Nová generace a architektura procesorů AMD je hotová. Čeká se na výrobu. Očekávání jsou veliká.
AMD se poučilo z chyb minulých generací a ponechalo tedy volnou ruku tvůrcům nové architektury a generace ZEN, mezi které patřil i velezkušený Jim Keller, který nedávno se svým teamem práce dokončil. ZEN architektura a návrhy čipů jsou tak hotovy. Procesory existují ve funkčních vzorcích a čeká se na vhodnou sériovou výrobu. Jak možná víte, AMD zatím oficiálně nepotvrdilo, jakou výrobou budou nové procesory vyráběny. Všeobecně se počítá se 14nm výrobou u GlobalFoundries, leč aktuální informace hovoří o tom, že tato upravená výroba původem od SAMSUNG, bude mít u GF zpoždění a i také prý nebude dobrá výtěžnost. Aktuálně se tak objevily spekulace o tom, že se AMD dohodlo s TSMC, jejíž 16nm výroba vstupuje do finální testovací fáze výroby a nové ZEN procesory dorazí na 16nm, což by byla drobná nevýhoda proti 14nm Intelům, ale nic až tak zásadního. Nicméně pak vzbuzuje otázky, co se 14nm výrobou u GF. AMD každopádně nadále oficiálně nepotvrdilo, u koho a jakým procesem bude nové procesory vyrábět. Ví se jen, že to bude FinFET výroba, což však je záležitost jak 14nm u GF, tak 16nm u TSMC. Nakolik rozdílný návrh čipů bude muset AMD pro obě výroby případně udělat, je také otázka, rozdíl by ale neměl být tak velký a pravděpodobně tak AMD využije obě výroby.
AMD každopádně chce stihnout novou generaci procesorů vydat co nejdříve příští rok. Intel sice po stránce výkonu příliš novou mainstreamovou generací SKYLAKE nepoodskočil a lepší optimalizace aplikací pro více jader nadále pomáhá už letitým procesorům AMD, které v mnoha cenových kategoriích předčí výkonem i nejnovější Intel Core modely, ale AMD už zaostává samozřejmě efektivitou a také moderní výbavou své platformy, například absencí DDR4 a podobně. AMD tedy chce stůj co stůj vydat novou DDR4 platformu AM4 ideálně v Q3 2016 s novými 28nm APU modely ("GODAVARI") a nejpozději v Q4 2016 i nové ZEN FX procesory pro stejnou patici.
Od těch si hodně slibuje a dokonce prý garantuje, že budou opravdu velkým posunem. Masivní je prý nárůst výkonu na jedno jádro a na takt ve srovnání se současnou FX generací, kdy se mluví až o 40%. Řada dalších klíčových částí CPU byla kompletně předělána, což by mělo nahnat další výkon. Nebudou chybět nejnovější instrukční sady a samozřejmě ZEN procesory budou o několik tříd efektivnější než současné 32nm procesory, ať už budou vyráběny 16nm nebo 14nm a výrazně tak srovnají krok s Intelem, který na 14nm pár let zůstane. AMD také prý neopakovalo chybu Buldozer procesorů se "strojovou" optimalizací návrhu, což by mělo zaručit také značný posun proti této starší generaci, která bohužel "strojově" optimalizovaná z hlediska návrhu a počtu tranzistorů byla.
Pochopitelně AMD si může dovolit slibovat u ZEN velký pokrok, protože objektivně vzato není proč si myslet, že ten pokrok nedorazí. Současná FX generace založena na vylepšené verzi BULDOZER architektury (PileDriver), má už za sebou pěkných pár let a je vyráběna dnes již archaickou, dvě generace starou, 32nm výrobou. A skok s 32nm na 14/16nm je opravdu obří sám o sobě. Rozhodně tedy AMD nebude opakovat situaci Intelu a jeho minimalistický skok z 22nm na 14nm v případě HASWELL-SKYLAKE procesorů, kde výkon na takt narostl o jednotky % maximálně, a snížila se jen spotřeba. Od ZEN procesorů je reálné očekávat, že výkon současných Intel procesorů budou schopny dohnat a dost možná i předehnat. Intel se ve vývoji vlastní CPU architektury zrovna v posledních letech nepředřel, a soustředí se hlavně na vývoj v oblasti iGPU a především výrobních procesů a provozních optimalizací (viz například srovnání letitého Core i7-2600K s nejnovějším Core i7-6700K). AMD se navíc v minulosti podařilo svými procesory Intel překonat z hlediska všech aspektů a ne náhodou u toho byla spousta lidí, kteří pro AMD vyvinuly ZEN architekturu, u které AMD tvrdí, že vývojáři měli volnou ruku. Na druhou stranu bavíme se zatím jen o mainstreamových modelech, které v podobě ZEN FX procesorů mají přijít. Tedy AM4 vs LGA1151 platformách. Zda AMD nabídne i něco proti LGA 2011-3 (X99) je otázka, priorita to ale u AMD určitě není. Ostatně ani Intel této platformě nedává příliš pozornosti, protože se na jeho prodejích podílí jen něco málo přes 1% objemů. AMD se soustředí se ZEN procesory hlavně na mainstream a hlavně APU oblast, kde má v plánu opravdu obří APU s 32 CPU jádry a velkým GPU v jednom spolu s HBM, tedy komplexní samostatné řešení, což je něco, co nikdo jiný nabídnout nedokáže a tedy smysluplný cíl pro AMD.
Každopádně situaci nadále sledujeme, otázka výroby je zajímavá a pochopitelně klíčová z hlediska dostupnosti procesorů. AMD má pochopitelně zájem dostat nové procesory na trh co možná nejdříve, protože s těmi současnými pochopitelně už velkou díru na trhu neudělá a že ji udělat potřebuje. Absence nové aktuální platformy AMD a procesorů jak pro desktop, tak mobilní segment pochopitelně kromě AMD ubližuje vlastně celému trhu, protože nefunguje ani to "zdání" konkurence. Takže v tomto případě má důvod držet palec AMD i každý, kdo si jde koupit Intel a dost možná ho drží i Intel sám, protože by AMD potřeboval trochu silnější a stabilnější, než se teď jeví, aby měl sám klid.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|