Na internetu se objevily první důvěryhodné testy nových Ivy Bridge-E procesorů a nepřekvapily.
Letos se dočká malého update i jediná současná High endová platforma, tedy Intel X79. Starší 32nm procesory Sandy Bridge-E, tedy Core i7-3820, Core i7-3930K a Core i7-3960X EE vystřídají 22nm Ivy Bridge-E modely. Tedy Core i7-4820K, Core i7-4930K a Core i7-4960X, které nejsou žádným velkým tajemstvím.
Vzhledem k tomu, že Ivy Bridge už také známe, poměrně přesně víme, co od tohoto update čekat. Konkrétně na desktopu velmi málo. Lehké zvýšení celkového výkonu při lehkém zlepšení provozních vlastností. Nic jiného se nemění. Zůstávají počty jader velikosti cache a tak dále. Zůstává ale i patice LGA 2011 a tedy si tyto nové procesory klidně můžete osadit do stávajících X79 desek.
Server TomsHW otestoval jeden ze vzorků a zcela potvrdil všechna očekávání. Srovnal nový Core i7-4960X se starším Core i7-3970X. Procesory se liší kromě výrobního procesu lehce ve frekvenci, kdy starší mode má základ 3,5GHz s Turbo režimem 4GHz. Nový má základ 3,6GHz s Turbo také na 4GHz. V praxi ale víme, že záleží na chlazení, takže oba CPU se budou chovat velmi podobně. Nový model má také nativně podporu DDR3-1866MHz proti DDR3-1600MHz. Zůstává samozřejmě 4kanálový řadič pamětí. TDP novinky je ale "jen" 130W proti 150W u současné 32nm verze.
A výkon? Jak vidíte, nějaký ten nárůst je, ale žádné drama se nekoná. Smutné je, že stále existuje řada aplikací, která nevyužívá naplno možností vícejádrových CPU, takže ne všude mají tyhle "superCPU" tak velký náskok nebo dokonce ani nevedou, jak by to mělo ve skutečnosti být. Naštěstí opět musíme upozornit, že většina těch testů je měřena v laboratorních podmínkách, takže s běžnou praxí nemají nic společného. Ale pro účely měření a srovnání je to tak prostě jednodušší.
V běžné praxi totiž běží na PC mnohem více aplikací najednou, což samozřejmě výkony CPU značně ovlivňuje a vícejádrové CPU mají výrazně navrch.
Celkem zajímavě vypadá spotřeba, i když měření TSHW je poněkud neurčité, ale pokud se spotřeba špičkového modu dostane pod úroveň slabšího Core i7-3930K, rozhodně to není špatný posun, i když pochybuji, že těch pár W bude někdo z majitelů X79 nějak řešit. Na druhou stranu nižší TDP a nižší spotřeba na stejné frekvenci znamená možná vyšší OC potenciál, kdy se naštěstí u Ivy Bridge-E procesorů nemusíme obávat použití nekvalitní pasty mezi čip a heatspreader. Zde je použito kvalitní pájky. Je ale jasné, že asi málokdo z majitelů současných Sandy Bridge-E procesorů bude uvažovat nad upgrade, protože prostě není výhodný.
Příští rok nás čeká mnohem výraznější změna. Dorazí 22nm procesory HASWELL-E, které nabídnout v základu 6-8 jader proti současným 4-6, což samo o sobe bude znamenat slušný nárůst výkonu, nabídnou ale i velká vylepšení v oblasti instrukčních sad a dalšího. Dostanou už i v základu řadič pro DDR4 paměti, ale pasovat mají do nové patice LGA 2011-3. Je tedy jisté, že do současných X79 desek je už určitě neosadíme. Takže maximem pro současnou platformu zůstanou Ivy Bridge-E čipy a to kromě desktopových maximálně 6jádrových verzích i serverové, které nabídnou až 10 jader. I když serverové XEONY neosadíte do každé X79 desky, ale do mnoha ano. Nepočítejte však s možností je taktovat atd.
X79 platforma ale zůstane suverénně nejvýkonnější platformou na trhu a pokud uvažujete o dražším PC, je v podstatě jedinou volbou.
Zdroj: TomsHardware.com
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|