Na trhu se samostatnými CPU alespoň trochu odpovídá reálná situace procesorů jejich prodejům.
Pokud by hrálo roly jen to, co procesory nabízí a za kolik, AMD by dnes mělo minimálně 90% trhu. Bohužel v celkových prodejích hraje roli všechno možné, jen ne to, jaký ten konkrétně produkt je a zda se vyplatí nebo ne. AMD však alespoň může těšit situace na poli prodejů samostatných CPU koncovým uživatelům. Svá data pravidelně zveřejňuje jeden z největších německých prodejců (mindfactory.de) a ze zkušenosti víme, že velice podobná situace panuje v podstatě na trhu jako takovém v této oblasti a podobné výsledky hlásí i česká distribuce a prodejci.
Pokud by takhle vypadala situace na procesorovém trhu jako celku, znamenalo by to hodně věcí jinak, než jak nyní jsou. Bohužel prodeje samostatných CPU koncovým uživatelům jsou jen malou částí trhu a platí na ní jiná pravidla než na zbytku tvořeným OEM, servery, notebooky atd. Každopádně aktuální data za Q1 2019 potvrzují trendy a situaci, která panovala už loni.
AMD má 69% trhu, Intel zbylých 31%. Nejpopulárnějším procesorem vůbec je jednoznačně RYZEN 5 2600, kterého se prodává bezmála stejně, jako všech Intel procesorů dohromady. Nelze se tomu divit. RYZEN 5 2600 je fantastický procesorů za neskutečně výhodnou cenu a je o parník lepší, než cokoliv, co má a nabízí Intel. Za stejný výkon s horšími provozními vlastnostmi musíte Intelu zaplatit nejméně dvojnásobek.
Mezi populární patří i oba RYZEN G modely, kterých se prodává zhruba stejně. Kupodivu extrémně výhodný RYZEN 7 2700 zdaleka tak populární není a mnohem více se prodává RYZEN 7 2700X. Toho se prodává výrazně více než konkurenčního Intel Core i9-9900K. Na tom ale zase Intel více vydělá. High endu pak jednoznačně vládne AMD ThreadRipper platforma, nicméně prodeje high endových CPU tvoří jen velmi malou část prodejů. Každopádně zatím prodeje jsou v poměru 69:31, celkové příjmy z prodaných CPU má stále pod palcem hlavně Intel:
Aktuálně je to 54:46. Nicméně i to je poměrně setrvalý stav už několik měsíců. A podle informací od výrobců se neočekává, že by Intel v dohledné době vyřešil problémy 14nm i 10nm výroby a vůbec nějak výrazně zlepšil svou nabídku. Ostatně je na místě se ptát, zda je to vůbec třeba. Nákup některých Intel procesorů, prakticky všech, nedává žádný smysl, nevyplatí se, někdy jsou vyloženě horší i výkonově ve všech směrech, přesto se najdou tací, kteří si je pořídí i do nového PC. A situace se zdá konstantní. V polovině roku dorazí na trh nové 7nm RYZEN procesory, takže se očekává trochu změna. Zejména nárůst prodejů procesorů, kdy začátek roku je obvykle vlažný.
Bohužel jak jsem řekl, výše uvedená data se dají aplikovat jen na oblast prodejů samostatných CPU koncovým zákazníkům, drtivá většina trhu a prodejů CPU je tvořena OEM, notebooky, servery a tam panují zcela jiné podmínky a vůbec nehraje roli co který produkt nabízí a za kolik. Konečný uživatel OEM počítačů obvykle nemá ani na výběr. Nicméně i když jej má, tak velká spousta uživatelů stále nakupuje špatně, pro ně nevýhodně a nepochopitelně, jak ukazují výše uvedená data. Kdo si dnes za stávajících podmínek může vzít předražený Intel i5-9400/9600/8600K místo RYZEN 5 2600/2600X atd.?!Nebo koupit i3 místo 2200G/2400G apod. To prostě nedává smysl z žádného úhlu pohledu na to, co ta CPU nabízí a za kolik.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|