O 16,1% méně procesorů se prodalo v Q1/13, nejvíce to odneslo AMD, Intel podílově posílil na 85%
Už hospodářské výsledky společností Intel a AMD prozradily, že bez ohledu na produktovou nabídku, trh s PC se mění a Intel a AMD čelí nové výzvě. Skoro nikdo již nepochybuje, že nekonečný růst je pryč a už asi nikdy se nebude prodávat tolik PC a tedy i tolik komponent, jako kdysi. S tím se budou muset vypořádat i Intel a AMD, kteří dodávají mnohem méně procesorů než dříve.
Konkrétně v Q1 2013 bylo dodáno 82,875 milionů procesorů, zatímco před rokem, tedy v Q1 2012 to bylo 98,78 milionů CPU. Pokles ve výši 16% se dotkl obou výrobců. Nicméně vzhledem k rozdělení trhu, kdy AMD se soustředí na nižší cenové hladiny desktopů a mobilních PC, které pokles odnesly zdaleka nejvíce, není překvapením, že ve výsledku přišlo AMD o větší část podílu. Celkově v Q1/2013 prodeje CPU pro desktop spadly o výrazných 17,9%, pro notebooky o 16,4% a jen v serverech prodeje naopak narostly o 6,2%, ale ty tvoří zdaleka nejmenší část prodejů.
Zatímco loni AMD dodalo 18,868 milionů svých CPU, letos to bylo jen 11,816 milionu. To znamená pokles celkového tržního podílu z 19,1% na 14,3%. Pokles dodávek samozřejmě v současné situaci zaznamenal i Intel, který dodal 70,618 milionu CPU z loňských 79,23 milionů, což mu ale zajistilo nárůst podílu na současných 85,2% z 80,2% před rokem. Objem dodávek klesá i třetímu zbývajícímu x86 výrobci CPU na trhu, společnosti VIA, která má ale podíl pouze 0,5% a dodala na trh jen zanedbatelných 441 tisíc svých CPU proti 682 tisícům loni a tento výrobce tak postupně vyklízí pole.
Pokles prodejů není jediná věc, kterou Intel a AMD musí řešit. Jak už napověděli jejich hospodářské výsledky, ještě rychleji než prodeje, klesají příjmy, což značí, že Intel a AMD prodávají s menším ziskem než dříve. Intel i AMD vědí, že současná situace není zapříčiněna kvalitou/výkonem jejich produktů, ale tím, že se zkrátka situace PC mění, nastupují tablety a v nastalé situaci PC nepomohl, či přímo spíše uškodil, Microsoft s jeho zpackaným Windows 8. Hlavním důvodem ale je, že nám bohužel vývoj na poli SW nedává příliš důvodů k upgradu a nákupu nových CPU a PC jako celků. Intel s AMD se tedy mohou snažit jak chtějí, ale pokud aplikace nedávají důvod k pořízení jejich CPU, budou to mít prostě těžké.
Na druhou stranu se budou muset i tak více snažit, což by mohlo znamenat zajímavější ceny pro ty, kteří si nový PC půjdou koupit. Nové generace CPU obou výrobců jsou již za rohem, tak uvidíme.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|