AMD bude moci bojovat o příčky nejvyšší, pokud vyladí výrobu.
Konečně máme z dobře informovaných zdrojů trochu přesnější informace o tom, jak si nové procesory AMD stojí a hlavně kdy si přijdou sednout do našich PC. Věci se mají takhle, s procesory samotnými v podstatě nic není – výkon odpovídá zaměření. Ale první funkční revize a hlavně 32nm výroba bohužel není ve stavu, aby se procesory začaly hromadně prodávat. A tak AMD tvoří novou revizi. Bulldozer je nová architektura a procesory jsou dost velké. Zatímco AMD Llano se hned ve své první revizi prodávat a vyrábět normálně dá, větší Bulldozer prostě ne. AMD navíc má málo výrobních kapacit a nutno říci, že objemově je pro něj mnohem zajímavější vyrábět menší a jednoduší Llano, než Bulldozer, protože Llano zasahuje celý mobilní segment a největší část desktopového. Bulldozer je z hlediska podílu na prodejích okrajová záležitost. Přesto je zajímavý a to hlavně z hlediska marží v serverech.
Nutno říci, že od začátku bylo trochu divné, že se AMD snaží vydat jako první desktopové procesory nové generace a architektury. Obvykle se totiž vydávaly jako první serverové modely, které mohly běhat na nízkých frekvencích. Ladila se tedy pár měsíců výroba, než se pustily na trh desktopové modely na vyšších frekvencích. U Bulldozerů to mělo být naopak, ale vypadá to, že se záměr nepodaří. Serverové Bulldozery dorazí v září a spolu s nimi i desktopové modely. Alespoň toto je aktuální plán, tak doufejme, že už se měnit nebude.
Pokud jde o výkon AMD Bulldozer, v současnosti koluje venku jen pár nepříliš zdařilých testovacích verzí, které mají mnohé funkční problémy a jejich výkon je všechno, jen ne přesný a odpovídající funkčnímu procesoru. K tomu přidejte špatnou, nebo jen omezenou podporu ze strany základních desek a vyjde vám, jak se dnes dá výkon nových procesorů testovat – blbě a se zavádějícími výsledky. Nicméně mohu vám říci, že výkon nových Bulldozerů je v mnoha oblastech takový, že stále je na pořadu dne boj o příčky nejvyšší. A protože nové procesory Intel SandyBridge-E a celá platforma LGA2011 letos pravděpodobně nedorazí, tak pokud se AMD podaří slušně nová revize, bude moci vydat nejvyšší model Bulldozeru na frekvenci, která by o chlup mohla AMD zajistit výkonový trůn. Netvrdím, že ve všech oblastech, ale mohu říci, že v některých je výkon AMD doslova impozantní. Na druhou stranu v některých oblastech ne, ale už z hlediska architektury je jasné, že AMD se hodně orientuje na určité multijádrové aplikace. Každopádně výkon AMD Bulldozeru rozhodně nebude zklamáním, i když odložení vydání rozhodně dobrému dojmu nepomůže, protože AMD Bulldozer má být přímá konkurence Core i5/i7 Sandy Bridge LGA 1155. A ty jsou tady s námi už nějaký ten měsíc.
Z odložení bezesporu výkonnější, ale také podstatně dražší a energeticky náročnější, platformy Intel LGA 2011 má AMD jistě radost. Alespoň může zauvažovat, jestli by nestálo za to pokusit se konkurovat i této serverové platformě převedené na desktop. Jak už jsem napsal ve vedlejším článku, Sandy Bridge-E a LGA2011 není v podstatě nic jiného, než zdvojená LGA1155 a tedy duální SandyBridge procesor. AMD má úplně to samé v podobě G34 platformy, která by se dala upravit pro desktop úplně stejně. A že by SandyBridge-E měl co dělat. AMD totiž před pár dny předvedlo funkční 16jádrový procesor architektury Bulldozer. A je to pořádný macek. Stejně jako SandyBridge-E, má i tento čtyřkanálový řadič pamětí. Prostě potencionálně přímá konkurence i na desktopu, kdyby se AMD rozhodlo jej dát na desktop k dispozici. Uvidíme.
Zatím bychom ale byli rádi, kdyby už alespoň ty běžné AM3+ FX modely konečně přišly. Takhle nemáme ke Core i5/7 alternativu, přitom víme, že by na ně tyto modely měly a cenový boj by mohl trochu začít. Snad se podaří odladit 32nm výrobu a vychytat mouchy na stávající revizi rychle.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|