlejší. Není tedy divu, že se nejvíce problémů objevuje právě u Core 13000K a 14000K modelů. Především to ale vysvětluje, proč se začínají ve velkém objevovat potíže i u těch kusů těchto procesorů, které žádnému masivnímu přetaktování vystaveny trvale, či dokonce vůbec, prostě nebyly. Jako první sice začaly odcházet ty dlouhodobě taktované (ať s vědomím či nevědomím uživatelů), nyní už odcházejí ale i ty netaktované. Prostě oxidace je proces, který chce čas, ale pokud je to chyba ve výrobě, mají ji prostě všechny kusy, nejen „K“ edice.
Intel se snaží problém bagatelizovat
Společnost Intel se snažila mlčet k celé věci, jak to jen jde. Není prostě divu. Partneři hlásí velké množství poškozených procesorů, mnozí jsou nuceni měnit celé systémy. Problém se navíc netýká jen desktopů, ale i mobilních verzí i když v menším měřítku, kdy napětí a proudy jsou u nich nižší než u desktopu. Ale začíná se to projevovat i tak u stále většího množství mobilních variant. A je zjevné, že poškozených a problémových čipů bude rychle přibývat. Je také jasné, že ta výrobní vada je prostě u všech Core 13000/14000 modelů. A je pravděpodobné, že se časem také u většiny projeví.
Rychleji se pochopitelně z principu objeví u výše taktovaných modelů provozovaných s vyššími napětími. Nelze ale vyloučit, že časem se prostě projeví u všech i nejníže z výroby taktovaných kusů. Intel sice oficiálně oznamuje, že prý to řeší a vydává nové schéma pravidel napájení a proudů a nutí výrobce desek k implementaci omezených napětí a proudů, což snižuje dříve prezentovaný výkon procesorů. Nicméně realitou je, že nic z toho není skutečné řešení. Jednoduše jde o fyzický HW problém a pokud oxidace u daného kusu je a postoupila tak daleko, že je čip nestabilní, žádný firmware a SW úprava už to nevyřeší. A protože procesor není kus plechu, kde můžete „rez“ oškrábat a znovu jej natřít, tak oprava prostě není možná.
Intel se evidentně dodatečným snížením napětí a taktů jen snaží oddálit, kdy se oxidace projeví u Core 13000/14000 modelů. Nadále platí, že čím výše bude takt, a tedy i napětí, tím rychleji se problém oxidace objeví a projeví. Intel tedy může doporučit nyní snížení napětí, proudů a také taktů CPU i pamětí, aby tím snížil ten fyzický dopad na čip a oddálil oxidaci a její negativní projevy, ale to pochopitelně není oprava ani skutečně řešení.
Řešením by bylo kompletní stažení všech čipů
a jejich náhrada. A to se nestane!
Je stále jasnější, že problém se logicky týká prakticky všech Core 13000/14000 procesorů, protože chyba je výrobní/designová u samotného čipu. A nedá se nijak dodatečně u již vyrobených kusů opravit. Může ji jen zpomalit, kdy osobně jsem se nedozvěděl, za je možné jí tím zabránit zcela, nebo prostě jen oddálit nejhorší projevy.
U níže taktovaných čipů se tak předpokládám nemusí projevit roky. U výše taktovaných už se ale projevila nebo brzy projeví. Intel se tak evidentně hlavně snaží oddálit ty problémy až za dobu záruky. Už nyní není schopen a pochopitelně z hospodářských důvodů ochoten nahrazovat všechny problematické kusy a řešit všechny reklamace. A jeho přístup se opravdu hodně nelíbí OEM partnerům i firmám, které s procesory a systémy na nich teď mají potíže. Někteří už tak dokonce přechází k AMD, a to vůbec poprvé. Jenže Intel ví, že má většinu na trhu jistou, ať si OEM prskají, jak chtějí. Jednoduše AMD nemá výrobní kapacity na to, aby za současné situace dokázalo obhospodařit více jak 25% natož třeba 30% a více trhu s x86 procesory. A to je věc, na kterou Intel naprosto spoléhá a důvod, proč má vůbec pozici, jakou má. Ví prostě, že opět sice ztrácí další kus už tak malé důvěry ve firmu Intel, ale protože na x86 procesorovém trhu vyrovnané konkurenční prostředí nemáme a podíly na trhu jsou dané výrobními kapacitami nikoliv kvalitou a nabídkou produktů, nemá moc důvodů se o svou pozici celkově moc obávat.
Je pro něj tak výhodnější k celé věci hlavně mlčet, nebo jen mlžit a tvrdit, že firmware a změna napětí to vyřeší a samotnou oxidaci prý vyřešil už loni. Také v tom klidně může nechat dál partnery a OEM výrobce koupat. No a pokud se mu podaří problémy většiny vyrobených kusů procesorů Core 13000/14000 oddálit tak, že se projeví za pár let, tedy už bezpečně po záruční lhůtě, může na tom naopak vydělat. Zákazníci budou nuceni koupit novou platformu Intelu dříve. Samozřejmě nikde není napsáno, že ta nebude mít problémy taky. V posledních letech utrpěla pověst Intelu kolem spolehlivosti jeho produktů celou řadu ran. Každopádně vše tedy nasvědčuje tomu, že Intel jednoduše u Core 13000K/14000K speciálně hnal věci příliš daleko a vědomě navíc toleroval i další překračování limitů ze strany partnerů, zejména výrobců desek. Dělal to však záměrně, protože bez toho by nebyl výkonem ani na dohled konkurenčním AMD RYZEN modelům, když už jim navíc nedokáže konkurovat v ničem jiném. Zkrátka a dobře, takhle to vypadá, když se věci ženou výše a dále, než by bylo vhodné. Jenže Intel prostě neměl na výběr. Je otázkou, zda se to u nadcházející generace procesorů změní, kdy vše zatím nasvědčuje tomu, že Intel bude muset hnát na limity i ARROW LAKE (Core Ultra 200 sérii).
AMD si za léta kdy dodává povedené procesory ZEN na trh nedokázalo zamluvit dostatečnou kapacitu u TSMC a to to byla taková obchodní součinnost, významný parner, nejlepší partner, speciální přístup a můžeme v těch kolovrátkách pokračovat.
Výsledek je takový, že výrobci uvádí na trh třeba herní notebooky bez těch super Radeonů, které svět neviděl, na servery si zákazníci radši zakázkově nechávají vyrábět ARM CPU, Radeon v SoC řešení v mobilech je v prachu, v AI bere AMD drobky a v AMD se stále slaví úspěch ZEN architektury, jenže z té se věčně žít nedá.
Čeká nás v příštích týdnech kolo výsledovek a na AMD se čeká víc než na jiné firmy, tak jaký to bude sešup? Doufám, že výsledkovka bude pozitivní, ale můj optimismus pomalu vyprchává.
??? Dostatečnou kapacitu? To by AMD muselo mít 2/3 kapacit celého TSMC a pak možná by dokázalo obhospodařit 50% trhu s x86 CPU + ty trhy co AMD dělá dnes v dalších oblastech. Tobě prostě nedochází jaké kapacity má Intel .... AMD nemůže mít větší kapacity a TSMC je pro něj taky nemá ... prostě ty kapacity kterými by AMD mohlo konkurovat Intelu jednoduše neexistují ... AMD se u TSMC musí dělit s Apple, Qualcomm NVIDIA a dnes i Intelem, můžeš mě říci, jak by dokázalo AMD přesvědčit TSMC, aby mu dalo většinu všech kapacit a vykašlalo se na Apple, NV a spol? A ti by vyráběli své čipy kde?
Já sem ale o žádných procentech nemluvil, 50% jste si tu zase vyfabuloval sám. Když jsem před léty zde psal, že AMD je neschopné v zamlouvání kapacit, tak sem byl blázen, nereflektuju fakta, objektivně to a to, vždyť ty kolovrátky známe, bylo to v době kdy AMD mělo roční výhled tržeb cca 13mld $.
Od té doby do spolupráce s TSMC nastoupilo spousta nových zákazníků, kteří v té době u TSMC měli velmi malé alokace a nebo žádné (namátkou Google, MS, Amazon, Intel, ehm. ) no a nebo tam byly firmy, které měly významné alokace a nyní mají NULU - napovím Huawei....
A vy neustále točíte deskou, že AMD je spokojeno, není možné si vzít více prostoru na výrobu.
Realita je taková, že AMD je jedna z mála firem, co je v tomto vyjednávání absolutně neschopná a její business na to dojede. Možná jediná.
Potřebuje firma XYZ větší kapacity? Vyjedná si je, ano trvá to měsíce, kvartály, možná roky, potřebuje je AMD, aha nejde to a nebo to vlastně dle "insider" informací ani nechce, jsou spokojeni s tím kde jsou. A proto taky tu a tam nějaký člen vedení prodá balík akcií
A ja som si myslel že to bude tym vysokým napätím čo do toho Intel tlači, 1,9V! Take vysoke napätie bolo šialenstvo aj pri 65nm technologii a nie to u 10nm, ale kto vie možno sa mýlim a 1,9V do CPU je fajn
Keby to aj bola pravda, tak opotrebenie, ktore v CPU uz nastalo, je podla mna nevratne.
Takze aj keby ten zazracny update mikrokodu fungoval a vydali ho zajtra, opotrebenie a riziko nestability procakov bude zavisiet od toho, ako dlho boli prevadzkovane s vysokym napatim...
No pak ten kdo už ta CPU má by měl nastavit zápornej offset než bude mikrokód. Alespoň u AMD mě to snížilo i frekvence tudíž předpokládám, že u Intelu by to mohlo být snad podobné a sníží se o ten offset i ty interní voltáže na boost?
Intel bagatelizuje, jiní zveličují. Viz dnešní článek k tématu na Cnews, konkrétně v druhé polovině článku se věnují problémům s oxidací v prvních sériích 13. generace z roku 2022. 14. generaci problém s oxidací minul.
Me to proste prijde ze v dnesni dobe na procesory jen AMD. Intel ma takovych problemu ze se to proste nevyplati kupovat.
Kazdemu cloveku tohle dneska proste dojde nic vic nic min.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář!