Díky reálné dostupnosti prvních 10nm produktů na trhu, předběhl SAMSUNG společnost Intel.
Jak víte, aktuálně se výrobci čipů všeho druhu ženou ze 14nm na 10nm výrobu. A překvapivě je to SAMSUNG, který rozjel sériovou 10nm výrobu jako první před společností Intel. Samozřejmě se jedná o méně náročné a menší čipy, ovšem to neznamená, že jsou nezajímavé. Právě naopak. 10nm totiž Samsung začal vyrábět i svou nejnovější generaci ARM SoC EXYNOS platformu, která bude pohánět novou generaci Samsung telefonů. Stejně tak SASMUNG ohlásil zahájení výroby 8GB LPDDR4 čipy, takže nová generace telefonů ponese v základu už 8GB RAM, výkonnější mobilní řešení mohou mít i 16GB.
10nm FinFET proces je samozřejmě evolucí toho 14nm. Jedná se o 10LPE a proti 14nm výrobě je poměrně znatelným skokem. Stejně velký čip vyrobený 10nm místo 14nm může mít o 30% více tranzistorů, přičemž může mít buď o 27% vyšší výkon anebo o 40% nižší spotřebu. Lze předpokládat, že výrobci využijí kombinace výhod, tedy o něco vyšší výkon a zároveň o dost nižší spotřeba. SAMSUNG již spolupracuje s řadou svých partnerů, kteří budou jeho 10nm výrobu využívat. Sám SAMSUNG oznámí první nové telefony a tablety s novými 10nm procesory a paměťmi již zanedlouho z kraje roku 2017.
Pokud se ptáte, jak je na tom tedy konkurence, tak Intel s 10nm začne až během příštího roku, přičemž ty malé mobilní CORE M procesory budou na trhu pravděpodobně až v druhé polovině roku, zatímco velké procesory až v roce 2018. Pravda, Intel vyrábí poněkud náročnější čipy takže tomu odpovídá i vyladění výroby. TSMC a GlobalFoundries, přičemž TSMC je konkurence a GF spíše partner, pracují primárně na 7nm výrobě, ačkoliv i 10nm se minimálně od TSMC dočkáme. Na 7nm pracuje samozřejmě i SAMSUNG, který je členem spolupracující skupiny firem IBM, SAMSUNG, GlobalFoundries a AMD, kteří spolu vyvíjejí a už také v praxi předvedli pokročilou 7nm výrobu, kterou budou uvádět v roce 2017 do praxe tak, aby v roce 2018 začaly vyrábět. Samsung se tedy po dokončení 10nm výroby a jejího praktického nasazení může plně soustředit na 7nm, která přinese asi ještě větší skok. Ale na reálných zařízeních až za 2 roky :).
AUTOR: Jan "DD" Stach |
---|
Radši dělám věci pomaleji a pořádně, než rychle a špatně. |
|