Maloobchodní prodej však začne později, přednost mají OEM výrobci.
Ohledně vydání desktopových procesorů TRINITY vládne u AMD trochu zmatek. Oficiálně vlastně tyto procesory ještě oznámeny se vším všudy nebyly, přesto je již AMD na svých stránkách v parametrech uvádí a existují i první recenze. Základní desky FM2 však v prodeji nejsou, stejně jako samotné CPU nevypadají, že by se zatím do běžného prodeje chystaly. Každopádně v první vlně procesorů čekejte tyto modely:
Mnozí si jistě všimnou výrazně vyšších taktů nových procesorů ve srovnání se staršími Llano modely. Je ale na místě připomenout, že se bavíme o konstrukčně a architekturou o zcela rozdílných čipech zcela rozdílných směrů vývoje. Zatímco starší Llano mělo architekturu staré generace procesorů Athlon, nové Trinity je zcela jiná koncepce postavená na architektuře Bulldozer.
Zásadním rozdílem je hlavně to, že již nemůžeme srovnávat 1 jádro vs 1 jádro, protože u nové architektury není základem procesoru1 jádro, ale 1 modul s dvojicí malých jader, dělící se o prostředky a celý modul by měl vlastně fungovat jako 1 jádro s 2 vlákny. 1 jádro u Trinity procesorů není samostatně fungujícím členem, jako to bylo u procesorů AMD i Intel před ním. S tím souvisí i zcela jiná architektura a další věci. Vzhledem k tomu se opravdu nedá čekat, že když je frekvence nových CPU o 1GHz vyšší než u starých, že tomu bude odpovídat i nárůst výkonu. Ačkoliv Trinity procesor má v nejvyšších specifikacích nadále 4 jádra/vlákna jako starší modely Llano, je to vlastně dvoumodulový CPU, takže jej lze spíše chápat jako dvoujádro s HT podobně jako jsou to Core i3 a některé Core i5 procesory, které s podobným řešením vícevláken na 1 jádro přišly už dříve.
Fyzicky má ale 4 jádra, takže se mu bude říkat QuadCore (ačkoliv AMD už klade důraz na označení MODUL), i když to 1 jádro nelze stavět na roven klasickému jednomu jádru u čtyřjádrových Athlonů či konkurenčních QuadCore Intel procesorů. AMD s novou architekturou spoléhá na další vývoj aplikací a využití více vláknového zpracování z jejich strany. Nevýhodou je, že dokonce ani Windows 7 neumí s tím pořádně zpracovat a MS slibuje, že u nových Windows 8 už to bude fungovat mnohem lépe. Ostatně architektura Bulldozer (Trinity) si velmi dobře vede na platformě Linux a serverech, kde se správným využitím dostupných prostředků vícevláken nejsou zdaleka takové problémy, takže MS rozhodně má co dohánět. Od toho se samozřejmě odvíjí i použitelnost a výkon v dalších aplikacích, které na Windows používáme. I přes současný stav by konečný výkon pro koncového uživatele v běžných aplikacích měl být u Trinity APU o něco vyšší než u starších Llano procesorů.
Trinity je vyráběno ale stejným 32nm procesem jako Llano a jedná se také o APU procesor, tedy čip, na jehož křemíku je jak CPU, tak GPU část. V případě Trinity opět zcela jiná architektura, tentokrát 4D, kterou známe jen z desktopových HD 6900 grafických modelů. AMD si u Trinity dalo cíl hlavně zvýšit procesorový i grafický výkon a zachovat přitom spotřebu a tedy vylepšit efektivitu a zachovat i ceny. A podle prvních testů se to podařilo. Vzhledem k tomu, že výrobní proces zůstává beze změny, nelze čekat zásadní posuny. Ostatně AMD také neslibovalo zázraky a mluvilo se zhruba o 15-20% procesorového výkonu a až 50% grafického výkonu a realita není o moc vzdálena skutečnosti. Navíc i cenově se stále jedná o modely orientované na nejnižší segmenty, tedy s velmi dobrým poměrem cena-výkon a to jak na mobilním, tak desktopovém trhu.
Stejně jako u Llano APU i u Trinity APU platí, že je to platforma vytvořená pro OEM trh a to konkrétně ten mobilní. Pro desktopové použití se prostě vyrobí desky s paticí a čipsetem stejným, jako je na mobilní platformě. Bohužel u Trinity pokračuje upřednostňování OEM výrobců a mobilního segmentu. AMD sice uvádí na svých stránkách nové desktopové Trinity APU procesory, ale kdy se dostanou do běžného prodeje spolu s FM2 deskami, zůstává nejasné. Vím jen, že přednost mají v dodávkách OEM výrobci, kteří mají zájem opravdu velký. A to rozhodně neslibuje včasné a dostatečné zásobení maloobchodu touto novou platformou. Dokonce se objevují informace, že maloobchodní prodej odstartuje významnějšími dodávkami až někdy v září/říjnu (09/10). Mobilní počítače s Trinity a oznámení dalších modelů máme čekat ke konci tohoto měsíce a o prázdninách.
Testy samozřejmě plánujeme, jak mobilních CPU, tak dalších zařízení i samotných CPU a desek, jakmile to bude aktuální vydávat ... nemá smysl nyní vydávat testy na komponetny, které si normálně nebudete moci ještě nějakou dobu pořídit.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|