AMD si ohledně vydání nových 32nm procesorů nové architektury dalo trochu více na čas.
Jak už víte, proti plánu se nakonec Bulldozer procesory AMD neobjevily v červnu. Důvodem je hlavně nevyladěnost 32nm procesu, orientace AMD na mainstream a APU procesory, které tvoří hlavní oblast zájmu AMD a proto jim dala ve 32nm výrobě přednost, před náročnějšími Bulldozer modely.
32nm výroba ale stále není vyladěna, což vidíme koneckonců i na jednodušších Llano procesorech, které s poměrně běžnými frekvencemi potřebují vysoké napětí. 32nm výroba tak není ve stavu, jak AMD doufalo, že bude, a tak první Bulldozer čipy půjdou na trh s nižšími frekvencemi a tedy nižším výkonem, než AMD čekalo. Rozdíl proti očekávání bude zhruba 15%. Toto číslo platí jak pro nové serverové Opterony, tak pro nové desktopové FX modely.
Každopádně AMD si prostě nemůže další zpoždění a čekání na vyladění 32nm výroby dovolit, takže to prostě vydá. Naštěstí nejde o tak velký průšvih jako u první generace Phenomů, kde bylo zpoždění i propad výkonu proti očekávání mnohem masivnější a bolestnější. AMD navíc maká na vyladění a už v tuto chvíli prý další revize a další vylepšení přinášejí výsledky. Takže už v Q4 letošního roku bychom se měli dočkat původně plánovaných frekvencí a v Q1 2012 půjde AMD ještě výše. TOP model, který je nyní plánován pro vydání je v revizi B2 a je to model FX-8130P. V samém závěru roku ale vyjde FX-8150P v revizi C0 s frekvencí minimálně o 200-300MHz vyšší a stejným TDP. V průběhu Q1 2012 pak dorazí FX-8170P s dalšími 200-300MHz frekvence navrch a stále se 125W TDP.
V současnosti AMD také rozjíždí doufejme že již naplno přípravy na vydání a prozatím si zakroužkujte v kalendáři datum 19.9.2011, což je nový den "B" (Bulldozer). Nutno říci, že AMD si nemůže příliš dovolit další zdržení, protože AMD AM3+ FX platforma je konkurencí pro mainstreamové Sandy Bridge LGA 1155 a ty v současné době stále tvoří téměř špičku na PC platformě. Intel ale na konec září chystá vyšší high end platformu X79 a téměř 2x tak velké procesory než jsou mainstreamové modely Sandy Bridge LGA 1155 nebo AMD FX AM3+. Je asi celkem pochopitelné, že mnohem lépe bude vypadat v recenzích výkonové srovnání AMD 900 AM3+ vs Z68 LGA 1155 před tím, než Intel vydá X79 LGA 2011 platformu.
Bohužel Bulldozer není hlavní zájem AMD. Tedy přesněji řečeno, samotná architektura ano, ale čipy pro cenový segment 200-300 či více dolarů bohužel ne. AMD se mnohem více soustředí na platformu APU procesory a mnohem větší pozornost obrací na nástupce Llano modelů, tedy model Trinity, který bude mít Bulldozer procesorovou architekturu. AMD prostě chce uspět hlavně v mainstreamu se svými APU, kam soustředí většinu svých zdrojů a vyšší segmenty bohužel nechává ležet ladem a bohužel to nevypadá, že by se chystala i nějaká konkurence proti X79 platformě Intelu. Škoda, ale je to vzhledem k nesrovnatelným finančním a dalším zdrojům obou společností celkem pochopitelné. Dodám snad, že AMD prý hodlá pokračovat ve strategii nejlepšího poměru cena výkon, takže i když nebude mít nejšpičkovější výkon, chce být výhodnější než Intel, což je určitě vítaná strategie pro mnoho ekonomicky uvažujících zákazníků. Nově AMD také zdůrazňuje, opět hlavně v souvislosti s chystanými procesory Trinity, že chce nabízet také vynikající efektivitu, až dvakrát lepší, než u současných APU procesorů.
Každopádně letošní září zatím vypadá výhledově konečně velmi akčně a nové AMD procesory rádi uvítáme, ale z hlediska Top Top určitě zůstanou ve stínu Sandy Bridge-E, i když samozřejmě z hlediska prodejů tvoří Sandy bridge-E mnohem menší trh než masnstream tvořený Bulldozery FX a Sandy Bridge LGA 1155.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|