Skutečné testy funkčního procesoru AMD architektury Bulldozer tak, jak přijde na trh.
Po sérii nechvalně známých a značně pochybných „bobr-testů“, kterými českému IT bohužel dělá ostudu po celém světě nechvalně známý manipulátor a pohádkář z jistého českého magazínu, se na internetu konečně objevily pořádné testy, skutečně funkčního vzorku nového procesoru AMD.
Mnozí si vzpomínáte, že jsem vás varoval, abyste nevěřili různým testům, které jsou buď vymyšlené, nebo udělané na procesorech, které nefungují korektně a tak dále. Bohužel někteří šířili podobné bludy dál a k tomu přidali vlastní důvody, proč AMD vydání 32nm procesorů AMD zdržuje. Ten kdo zná pravý výkon nových procesorů AMD, tak ví, že žádný problém s výkonem nemají, odložení vydání je nemilé, ale má velmi racionální důvod. Nicméně aby AMD zabránilo dalšímu šíření dezinformací a blábolů, tak se, samozřejmě náhodou ;), dostal plně funkční vzorek do rukou důvěryhodného magazínu DonanimHaber. Ten pravděpodobně dostal od AMD svolení ukázat pár skutečných čísel, co skutečně nový procesor proti konkurenčnímu Core i7-2600K, ale také Core i7-990X, dokáže.
Nicméně stále mějte na paměti, že se nejedná o finální výrobek a hlavně podpora ze strany základních desek není zcela 100%, ale to se zavčasu doladí. I tak jsou ale výsledky tohoto procesoru na pouhých 3,2GHz, hodně solidní.
Na druhou stranu, pokud jste se nenechali „obrbnout“, tak pro vás nejsou žádným překvapením. Jistě si pamatujete, jak jsem vám před několika měsíci říkal, že o výkon nových procesorů AMD nemusíte mít obavy a rozhodně nebudete zklamaní. Říkal jsem, že v určitých oblastech má Bulldozer skutečně pozoruhodný výkon, v dalších oblastech je to horší, ale celkově má na to, aby některý ze špičkových modelů usiloval o pozici nejvýkonnějšího procesoru na trhu i proti Core i7-9xx procesorům, i když jen těsně, protože nemá výhodu tříkanálového řadiče pamětí.
Nicméně hlavní konkurencí AMD Bulldozer FX-8xxx procesorů jsou Core i5/7-2000 do LGA 1155. A v mnoha testech dokáže nový procesor AMD FX-8130P (3,2GHz), který je směřován přímo proti Core i7-2600K (3,4GHz), porazit tento konkurenční model! A to jsme tady dlouho neměli, aby AMD dokázalo Intelu konkurovat, natož jej porazit, na stejné, či dokonce nižší frekvenci! A znovu připomínám, že oba procesory jsou 32nm oba se tváří jako 8 jádra jen se k těm 8 jádrům každý z výrobců dostává jinak. AMD na to jde cestou modulů tvořených vlastně 1+075jádra a Intel to dělá 4 jádry a 2 vlákny pro každé z nich. Ale je to skutečně hodně vyrovnaný souboj.
Pokud jste si zvykli na skvělé přetaktování procesorů AMD, tak u 32nm Bulldozerů nebudete zklamáni a bez problémů zvládne frekvence kolem 5GHz i výše. AMD navíc pro OC své procesory a platformy nezamyká. Nový procesor má samozřejmě i velmi propracované TURBO a také šetřící funkce. Nová je celá řada instrukcí, včetně moderních AES, které AMD doposud chyběly a v některých aplikacích to je hodně znát, ale má také nové „AMD x128“ – 128bit zpracování. Procesory jsou samozřejmě vyladěny na použití s AMD 9xx deskami s AM3+ paticí, nicméně půjdou osadit i do některých AMD 8xx desek, ale ne do všech, což je jedna z věcí, na které se pracuje!
Co se týká vydání procesorů, tak zpoždění je jistě nemilé, právě proto, že jde o vynikající konkurenci k Sandy Bridge procesorům Intelu, ale důvod zpoždění je racionální. AMD sice není moc rádo, když se to ventiluje, na druhou stranu já osobně nevidím nic špatného na tom, když se na rovinu řekne, že problém je výrobní. Na to, že AMD sotva s 32nm začalo, tak je vyladěná celkem dobře, ale přeci jen jste si všimli, že ani nové Llano A8-A6 procesory nejsou zrovna dokonalé, protože i přes poměrně nízkou frekvenci mají základní napětí strašně vysoko. Llano jsou ale poměrně zvládnutá architektura osvědčených Athlon II procesorů, ale AMD Bulldozer je zcela nová věc. Takže první revize AMD Bulldozer se prostě nedaří vyrábět v plně funkční podobě v takových počtech (tedy s takovou výtěžností), aby stálo za to je začít prodávat. AMD potřebuje dosáhnout skutečně vysoké výtěžnosti. Zatímco konkurenční Intel si může dovolit výtěžnost třeba 60%, protože má 4 továrny jen na 32nm čipy, AMD má továrnu jednu a ta se navíc musí částečně přebudovávat a ještě se ta výroba dělí mezi Llano a Bulldozer čipy. A protože Llano je zcela zásadní produkt, který směřuje na rozdíl od letošního Bulldozerů i do mobilní platformy, která tvoří 70% odbytu PC, a i na desktopu je majoritní, je jasné, že Llano má prostě přednost. Takže než by AMD vyrábělo s 80% výtěžností Llano a jen třeba se 60% Bulldozer (ty čísla jsou jen příklad), tak prostě upřednostní výrobu Llano a doladí výrobu Bulldozeru. To je celý problém odkladu vydání. Ale je to stará známá bolístka AMD, prostě výrobními možnostmi a prostředky se nemůže Intelu vůbec rovnat, takže musí řešit podobné věci, které Intel řešit nemusí.
Každopádně, aktuálně je termín vydání nových procesorů buď konec srpna (to je nejbližší možný termín), nebo v průběhu září, kdy se mimochodem se slušnou pravděpodobností objeví i první z nových Radeon HD 7000 grafik. Jak jsem psal dříve, z výkonu nových AMD procesorů nebudete zklamáni, samozřejmě pokud nečekáte o 50% vyšší výkon :D. Zklamáni jsme jen těmi odklady, což samozřejmě nahrává Intelu, který mimochodem má v záloze rychlejší Core i5/7 modely, kterými bude novým modelům od AMD konkurovat. A bude to slušná cenová bitka, ale výkonově vypadá Bulldozer od AMD přeci jen procesorově silnější než Sandy Bridge do LGA1155, i když to Intel nijak netrápí.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|