Už víme, co přijde po 14nm! Intel a Samsung aktuálně představili svůj 10nm výrobní proces!
Pouze den dělil oficiální oznámení a představení 10nm výroby společností Intel a Samsung. Jako první jej sice představil Intel, ale SAMSUNG tvrdí, že jako první jej fakticky má, protože údajně vybraným partnerům předvedl 10nm výrobu v praxi. Upřímně je to jedno, protože ať tak nebo tak, pro SAMSUNG je to obrovský úspěch. Dokázal totiž srovnat krok s Intelem, který je zdaleka největší výrobcem mikroprocesorů na světě, je stále mnohem silnější než on. Nebo byl?!
- 10nm procesory v roce 2017. A co dál?
Oba dva výrobci přitom slibují reálné uvedení procesorů vyrobených 10nm, na rok 2017 s tím, že oba dva plánují první rozběh výroby ještě na konci roku 2016. Zajímavější náhled zatím ale nabídl jen Intel.
Ten tvrdí, že ještě na 10nm způsob dodrží zažité zvyky ohledně výrobních materiálů, postupů a platnosti Moorova zákona. Intel však reálně počítá s tím, že 10nm procesory budou poslední, které použijí klasický křemík, jak se používal doteď. Intel už plánuje i 7nm výrobu, u které už ale plně připouští, že bude potřeba použít jiný materiál, než křemík. Minimálně nějaký upravený, křemík či něco zcela jiného, kdy se mluví nejčastěji o meteriálu nazvaném ndium-gallium arzenid (InGaAs). I to je součástí problému, před kterým Intel i další výrobci stojí, což může nástupce 10nm výroby poměrně zdržet. Nutno dodat, že Intel je zatím jediný, který říká, že na 7nm už nebude klasický křemík použitelný.
SASMUNG také počítá se 7nm výrobou, ale zatím o ni nijak nehovoří, což je na jednu stranu dobře, protože se zkušenostmi se sliby TSMC raději počkáme, než abychom se těšili na něco, co nakonec nemusí vůbec dorazit. Každopádně SAMSUNG evidentně dotáhl Intel, což je zajímavé pro řadu výrobců, kteří u něj vyrábějí čipy dle svého návrhu. A zajímavé je to i pro GlobalFoundries, kdy jak možná víte, to se SAMSUNGem úzce spolupracuje a aktuálně už využívá jeho 14nm výrobu, na které budou stavět nové generace procesorů i grafik AMD. Lze se tak právem domnívat, že spolupráce SAMSUNGu a GlobalFoundries (AMD) bude pokračovat i na 10nm, což by, stejně jako příští rok u 14nm, mohlo znamenat, že AMD poprvé po dlouhé době bude mít reálně k dispozici stejné výhody stejně pokročilého výrobního procesu jako Intel.
SAMSUNG pochopitelně má v plánu vyrábět nejen vlastní čipy, ale i čipy dalších partnerů a Intel považuje za svého zdaleka největšího soupeře. Sám Intel pochopitelně nebezpečí konkurence vnímá, opírá se o svou pozici nezpochybnitelného současného leadera, ale není vyloučeno, že do budoucna otevře své továrny i pro další "výrobce". To souvisí i s faktem, že vývoj nových výrobních procesů je tak náročnou a drahou záležitostí, že vedle Intelu, Samsungu a TSMC vlastně není moc jiných firem, které by to samy zvládly. Z toho důvodu muselo vlastní továrny před časem prodat AMD a z toho vzešlá společnost GlobalFoundries se před časem také z větší části vzdala vlastního vývoje výrobních procesů a využívá více než jen základů od SAMSUNGu.
Každopádně INTEL a SAMSUNG na rozdíl od nedůvěryhodného TSMC rozhodně nevaří z vody. Vůbec, postavení TSMC proti nim není už, co bylo. Využívá své pozice, kdy řada vývojářů čipů (AMD? NV, QualComm atd.) nemá kde jinde vyrábět současné produkty, ale TSMC už delší čas neplní své sliby a plány. Reálně se sice tváří, že drží s INTELem a SAMSUNGem krok, prakticky to ale není pravda. Oba dva totiž už vyrábějí 14nm procesem reálné produkty, TSMC ale ještě 16nm vyrábět nezačalo a reálně se 16nm CPU/GPU na trhu vyrobených u TSMC dočkáme někdy v průběhu příštího roku a kdo ví, s jakými problémy. Ne náhodou TSMC nedávno slíbilo nalití mnoha miliard dolarů do vývoje výrobních procesů, protože mu po letech dominance a tučných zisků ujíždí vlak a konkurence dělá rychlejší a větší pokroky a vůbec nějaká je.
Dostupnost nových výrobních procesů a jejich transparentní vývoj je stěžejní pro nové generace procesorů a grafik.
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|