Konečně se dočkáme konkurence k Intel Sandy Bridge procesorům do LGA 1155.
Nedávno jsem vám poměrně obsáhle popsal, co má být Bulldozer procesor zač, co můžeme a nemůžeme čekat a také ukázal pěkných pár nových slidů a informací o samotných čipech:
Byla z toho zajímavá diskuse, kdy mnozí zjevně zjistili, že poněkud ignorují vývoj a myslí si, že multijádrové aplikace tu nejsou, nebo že jich nepřibývá. Tak jako tak, nás zajímá hlavně, kdy si nové procesory budeme moci koupit. Vypadá to konečně, že se věci daly definitivně do pohybu a uvedení nových procesorů střední třídy na trh, je na spadnutí. A na konci září by měly být první procesory dostupné v obchodech. Osobně počítám se širokou dostupností začátkem Října.
Pro AMD je Bulldozer velmi významný počin. Je to první naprosto nová architektura od uvedení architektury K7 v roce 1999! Ty následující K8 a včetně K10 (což je však mylně používané označení pro současné CPU), jsou stále s K7 hodně podobné. Bulldozer je naprosto nová architektura a naprosto nový přístup k modernímu CPU. Jak víte, Bulldozer je vlastně označení dvoujádrového modulu.
Tento koncept u AMD dlouho ladili. První koncept byl zcela odlišný od toho současného. AMD dokonce mělo koncept postavený na 45nm se zcela samostatnými 8 jádry, ale nebyl konkurenceschopný. Takže se zahodil a přišlo se s novým. Finální podoba Bulldozeru je tak zcela odlišná od toho, jak to bylo prezentováno ještě před 2 lety. Výsledkem je kompromis, kdy dvě menší procesorová jádra se dělí o určité prostředky. Spolu by měly být ale efektivnější, než jedno větší jádro a zaberou prý jen o 12% více prostoru, než to jedno jádro. Díky moderním aplikacím ale nabídnout vyšší výkon a lepší efektivitu včetně té provozní. Jak to skutečně vypadá v moderních aplikacích, se brzy budeme moci konečně přesvědčit.
Již příští týden začne AMD naplno dodávat čipy partnerům, takže lze očekávat, že uvedení na trh proběhne kolem již několikrát spekulovaného 19.9.2011 a dostupnost procesorů bude tedy nejdříve koncem září, či určitě začátkem října. Na trh by měly dorazit dva modely od každé řady. Tedy 8jádrové AMD FX-8000 s cenou maximálně 280 dolarů a konkurencí k Core i5-2500K a Core i7-2600, 6jádrové AMD FX-6000 s cenou do 200 dolarů jako konkurence běžným Core i5-2000 a 4jádrové AMD FX-4000 s cenou kolem 150 dolarů jako konkurence Core i3-2000 procesorům. Základní desky AMD 900 AM3+, které jsou pro tyto procesory udělány, už jsou na trhu.
Kompatibilita by měla být i s některými AM3+ modely postavenými na AMD 800. U desek AM3 na AMD 800 bude kompatibilita model od modelu a nyní vám nejsem schopen říci, zda v tom a v tom pojede. I tak je skoro zázrak, že procesor zcela odlišné koncepce a architektury stále používá v podstatě stejnou patici, která tu je s námi už celou řadu let. Osobně si myslím, že je to ke škodě samotnému CPU, ale asi je to proto, že AMD si nebylo jisté, zda uvedené CPU se neprotáhne a tak nechtělo hnát na trh nové desky s novými čipsety a zcela novými paticemi. To si tak nechalo na příští rok, kdy se představí vylepšená architektura Bulldozer a druhá generace 32nm čipů AMD do patice FM2, ale to ještě bude minimálně rok trvat a do té doby do AM3+ dorazí ještě výkonnější modely novější revize, než ty, které nás čekají při uvedení.
Nečekejte nejvýkonnější procesory na trhu, tuto pozici nemohou Bulldozery zastávat, protože mají jen dvoukanálový řadič pamětí a jsou stejně velké, jako ty současné mainstreamové modely. Je to prostě střední třída pro desktop s cenou maximálně 280 dolarů. High-end dnes tvoří výhradně Intel se svou tříkanálovou X58 LGA1366 a brzy s novou čtyřkanálovou X79 LGA 2011 platformou, které cenově začínají právě na těch zhruba 300 dolarech za základní model a pokračují přes 500 až k 1000 dolarům. Bulldozer FX do AM3+ je konkurencí k Sandy Bridge do LGA 1155 a to je něco, co dnes na trhu nemáme. Nedělejte z Bulldozeru ale zachránce světa, je to jen procesor od menšího výrobce, který má nabídnout alternativu k tomu, co už tu máme a +/- stejný výkon, ale snad za lepší (=nižší) cenu, než tu máme :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|