Výsledky CPU trhu nejsou žádným překvapením v žádném směru. Snad jen že 8% pokles je méně, než zažívají ostatní polovodiče.
Celkově výroba polovodičů (čipů všeho druhu) poklesla v Q4 2008 meziročně o 22%. Nicméně samotné procesory zaznamenaly pokles jen 8%, což je lepší výsledek, než se čekal. Na druhou stranu o to horší může být Q1 2009, jelikož výrobci PC budou předzásobeni a s poklesem poptávky a výroby budou objednávky procesorů mnohem nižší.
Pokud jde o podíly na trhu, tak Intel vystoupal v Q4 2008 na 81,2%. V Q4 2007 pak měl 77,1%. AMD proti tomu kleslo meziročně z 22,1% na 18,5%. VIA jako třetí výrobce CPU zabírá na trhu dnes již pouze něco kolem 0,5% a dále oslabuje. Za posílením Intelu stojí zcela jednoznačně platforma Intel ATOM, která nemá na rostoucí netbook platformě vážnou konkurenci a s oslabením prodejů klasických low end notebooků, ATOM slaví úspěch. Bohužel samotný Intel na tom nevidí nic moc skvělého, protože větší podíl na trhu pro něj v tomto případě neznamená větší zisk. Intel ATOM mu totiž výrazně snížil příjmy právě kvůli snížení odbytu dražších komponent pro klasické notebooky. Zisk za Intel ATOM se pohybuje ve výši několika dolarů, zatímco na Celeronech a low end čipech měl Intel až desítky dolarů. Intel si tak nyní trochu sype popel na hlavu, že ten ATOM vůbec vytahoval. Je ale otázka, kdy by s něčím podobným přišel někdo jiný.
Opět o něco poklesly prodeje dražších CPU. Za dražší CPU se des považuje CPU za více než 200 dolarů. Ty obecně tvoří na desktopu zhruba 3-4% trhu. Konkrétně nejvýkonější CPU na trhu - Intel Core i7 prodejně příliš neexceluje. Jenže to sám Intel očekával, protože Core i7 dnes tvoří výrobně 1% z celé výroby Intelu a Core i7 nikdy ve stávající podobě maisntream nebude - ostatně cena nějakých 260 euro za nejlevnější model je dostatečně výmluvným důvodem. Druhým důvodem je pro běžného uživatele diskutabilní přínos, pokud by měl upgradovat například z nějakého Core 2 Quad. Výhledy do Q1 pro výrobce CPU jsou nejasné, všeobecně se ale předpokládá daleko razantnější pokles. Pokles nehrozí snad jen Intel ATOM, protože poptávka po netbook platformě dále roste, lze tedy očekávat, že Intel opět o něco posílí. Otázka je co AMD, které se snaží prosadit na trhu levných notebooků s platformou AMD NEO, které je výkoně na tom lépe než ATOM a nestojí o moc více. Pokud jde o desktop, tak nové procesory AMD Phenom II, které se určitě povedly, bohužel pro AMD přicházejí do situace a cenových hladin, kdy to asi nebude moc platné. Pro nás zákazníky z toho ale koukají nižší ceny a slevy, protože výrobci budou chtít prodávat. Pro samotné výrobce z toho ale koukají nižší příjmy a hubené výdělky, na které nejsou zvyklí. Tedy alespoň někteří. Jsou zde ale i tací, kteří už ani nevědí, jak vypadá skončit v plusu (i když je pravda, že to není ani tak kvůli procesorové divizi) ;).
Zdroj: techconnect, fudzilla
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|