Už ne jen x86-64bit, ale i 64-bit ARM CPU má ve své nabídce AMD. Novinka je v pravdě revoluční.
Dost možná přelomový okamžik pro AMD. Společnost představuje serverový procesor OPTERON A1100, který nese jinou než x86 architekturu. Ano, zvěsti o tom, že AMD jde i do ARM jsou pravdivé a procesor OTERON A1100 je první vlaštovkou, kterou navíc firma odhaluje výrazně dříve, než se zdálo.
Jak už z názvu OPTERON dokážete odvodit, jedná se o procesor určený pro serverovou a výpočetní oblast. Nejedná se tedy o běžný ARM produkt, který známe z mobilních telefonů či tabletů. A1100 nese 8 jader ARM Cortex-A57 na frekvenci přes 2GHz, modifikovaných od AMD, kdy navíc nese 4MB L2 a 8MB L3 paměti. Procesor má dva paměťové kanály s podporou DDR3 i nových DDR4 pamětí (ECC samozřejmostí). Jedná se navíc o SoC řešení, ale je zajímavé, že AMD se nezmiňuje o žádné integrované grafické části. V rámci SoC však čip má 8 linek PCIe 3.0, 8x SATA 6gbps, 2x 10Gbit ethernet a krypto-kompresní koprocesory.
První funkční testovací vzorky jsou již hotové. AMD svým partnerům začne dodávat speciální serverové KITY, kde je OPTERON A1100 osazený napevno na základní desce formátu mATX. Deska má 4 sloty pro až 128GB DDR3 a všechnu ostatní potřebnou výbavu. Procesor je vyráběný 28nm, pravděpodobně u TSMC a jeho hlavní devizou je samozřejmě vysoká energetická efektivita, tedy nízká spotřeba, nesrovnatelně menší, než u běžných serverových x86 procesorů. Je ale samozřejmě otázka co výkon. Procesory rodiny SEATLE by se měly na trh dostat v druhé polovině roku, z brzkého představení je ale vidět, že se firmě daří na tomto poli dobře.
Podle posledních informací by tento procesor měl být jen první vlaštovkou ARM architektury v produktech AMD. Firma chystá procesor, který ponese jak x86, tak ARM architekturu. Všechno ale zatím směřuje do serverové oblasti. O tom, že by se chystal nějaký ARM procesor od AMD pro běžné mobilní, či dokonce PC platformy zatím nic nevíme, ovšem už z dřívějších vyjádření AMD je zcela jasné, že pokud to bude zajímavé a mít to přínos, tak s ARM můžeme od AMD počítat i v běžných produktech.
___________________________________________________________________________
Je zajímavé si připomenout, že nebýt vážné chyby ex ex vedení společnosti, mohlo AMD na ARM trhu znamenat mnohem mnohem více. Předminulé vedení společnosti totiž udělalo jedno z nejhorších rozhodnutí a nejhorší odhad situace, kterou kdy čipová branže viděla. Po nákupu společnosti ATI, což byl z hlediska AMD velmi dobrý tah, i když jeho provedení už tak dobře nedopadlo a neprobíhalo, totiž AMD dostalo i mobilní divizi ATI, která v té době nabízela zcela nejlepší SoC řešení s obrovským potenciálem. Bohužel se předminulé vedení AMD rozhodlo, že v rámci hašení požáru jinde za pouhých 65 milionů dolarů odprodá mobilní SoC ATI divizi. A to nikomu jinému, než společnosti Qualcomm, pro který to byl naopak životní obchod a také z toho náležitě vytěžil - stačí se podívat, co Qualcomm za pár let na poli ARM SoC dokázal a SoC ATI divize mu poskytla klíčové a stěžejní technologie a značný náskok nad konkurencí, což se QualCommu umožnilo stát se s velkým náskokem největším producentem SoC ARM platformy na světě.
Samozřejmě u AMD asi mlátí hlavou do stolu, když si uvědomují, kde na ARM trhu mohli být a co mohli získat místo usmolených 65 milionů dolarů, které stejně nic neřešily. Pro AMD tak nastává nástup ARM až nyní, nicméně buďte si jistí, že stejně tak se rozhodně nemíní vzdát x86-64bit procesorů, které nabízejí stále v mnohem ohledech podstatně více, než jakékoliv ARM. To však neznamená, že AMD bude před ARM zavírat oči, a jak jistě víte, nezavírá je před ARM už ani samotný Intel ...
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|