O odkladu vydání očekávaných procesorů Zambezi jsme vás před nedávnem informovali. Dnes vypluly na internet další informace a vypadá to tak, že procesory vyjdou až téměř za čtvrt roku. Ukázalo se ale i balení, které by mělo dle dostupných obrázků být velmi luxusní.
Zrekapitulujme si důvody, proč AMD svou novou architekturu odložilo o jeden kvartál. Proslýchá se, že důvodem odkladu je nedoladěný výrobní proces. AMD chce být konkurenceschopné a chce nabídnout poměrem cena/výkon lepší procesory než nabízí Intel. Sandy Bridge jsou enormně vydařené čipy, které nabízejí vysoký výkon na takt a předehnat je bude poměrně složité.
AMD se zaměřilo na multi-threading, a tak je již nějaký ten čas jasné, že v aplikacích využívajících méně nebo jen jedno jádro, může nová architektura mírně ztrácet. Již se provalilo, že Zambezi se výkonem na takt nevyrovná v herních a dalších aplikacích, které využívají méně jader procesorům Sandy Bridge. Jak známo, tak AMD nemá ještě dokonale vyladěný 32nm výrobní proces, a proto zvolilo plus mínus další dva měsíce pro vyladění výroby. Další měsíc je určený pro hromadnou výrobu a distribuci do velkoskladů.
Nových procesorů Bulldozer se tedy nedočkáme dříve než začátkem září. A to je pořádný odklad. AMD odkazuje na nutnost odložení vydání tím, že musí vyladit spotřebu a OC potenciál. Řeč padla i o výkonu, ale zde již není co měnit. Prostě na nějaké větší změny by potřebovali více času. Výrobce se tedy zaměří na snížení spotřeby a navýšení frekvencí. Spekuluje se o tom, že procesory přijdou na trh v opravdu vysokých taktech a díky tomu budou schopny slušně zatopit procesorům Sandy Bridge. OC potenciál by dle zasvěcených lidí měl být také velice dobrý, i když je pravděpodobné, že se architektuře od Intelu nevyrovná.
Bulldozer jádra se totiž na trhu objeví v mnohem vyšších frekvencích, než bylo původně plánováno a v základu „pojedou“ rychleji než Sandy Bridge. Vůbec bych se nedivil, kdyby ty nejvyšší verze, které při vypuštění na trh budou dominovat nabídce AMD, byly až 3800MHz bez aktivovaného Turba. S turbem by mohla některá jádra fungovat až na 4300MHz a možná i výše! Ve hře je i to, že se výrobci podaří architekturu pěkně vyladit, aby zvládala frekvence okolo 5,0GHz. To by bylo pro konkurování Intelácké nabídce určitě vhodné. Přesto díky vyšší frekvencím nemůžeme počítat s tím, že by procentuální nárůst frekvence po OC se vyrovnal konkurenci.
Zatím to tak vypadá, že se nové FX procesory vyrovnají Sandy Bridge pouze, když budou fungovat na vyšší frekvenci. Dle informací, které se dostaly ven, to připomíná, že se bude opakovat minulost. Intel bude mít opět efektivnější architekturu, a aby se jí mohla ta od AMD vyrovnat, bude muset fungovat na vyšších taktech. Přesto stále platí to, že výkon v aplikacích využívajících mnoho jader bude dominovat Bulldozer architektura.
V posledních dnech kolují po internetu snímky finálních balení všech verzí, které půjdou do prodeje. Nejvyšší osmijádrové verze budou balené pěkně do plechové dózy.
Jejich design se drží prvně avízovaných krabic, které jsme vám ukázali již na začátku roku. Že se jedná o originální nápad určitě nelze pochybovat. Něco takového asi rádi uvítáme. Bohužel toto bude platit jenom pro osmi jádrové FX verze.
Šesti a čtyř jádrové procesory budou balené normálně do papírových krabic. Ty se drží designu, který byl odhalen již před mnoha měsíci.
Dokonce na internetu se vyskytuje tabulka se všemi procesory FX do patice AM3+, které letos spatří ceníky obchodů. Letos by mělo vyjít celkem osm procesorů. Jejich frekvence zatím nejsou odhaleny, ale víme počet jader, modelové značení a velikost L3 cache vyrovnávací paměti.
AMD FX řada 4000 budou čtyř jádrové čipy a letos se dočkáme dvou variant. 4100 a 4120. Šestijádrové procesory budou jenom dva a stejně jako v případě čtyř jader při uvedení vyjde pouze nižší verze a ta bude značena jako FX-6100. FX-6120 by se na trhu měl objevit až těsně před Vánocemi, stejně jako FX-4120. Překvapením jsou osmi jádrové čipy. Těch se letos objeví rovná čtveřice a dva budou k zakoupení již v září. Budou to FX-8100 a FX-8150. FX-8120 a FX-8170 by měly přivítat obchodní regály koncem roku.
Zdroj: obrázky dle loga webu, DDWorld
AUTOR: Tomáš "holoway" Hort |
---|
Snažím se usměrňovat blogy se články od Vás, čtenářů. Pište o čem chcete, co chcete a jak chcete, ale ať to má hlavu patu ;) Pokud máte dotaz či chcete urgovat vydání článku v blogu, napište mi zprávu přes web nebo na icq. |
|