Zdá se, že AMD skutečně využije možnosti vyrábět v jiných, než vlastních továrnách.
Největší bolístkou AMD byla a stále je nedostatečná kapacita výroby. Postavit jednu továrnu na moderní čipy stojí téměř 5 miliard dolarů, což je částka, kterou malé AMD vydělává i za nejlepších podmínek hodně dlouho. Takže je v takovém začarovaném kruhu. Říkáte si, v čem je problém, že procesory se přece dají vyrábět i jinde …
No problém je v tom, že to AMD ještě do konce minulého roku nesmělo. Podle Crosslicenční x86 dohody s Intelem, AMD nesmělo vyrábět více než 5% svých procesorů jinde, než ve vlastních továrnách. Tím si Intel, který má přes dvě desítky továren po celém světě, v podstatě pojistil, že mu AMD nikdy nemohlo dělat skutečnou konkurenci. Nicméně AMD chytře využilo velkého zaváhání Intelu, kterému se podařilo v dobách AMD Athlon 64 a Pentium 4 vyrobit Pentium 4 v podstatě nekonkurenceschopné a Intel si tak musel na trhu pomoci neférovými praktikami. Za to je dnes Intel terčem antimonopolních žalob, nicméně ne už ze strany AMD. To by sice vytěžilo ze žaloby mnoho miliard dolarů, nicméně dnes už je AMD ve zcela jiné pozici a tak vyměnilo okamžité peníze, za možnost alespoň trochu množstevně konkurovat Intelu. Jistě víte, že AMD a Intel spolu na konci minulého roku uzavřeli zcela novou licenční dohodu. Intel tím získal od AMD klid a stálo ho to jen 1,2 miliardy dolarů, což jsou pro Intel drobné. AMD tím kromě okamžitých peněz získalo hlavně to, že už nemusí omezovat výrobu jen na vlastní továrny. Ostatně AMD už dnes vlastní továrny nemá. AMD je dnes společností čistě HW orientovanou na vývoj čipů. Výrobu zajišťuje společnost GlobalFoundries, kam patří dnes bývalé provozy AMD. GlobalFoundries také staví další továrny a přebírají další společnosti. AMD tak dnes vyrábí 100% svých čipů jinde než ve vlastních továrnách. Nicméně to stále neřeší ten problém s výrobní kapacitou továren „AMD“, protože postavit nové provozy nějakou dobu trvá.
AMD se tak podle nejnovějších informací skutečně dohodlo se společností TSMC, která bude vyrábět nové 32nm procesory AMD! Jedná se o ty očekávané dvou a čtyřjádrové 32nm procesory FUSION, tedy monolitický čip nesoucí CPU i GPU logiku. Schopnosti tohoto čipu AMD nedávno prezentovala v živé ukázce na Computexu a integrovaná grafika, vycházející v podstatě ze 40nm DX11 HD 5600/5500 ohromila svým výkonem. Pokud jde o procesorovou část, nepůjde o novou generaci čipů, kterou známe pod označením BullDozer. 32nm Fusion budou založeny na evoluci současných Phenom II procesorech což znamená, že výkon CPU nebude pravděpodobně nejvyšší na trhu, ale v žádném případě by neměl být nedostatečný a díky přechodu z 45nm na 32nm se dočkáme vyšší taktů a nižší spotřeby.
FUSION procesory budou dvoujádrové a čtyřjádrové a budou mít TDP už kolem 20W! Řadič pamětí bude výhradně DDR3. Z toho co zatím víme, by FUSION měl být jediným procesorem s Integrovanou DX11 grafikou. Intel nabídne podobnou konstrukci 32nm procesoru Sandy-Bridge, ale jeho grafický výkon se podle všeho těžko bude moci s DX11 FUSION porovnávat. Pokud navíc budou nové AMD procesory vyráběny i v TSMC, bude to znamenat pro AMD zásadní krok a možnost dostat na trh více procesorů ve všech segmentech. Zatímco dnes musí jedna továrna stačit na všechny CPU AMD, od příštího roku kromě rozšířených nových 32nm kapacit, můžou přibýt i výrazné kapacity TSMC. Nicméně musím zatím upozornit, že AMD ani TSMC oficiálně tuto věc zatím nepotvrdili. Informace však přichází z velmi dobře informovaných zdrojů a tak je spíše veřejným tajemstvím, které si chtějí AMD a TSMC náležitě oznámit až později.
hmm, tak to je fakt zaujímavé a keďže sa nedávno hovorilo o tom, že TSMC 32nm proces preskočí, tak sa mi tomu ani nechce veriť, no prvý apríl nemáme, tak fakt neviem...každopádne som ale zvadavý...nech ich už vyrobí ktokoľvek, ale hlavne nech sú už na trhu!!!
je otázka o jaký výrobní proces se jedná Fusion by mělo být 32nm ... to víme, jak říkám musíme si počkat na vyjádření AMD a TSMC, nicméně v zákulisí se to bere jako hotová věc ...
No já nevím, ale zprávy původních zdrojů tvrdí něco o 40nm výrobě... navíc je to blbost, aby to bylo 32nm, kdyz se to bude preskakovat na 28nm... takže bohuzel bych necekal zadny vetsi zvysování frekvencí, ani snizovaní spotřeby.. Odkaz Odkaz
Protože Intel vymyslel x86 procesory a další kupu technologii stim související a IBM ho donutilo, aby nechal vyrabet x86 procesory i ostatní výrobce a jak šel čas, tak si kazdej vymejslel vlastní technologie, tak si je pak v ramci mozností vyměnují, takže tím pádem más procesory od AMD a v procesorech od Intelu jsou x64 instrukce od AMD. Takže pro AMD to byla velká výhoda podepsat.
i podobnost i7 s původním phenomem není zcela náhodná i to, ž intel používá int. řadič paměti přímo v procesoru. Stejně tak, že AMD začalo používat TurboCore a to že bulldozer bude umět nějako jako Hyper Threading...
Ano i podobnost všech aut je velice podobná, mají 4 kola, volant, motor, vevnitr se sedi na sedackach a co je na tom nejlepsi, ja si muzu vzit drevenou bedynku, pripevnit k tomu ty 4 kola a nikdo me žalovat nebude ;)
Navíc stim kopírovaním Intelu od AMD nemas pravdu, podívej se třeba na projekt Timna Odkaz aneb integrované cpu, gpu a řadic pamětí 3 roky před Athlonem 64 a 10let pred fusionem a pak kdo od koho kopiruje ;) Ostatně stačí si projet na wikipedii seznam toho, co kdy Intel vyrobil a zjistíš, že tam je jeste mnoho dalších případů, které většinou předběhly dobu a do praxe byly uvedeny az pozdeji a nekdy to nebylo ani Intelem, ale on byl prvni
Ale do praxe se dostaly treba XScale procesory, coz sice byl ARM, ale integrovany to melo taky vsechno, navíc i ta Timna bylo ve funkcnich vzorcich, lec jeji cas asi v te dobe neuzral (srazil ji vaz integrovany radic RDRAM, ktery byly pekelne drahy, na to ze to byl lowcost procesor)
integrovaný řadič pamětí měla už architektura AMD K7 (tedy např. athlony XP), a ta je rozhodně starší jak 3 roky před athlony 64...
stejně, nejlepší na tom všem intel vs amd je, že amd a intel jsou skoro stejně staré společnosti a do doby než AMD začalo fušovat do výroby x86 procesorů tak myslím i spolupracovali?
AMD i Intel vznikli skoro ve stejné době a jejich zakladatelé byli byvalí zaměstnanci Fairchild Semiconductor, akorát nevím, jak ta jejich spolupráce fungovala, když první produkt AMD byl reverzní inženýrstvím (ano reverzním, žádný plány k tomu od Intelu nedostali ;) vzniklý klon Intelu 8080 (rok 1975), takže by se dalo říct, že jejich firemní slogan může být "kopírujeme Intel už 35let"
Dej mi alespon jeden priklad ;)
Ale vsechno od integrace radice pameti, integrovane grafiky, 64bit procesoru, automatickeho zpomalovani/zrychlovaní, 2 jádroveho procesoru, 4 jádroveho procesoru, 6 jádroveho procesoru a vlastne jakkolijádroveho procesoru, multimedialnich instrukci, kratsi ci delsi instrukcni pipeline, a nebo treba ochranu proti shoreni, ci heatspreader, to vsechno mel Intel dřív, AMD jen jednou vysla architektura a to melo stesti, ze proti ni nenasadil notebookovy Pentium M (Banias), ktery mely a vlastne stale maji (byla to prakticky Core architektura) vyssi vykon/takt.
64bit x86 mal intel skor? mas na to daky dokaz? velmi by ma zaujimal, cize zostaneme pri tom, ze je to dielo AMD. Ak myslis Itanium, tak to bolo o comsi uplne inom, to snad vies sam. Integrovany radic myslim tiez je dielo amd (prepracovany z Alphy od Digitalu), cize ak ho mal ktosi skor, tak to bol prave digital (snad mozno este procesor DAN z Košíc, tiez sa vsak jednalo o RISC.
Prvenstvo v dvojjadre patri tiez amd, stvorjadre taktiez, tak neviem... A dorazí to s APU, cize fuziou GPU+CPU ja neviem v com spocivaju pochyby.
GPU+CPU+dokonce zvuková karta v jednom jádře tu už bylo před 13 lety. A nebyl to ani Intel ani AMD, to to jen po tom koupilo a mělo to AMD v Geode, které pak nějak zasklilo, aby se teď vrátilo s Fusion. Až na ten paměťoví řadič tu něco podobného měla firma Cyrix už v 1997.
Nápad je dobrá věc, ale jen takový, který se dá realizovat. Nápad Intel s Timma byl ŠPATNÝ, nerealizovatelný. Samo o sobě spojení/rozpojení elektronických bloků je staré jako elektronika sama.
Realizovatelny byl, dokonce se vyrabely vzorky a byly funkcni, ale jak sem jiz psal byl tam integrovan radic RDRAM, což mu zlomilo vas, protože to byl lowcost procesor a pametnici jiste zavzpomínají na tu dobu a kolik v te době ty pameti stali, oproti SDRAM a DDR... coz je ale riziko jakékoli integrace, v dnesní době se uz nehadaji o sve misto na slunci 3 uplne rozdilne typy pameti, tak uz tam neni takove riziko nutnosti prekopat cely procesor, ale u te integrovane grafiky se aktualne docela bojim, ze nez to prijde, tak bude, jako vsechno na grafickem trhu starsi nez par tydnu/mesicu zastarale a predelat navrh procesoru, pak neni takova sranda, jako predelat graficky cip.
Produkt byl dobrý, ale X mu zlomilo vaz. Nádherné vysvětlení. Jako s předpovědí počasí - předpověděli jsme dobře, ale přišel anticyklon a nevyšlo to.
Ne, kamaráde, nevyšlo tak nevyšlo, výmluvy PROČ zajímají jen ty, co to to budou zkoušet později a jinak. Anebo historiky.
Inteláci nevěděli, že na trhu jsou 3 druhy paměti? A že RDRAM paměť je drahá? Tak to byla jenom jejich chyba.
Produkt BYL BY dobrý, kdyby... to ano. Ale NEBYL.
No tak dobre stalo to zaprd, ale myslim že hlavní myšlenka tohohle vlakna byla, že Intel integroval mnohem dřív než AMD a proto si odpustim Timnu a přebijím procesorem Intel 80386EX z roku 1994 s integrovaným řadičem pamětí a SoC Intel 80579 (CPU+GPU+řadič) z r.2007, které se vyráběly a vyrábí dodnes.
ako som uz pisal "The integration of the memory controller onto the die of the microprocessor is not a new concept. Some microprocessors in the 1990s such as the DEC Alpha 21066 and HP PA-7300LC had integrated memory controllers, but to reduce the cost of systems by removing the requirement for an external memory controller instead of increasing performance."
a
80579 jul 2008 ? To sa davalo bežne do mašin? čo viem tak to šlo do routerov a založníkov, inak myslim nikde, ale možno sa mýlim
Abych pravdu řekl, tak první byl Cyrix Odkaz a pak to od něj koupilo AMD a použilo v Geode v roce 1999, zatím co Intel začal na něčem takovém teprve pracovat.
Nejsem si jist, jestli integrovaný řadič paměti v CPU, TurboCore nebo hyper threading podléhají licenční dohodě. Licence se podle mě vztahuje hlavně na instrukční sady (AMD64, SSEx, 3DNow! apod.).
A tohle ses dočetl kde ? IBM se při stavbě svého první PC rozhodovalo mezi vlastním IBM 801, Motorolou 68000 a pravě Intelem 8088, což byla varianta 8086, která byla představena už v roce 1979, tj 2roky před prvním IBM PC. A to že je v dnešní době x86 kompatibilní prakticky synonymem IBM PC kompatibilní je jen díky tomu, že si ho IBM vybralo, stejně tak jako si vybralo DOS od Microsoftu, který sice není uplně původním produktem, ale od IBM taky nepochází, ani z navrhu...
uz aby tu byla fusion!! jsem zvedavej, jeslti dojde k vetsi spolupraci mezi cpu a gpu a jestli treba vnikne nejaka softwarova vrstva, ktera nektere cpu vypocty dokaze nechat delat gpu.. to by byla krasa
Mno to, ze tsmc bude fusiony vyrabat ma neprekvapuje V povodnych planoch amd sa s tym pocitalo ale bolo to trosku inak -> amd malo vyrabat cpu na 45nm a tmsc malo vyrabar gpu na 40nm ... a potom by to "zmontovali" do jedneho celku ... lenze amd sa bravurne zadarilo a hold moze u tmsc vyrobyt cely cip
Tak já jsem trochu zklamán. Čekal jsem od FUSION víc než jen spojení současných technoligií do jednoho čipu. A jak DD píše o tom nadšení z FUSION, aby to nebylo jen díky výkonu integrované grafiky. Samozřejmě, že integrované HD42xx nebo jak se to jmenuje bude lepší než třeba moje stařičká 690G, ale jestli je to vše co FUSION nabídne (pokles TDP s novým procesem lze očekávat) tak je to poměrně dost málo.
takze v dobe jak to vyjde to bude neco jak hd4200 dnes jednoduse se integrovana grafika s cipsetu presouva do procesoru. nic revolucniho to neni, akorat si budem moci stezovat uz i u amd, ze nam prodava i tu grafiku i kdyz ji nechceme
no krome zobrazovani grafickeho vystupu bude delat vsechno co i dnesni grafiky umi, protoze z dnesnich grafik vychazi. co je na tom teda revolucniho? nejaky spekulace o tom, ze by automaticky nejak pomahala procesoru beru spis jako sci-fi...ono kdyz se to tak vezme, tak tam, kde gpu akcelerace ma smysl a vyplati se, uz vsude je.
revolucne je to spojenie gpu a cpu, to je myslim jasna vec. To ze tu akceleraciu robia momentalne grafiky je sice fajn, ale kto tu grafiku nema, ma holt smolu. Uz som to pisal v inych komentaroch davnejsie, ze mnohi ludia ani len netusia aky potencial a vykon sa v gpu nachadza a teda ho ani nevedia vyuzit. Takto im bude chtiac nechtiac ponuknuty.
spis nez spojeni je to slepeni. na tom kremiku budou porad obvody pro gpu i cpu oddeleny. to uz sou tedy i dnesni core i3/i5 revolucni...ono pro fungovani jako takovy je vcelku jedno jestli je to jeden kus kremiku nebo dva kusy, jak nam dokazaly uz core 2 quad. grafiku schopnou akcelerace ma dnes skoro uplne kazdej a i ty grafiky od intelu neco malo dokazou. co vsechno a ted budou moci gpu akcelerovat je otazka uz jen ciste SW. a SW ti zadnej fusion neresi...
Citace:
mnohi ludia ani len netusia aky potencial a vykon sa v gpu nachadza a teda ho ani nevedia vyuzit
ano vykon gpu je obrovsky a potencial take, ale jen ve specifickych pripadech. gpu ma obrovsky vykon jen v ulohach ktere se daji delat hodne paralalne ve stovkach vlaken. to mas naky video, grafiku, fyziku...a to je mozna vsechno.
a dalsi vec je to, ze ta grafika v tom fusionu nebude nic vykonyho. dneska mozna zni 400SP dobre, ale stejne tak dobre znelo pred tady tremi roky 40SP pro HD3200. az to vyjde tak to bude obycejna slaba integrovana grafika. jinak jeste zvlastni ze se mluvi porad jen o nejakym revolucnim fusion, ale to samy v modrym (sandy-bridge) uz jako revolucni oznacovany nebyva, pritom dost pravdepodobne vyjde i drive...
No uzavrem to, uvidime ked to bude v recenziach. Porovname sandy bridge s bulldozerom a bude vymalovane. Nikde netvrdim, že Intel na niecom podobnom nepracuje. Som len zvedavy, ci to bude porovnatelne.
Specifickych pripadov akceleracie multimedialneho PC u bezneho uzivatela je si myslim viac ako dost, to snad uznas. Na prevadzkovanie Wordu naozaj netreba nic viac ako snad dvojjadrovy atom, takze neni o com.