Blíží se doba, kdy AMD konečně definitivě stanoví datum uvedení nové generace CPU.
Jistě jste si všimli, že pokud jde o přesný termín uvedení nové generace procesorů, na které jsou všichni, včetně konkurence nesmírně zvědaví, AMD je docela skoupé na slovo. Až doposud AMD prostě oficiálně uvádí rok 2011 bez dalšího určení. Nicméně s tím, jak se doba zahájení 32nm výroby u GlobalFoundries (AMD) blíží, se objevují stále přesnější informace.
Například již víme, že Llano, což je 32nm APU čip s upravenou procesorovou současnou architekturou a integrovanou silnou DX11 grafickou částí, se objeví v reálných produktech v létě roku 2011 (tedy Q3). Z toho se dá odvodit, že výroba procesorů architektury Bulldozer už poběží zcela jistě také a zbývá si jen upřesnit termín dostupnosti. Hodně také pomohou první vzorky. V současnosti jsou již nějaké testovací čipy k dispozici, ale finální vzorky ze zahájené 32nm produkce se k výrobcům dostanou až v Q4 2011. To je termín stanovený přímo AMD, takže jej můžete brát oficiálně.
Na AMD je tentokrát vidět, že si dává hodně záležet a i když by nové procesory v podstatě na přelomu roku nutně potřebovalo na trhu, dává si čas na odladění. Nechce, aby se opakovala situace s Phenom X4, což sice bylo první nativní čtyřjádro na světě, ale přišlo pozdě a i tak mělo dětské nemoci, kterým se při vydání Bulldozer procesorů AMD chce prostě vyhnout i za cenu pozdějšího finálního vydání CPU na trh. V současnosti tak zatím věci nasvědčují, že zhruba v Q2 by skutečně první serverové ostré modely Bulldozer Opteronů mohly na trh. Desktopový segment si počká na Q3, i když nepochybuji o tom, že na konci června uvidíme na Computexu první desktopové Bulldozer procesory v plné parádě. Mobilní segment, kam se počítá hlavně s Llano, se také dočká v Q3.
Zkrátka dříve jsem mluvil o přelomu Q2 a Q3 2011 jako nejpravděpodobnějším datu vydání, na základě informací, které jsem měl. Teď mohu mluvit o tomto termínu i na základě v podstatě oficiálních zdrojů a informací. AMD nepochybně termíny ještě upřesní s vydáním finálních 32nm vzorků na konci roku. Každopádně červenec, srpen a září (7, 8 a 9/2011) budou podle všeho na procesory AMD hodně úrodné. Začátek a konec roku zase obstará Intel, kdy hned v lednu vyrukuje s mainstreamovými Core i3/5/7 architektury Sandy Bridge a P67 platformou a v Q4 to pak budou highendové Sandy Bridge a X68 platforma. Doufejme, že to bude skutečný souboj. Musím říci, že z toho co vím, že nové generace CPU budou v nejšpičkovějších verzích v běžných aplikacích až 2x výkonnější než ty nejvýkonnější současné. Takže se rozhodně máme na co těšit …
PS: Pokud jde o výrobní kapacity AMD, což je dlouhodobá bolístka AMD a důvod, proč lze vlastně těžko AMD považovat za vyrovnanou konkurenci Intelu, zdá se, že GlobalFoundries (ATIC) plánuje utratit dalších 7 miliard dolarů za výstavbu nového výrobního a vývojového komplexu v Abu Dabi. Nutno opět připomenout, že rozdělení AMD na výrobní a nevýrobní částí je asi ten nejchytřejší krok AMD za mnoho let. Samotné AMD by se na výstavbu nové továrny nezmohlo hodně dlouho. Od rozdělení se už ale díky GF přebudovaly kapacity v Německu, staví se za více než 4 miliardy dolarů továrna v New Yorku a teď se za 7 miliard připravuje ještě jednou tolik výrobních a vývojových kapacit v Abu Dabi. Bohužel, ještě bude trvat minimálně dalších 5 let, než se AMD dostane díky GF na úroveň výrobních kapacit, kterými skutečně bude moci kapacitně konkurovat Intelu. Dnes AMD není schopno vyrobit a na trh dodat více, jak hruba 1/3 roční potřeby procesorů celého trhu a to z hlediska konkurence a podmínek na trhu je zásadní věc. Můžete mít sebelepší a výhodnější procesory, když vás ale konkurence přebije kvantitou, je to nanic. I kdyby se teoreticky opakovala situace Athlon 64 procesorů v případě Bulldozer modelů a AMD by Intel převýšilo ve všech směrech, stejně by tu byl zase problém výrobních kapacit ... Továrna v New Yorku bude spuštěna až někdy v druhé polovině roku 2012.
Zdroj: DDworld.cz
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|